15 ciekawostek o dinozaurach

dinozaur

Oczywiście, wszyscy wiedzą, że dinozaury były naprawdę duże, a niektóre z nich miały pióra i że wszystkie wymarli 65 milionów lat temu, po tym jak gigantyczny meteor uderzył na ziemię. Ale jak głęboka jest Twoja wiedza o dinozaurach i erze mezozoicznej, w której one żyły? Poniżej znajdują się podstawowe faktów na temat dinozaurów, które każdy dorosły powinien znać.

1. Szacunkowa liczba gatunków dinozaurów występujących w erze mezozoicznej wynosi od 1543 do 2468 gatunków.

2. Wielu naukowców uważa, że asteroida trafiła na Półwysep Jukatan w Meksyku 65 miliona lat temu i spowodowała lub przyczyniła się do wyginięcia dinozaurów.

3. Technicznie dinozaury nie wymarły, ponieważ ptaki są uznawane przez naukę za rodzaj dinozaurów.

4. Dinozaury żyły na Ziemi przez 150 milionów lat. Zaledwie od 0,1% tego czasu jesteśmy my na ziemi.

5. Większość dinozaurów jest znana tylko z jednego zęba lub kości.

6. Najdłuższy dinozaur miał 27 metrów – Diplodocus, który został odkryty w Wyoming, USA.

7. Najmniejszy znany dinozauer miał około 10 cm wysokości i ważył mniej niż chihuahua.

8. Słowo „Dinosaur” pochodzi z starożytnej greki i oznacza „straszną jaszczurkę”.

9. W 2015 r. 4-latek szukający skamieniałości znalazł kości które miały 100 milionów lat.

10. Dźwięki dinozaurów w filmie „Jurajski Park” powstały z nagrań uprawiania stosunku przez żółwie.

11. Jeden z najmniejszych odkrytych dinozaurów miał wielkość kurczaka i jadł owady.

12. Ssaki pozostawały stosunkowo małe do 65 milionów lat temu, kiedy to wyginięcie dinozaurów dało im szansę na rozwój.

13. Dinozaury Nie były pierwszymi gadymi rządzącymi Ziemią. Pierwsze dinozaury powstały około 230 milionów lat temu, w części superkontynentu Pangea, który obecnie odpowiada Ameryce

Południowej. Przedtem dominującymi gadami lądowymi były archozaury („jaszczurki rządzące”), therapsids („gady ssakopodobne”) i pelikozaury.

14. Współcześni ludzie istnieją dopiero od kilkuset tysięcy lat, a cywilizacja ludzka zaczęła się dopiero około 10 tysięcy lat temu. To po prostu mrugnięcie oka porównując czasy jurajskie. Wszyscy mówią o tym, jak dramatycznie dinozaury wymarły, ale sądząc po ponad 165 milionach lat, które udało im się przeżyć, mogą być najbardziej udanymi zwierzętami kręgowymi, które kiedykolwiek zasiedlały ziemię.

15. Współczesne gady, takie jak żółwie i krokodyle, są zimnokrwiste lub „ektotermiczne”, co oznacza, że muszą polegać na środowisku zewnętrznym w celu utrzymania temperatury wewnątrz ciała – podczas gdy nowoczesne ssaki i ptaki są ciepłokrwiste lub „endotermiczne”, posiadające aktywne, wytwarzające ciepło metabolizmy, które utrzymują stałą temperaturę wewnątrz ciała, bez względu na warunki zewnętrzne. Istnieje solidny argument, że przynajmniej niektóre jedzące mięso dinozaury muszą być endotermiczne, ponieważ trudno sobie wyobrazić tak aktywny tryb życia napędzany metabolizmem zimnokrwistym. Z drugiej strony mało prawdopodobne jest, aby gigantyczne dinozaury, takie jak argentyński dinozaur, były ciepłokrwiste, ponieważ gotowałyby się od środka w ciągu kilku godzin.

Czytaj dalej: ciekawostki o dinozaurach dla dzieci

3.1/5 - (liczba ocen: 155)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.