Ciekawostki

11 Fascynujących Ciekawostek o Jeleniach

jeleń

Jeleń to taki rodzaj ssaka, który należy do rodziny jeleniowatych. Rodzaj ten obejmuje te gatunki, które znajdują się na terenach Europy i Azji, a także w północnej części Afryki i w Ameryce Północnej.

Dowiecie się o ciekawostkach na temat jeleni. Ważne informacje  i fakty o których prawdopodobnie nie słyszeliście!

1. Nazwa tego rodzaju pochodzi z j. łac., a dokładniej od słowa cervus, czyli jeleń.

2. Gatunkiem typowym wśród tych zwierząt jest cervus elaphus. Nazwa ta w j. polskim to jeleń szlachetny.

3. Klasyfikacja tego zwierzęcia na przestrzeni lat znacznie różniła się od siebie i zachodziły na tej płaszczyźnie duże zmiany. W nowszych podziałach jelenie zostały podniesione do rangi rodzajów. Według niej jelenie dzielą się na gatunki takie jak jeleń szlachetny i jeleń wschodni.

jelenie

4. Jednakże w dalszych badaniach zauważono, że pomiędzy podgatunkami jelenia szlachetnego można dostrzec bardzo dużo znaczących różnic.

5. Poza jeleniem szlachetnym i jeleniem wschodnim wyodrębnia się także m. in. jelenia białowargiego.

6. Jeleń szlachetny, czyli najbardziej znany i typowy gatunek tego zwierzęcia, występuje przede wszystkim w Europie, a dokładniej w Skandynawii, w Europie Środkowej oraz w południowej części tego kontynentu. Występują też w Azji, a także w północnej części Afryki. Został on również introdukowany do Australii, Nowej Zelandii i do Ameryki Południowej.

7. Na terenie Polski występuje przede wszystkim jeleń europejski, który zwany jest też jeleniem skandynawskim.

piękne rogi

8. Wśród ekotypów jelenia szlachetnego na terenie Polski wyróżnia się też inne podgrupy, tzw. ekotypy. Są to m. in. jeleń bieszczadzki, jeleń mazurski, jeleń pomorski i wielkopolski.

9. Na terenie Polski jelenie występują w każdym większym leśnym kompleksie, jak również w tych mniejszych. Jednak środowiskiem, które sprzyja najlepiej temu zwierzęciu są nizinne i górskie lasy liściaste i mieszane.

10. Jelenie mają duże i rozłożyste poroże, co powoduje, że unikają one terenów o dużym stopniu zakrzewienia.

11. Z natury zwierzę to jest zwierzęciem dziennym, jednak przez pewne czynniki, które zakłócają ten tryb, może być aktywny także nocą.