Europa

26 ciekawostek oraz mało znanych informacji o Krecie

kreta

Dzięki krystalicznie czystej wodzie, pięknym plażom i bogatej historii, Kreta jest od dziesięcioleci jednym z najgorętszych miejsc wakacyjnych w Europie. Jest tutaj słoneczna pogoda, bogata kultura i pyszne jedzenie.

Zobacz też -> Ciekawostki o Grecji

1. Zeus, ojciec greckich mitologicznych bogów, urodził się na Krecie. Jak głosi legenda, matka Zeusa urodziła i ukryła Zeusa w jaskini na górze Ida, aby uratować go od ojca Cronosa, który chciał go zjeść. Istnieje pewna wątpliwość, czy dziecko Zeus było wychowywane przez mityczne nimfy czy dzikie zwierzęta.

2. Legenda o Ikarze miała miejsce na Krecie? Zgodnie z mitem, syn Daedala, Ikar, chciał latać, więc poleciał wysoko, aż za bardzo zbliżył się do słońca. Jaskrawe kreteńskie słońce stopiło wosk na jego ręcznie wykonanych skrzydłach, prowadząc Ikara do jego śmierci. Morze Ikarskie nosi imię legendarnego Ikara.

3. Knossos jest drugim najczęściej odwiedzanym miejscem archeologicznym w Grecji po Akropolu, z ponad 1 mln odwiedzających rocznie.

4. Znane badanie Anzel Key siedmiu krajów, opublikowane w 1980 roku, ujawniło, że poziom zdrowia Kretyjczyków był najwyższy na świecie.

5. Na Krecie znajduje się ponad 3000 jaskiń.

6. Na Krecie jest pięć lotnisk, ale tylko trzy z nich są wykorzystywane do lotów pasażerskich: lotnisko Heraklion, lotnisko Chania w Akrotiri i lotnisko Sitia. Lotniska Kastelli i Timbaki to lotniska wojskowe.

7. Na Krecie znajdują się dwa główne porty: port w Heraklionie i port w Zatoce Souda.

8. Dzięki odważnemu Herkulesowi wszystkie zwierzęta na Krecie są nieszkodliwe. Według legendy, usiłując uczcić Zeusa i jego miejsce urodzenia, Herkules pozbył się wszystkich szkodliwych zwierząt chodzących po Krecie.

9. Niewątpliwie największą z tych wszystkich atrakcji jest Pałac Knossos, miasto Europy oraz uroczyste i gospodarcze centrum Minoans. Legenda głosi, że król Minos kazał królowi Daedalusowi zbudować podziemny labirynt.

10. Minotaur, mityczny potwór, żył na Krecie. Według folkloru, potwór żył w labiryncie pod Pałacem Knossos. W XX wieku wydobyto pozostałości pałacu, odsłaniając wiele starożytnych skarbów.

11. Większość Kretyjczyków posiada broń. Kreta jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Pistolety są wystrzeliwane podczas uroczystości takich jak śluby. To część ich tradycji.

12. Hollywoodzka aktorka, Jennifer Aniston, pochodzi z Krety. Jej tata, również słynny aktor urodził się na Krecie, zanim przeniósł się do USA.

13. Hipokrates głosił, że powietrze wyspy czyni cuda i leczy chorych. Musiał wiedzieć coś na ten temat. Hipokrates w końcu jest ojcem medycyny zachodniej.

14. Rzeki na Krecie są krótkie i wysychają w miesiącach letnich. Rzeki, które przepływają przez cały rok to rzeka Preveli w południowym regionie Rethymnon oraz rzeka Vrisses w regionie Chania.

15. Istnieje kilka małych wysp bardzo blisko Krety: Wyspa Gavdos jest najbardziej wysuniętą na południe granicą Europy i jest zamieszkana. Wyspy Hrissi lub Gaidouronissi, Koufonissi, Dia, Paximadia, Gramvoussa są znacznie mniejsze i nie są zaludnione. Większość z nich jest popularnym celem jednodniowych rejsów z Krety.

Zobacz też -> najlepsze atrakcje w Grecji

16. Większość Krety cieszy się umiarkowanym klimatem śródziemnomorskim, z długimi, ciepłymi latami i łagodnymi zimami. W górach jest chłodniej, a na Białych Górach śnieg utrzymuje się jeszcze do czerwca. Kreta rozciąga się na dwie strefy klimatyczne, a południowe wybrzeże jest znacznie cieplejsze.

17. Masowa turystyka na Krecie pojawiła się w połowie lat 60. po nakręceniu filmu Walta Disneya Moon-Spinners w Elounda.

18. Najwyższą górą Krety jest Psiloritis sięgająca 2456 metrów.

19. Kretyjczycy są znani wśród innych Greków z ich zaciętej lojalności wobec kultury regionalnej, począwszy od charakterystycznego stroju, poprzez sztukę, biżuterię, garncarstwo, muzykę, kuchnię i inne.

20. Jedna z najlepszych konopi sprzedawanych w Amsterdamie jest pochodzenia kreteńskiego.

21. Drzewa oliwne kwitły na Krecie od czasów starożytnych. Badania pokazują, że drzewa oliwne rosną na wyspie od tysięcy lat.

22. Wody i linia brzegowa Krety są najczystsze w całej Europie. Zdecydowana większość plaż na wyspie otrzymała nagrodę Błękitnej Flagi UE za niezrównane standardy czystości.

23. Na Krecie występuje ponad 2000 gatunków roślin, z czego 157 to gatunki endemiczne.

24. Administracja. Kreta jest jednym z 13 okręgów administracyjnych Grecji.

25. Głównym źródłem bogactwa na Krecie jest rolnictwo i turystyka. Uprawa drzewa oliwnego jest bardzo ważna na Krecie i produkowana jest tu oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia. Inne ważne produkty to pomarańcze, winogrona i warzywa ze szklarni.

26. Historia Krety zaczyna się w 6000 r. p.n.e., kiedy wyspa była po raz pierwszy zamieszkana. Najbardziej znanym okresem jest epoka brązu, okres cywilizacji minojskiej. W tym okresie Kretyjczycy skolonizowali Cyklady, a na Krecie powstały pałace Knossos, Festos i Zakros.

Czytaj dalej o Gracji