20+ ciekawostek o Grecji dla dzieci

grecja ciekawostki dla dzieci

1. Grecja cieszy się słońcem przez ponad 250 dni w roku.

2. Jest to 3000 słonecznych godzin w roku.

3. Żaden punkt w Grecji nie jest oddalony o więcej niż 137 kilometrów od wody.

4. Żołnierze w starożytnej Grecji nosili do 33 kilogramów zbroi z brązu.

5. Słowo „barbarianin” pochodzi od greckiego barbaroi, co oznacza, że ludzie, którzy nie mówią po grecku i dlatego brzmią tak, jak mówią „bar-bar-bar-bar-bar.

6. Starożytni Grecy są często nazywani wynalazcami matematyki, ponieważ jako pierwsi uczynili ją dyscypliną teoretyczną. Praca greckich matematyków takich jak Pitagoras, Archimedes i Apollonius jest podstawą nowoczesnej matematyki.

7. Pierwszym greckim filozofem jest Thales of Miletus (ok. 624-546 p. n. e.). Jako pierwszy przedstawił naturalne wyjaśnienie pochodzenia świata, a nie mitologiczne.

8. Grecki badacz, Herodotus z Halicarnassus (ok. 480-c. 429 p. n. e.), uważany jest za pierwszego historyka świata.

9. Brytyjski poeta Lord Byron (1788-1824) był tak oczarowany Grekami, że w czasie greckiej wojny o niepodległość udał się do Grecji, by walczyć z Turkami. Tam zachorował na gorączkę i zmarł w wieku 36 lat. Grecy uważają go za bohatera narodowego.

10. Jedną z potraw, które w czasie świąt smakowały starożytnym Grekom, była pieczona świnka z grzybami, kaczkami, jajkami i ostrygami. Większość świąt odbywała się tylko dla mężczyzn, choć były wśród nich kobiety, które wykonywały zajęcia rozrywkowe (nie było to dla kobiet szanowanym zajęciem).

11. Pierwszą grecką tragedię zrobiono w 534 roku p. n. e. i został zorganizowany przez księdza Dionizosa o imieniu Thespis. W rzeczywistości słowo „tenspian” (aktor) wywodzi się od jego imienia.

12. Grecka kolonizacja w swoim szczycie dotarła aż do Rosji, na zachód Francji i na wschód Turcji.

13. Wojownicy spartańscy znani byli z długich włosów. Przed bitwą starannie zaczesywali się przed bitwą. Tchórzliwie żołnierze mieli krótsze włosy.

14. Grecy zrewolucjonizowali sztukę rzeźby. Zamiast sztywnych poz i pustych twarzy, greccy artyści zaczęli rzeźbić posągi ludzi, które ukazywały zarówno ruch, jak i emocje.

15. W starożytnych sztukach greckich aktorzy byli tylko chłopcy i mężczyźni. Noszono duże maski, dzięki czemu widzowie mogli zobaczyć jaką rolę odgrywają.

20+ ciekawostek o Grecji dla dzieci
4.8 (95.2%) 25 głosów
Sprawdź też:
Aberdeen Harbour Board jest najstarszą zarejestrowaną działalnością gospodarczą w Wielkiej…