Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Świętym Mikołaju

mikołaj

Choć dziś żaden dorosły nie wierzy w Świętego Mikołaja, to jednak każdy z uśmiechem wspomina czas, kiedy ktoś przebrany za Mikołaja obdarowywał nas prezentem. Wiele rodzin do dziś kontynuuje w czasie świątecznym wręczanie prezentów najbliższym.

1. Pierwowzorem Świętego Mikołaja jest biskup Mikołaj Miry w Licji (znany również jako Mikołaj z Bari), żyjący na przełomie III i IV wieku. Był znany z pomocy potrzebującym. Legenda głosi, że rozdał on cały swój majątek ubogim i potrzebującym.

2. W Finlandii istnieje Wioska Świętego Mikołaja. Jest to park rozrywki położony około 8 km od Rovaniemi.

3. Święty Mikołaj w Rosji nazywany jest dziadkiem mrozem. W Hiszpanii prezenty dzieciom dostarczają Trzej Królowie.

4. Prawdziwy Święty Mikołaj ma zaprzęg składający się z 8 reniferów, które noszą imiona: Kometek, Amorek, Błyskawiczny, Fircyk, Pyszałek, Tancerz, Złośnik i Profesorek.

5.  Święty Mikołaj ma żonę.

6. Mikołajki w Polsce są obchodzone w dniu 6 grudnia jest to data śmierci biskupa z Miry.

7. Święty Mikołaj już od czasów średniowiecza jest uznawany za patrona dzieci. Zapiski z XII wieku mówią o tym, że we Francji w dniu 6 grudnia zakonnice roznosiły prezenty i zostawiały je dzieciom z biednych rodzin pod drzwiami.

8. Legenda głosi, że jeszcze przed zostaniem biskupem Mikołaj czynił wiele dobrych rzeczy. Jego sąsiad popadł w biedę i chciał sprzedać swoje trzy córki ze względu na niepowodzenie u mężczyzn spowodowany brakiem posagu. Mikołaj podrzucił córkom pieniądze dla każdej z nich. Jego sąsiad odtąd postanowił zmienić swoje postępowanie i zaczął być dobrym człowiekiem.

9. Na poprzednich wizerunkach Święty Mikołaj jest przedstawiany w ubraniu o innej kolorystyce niż czerwony. Mogliśmy spotkać Mikołaja ubranego w zielony, fioletowy strój lub ubranego w strój biskupa. Dopiero w 1930 roku za sprawą Coca-Coli Mikołaj zaczął być kojarzony z czerwonym kubraczkiem, czarnymi butami i pasem.

10. Święty Mikołaj ma 31 godzin na dostarczenie prezentów, a nie 24 godziny jak wszyscy myślimy. Jest to związane z różnicą w strefach czasowych.