23 ciekawostki o dinozaurach dla dzieci

dinozaur

Ciesz się zabawą o dinozaurach dla dzieci i dowiedz się wszystkiego od strasznego Tyrannosaurus Rex po ogromny Diplodocus.

1. Podczas gdy dinozaury przyszły przed nami na długo, skamieniałości i nowoczesna technologia pomogły nam połączyć to, jak mogły wyglądać dinozaury, a nawet jak się zachowywały.

2. Dinozaury rządziły Ziemią przez ponad 160 milionów lat, począwszy od okresu triasowego około 230 milionów lat temu, poprzez okres jurajski, aż do końca okresu kredowego około 65 milionów lat temu.

3. Okres od 250 milionów lat temu do około 65 milionów lat temu nazywany jest erą mezozoiczną. Często określa się ją mianem Wieku Dinozaurów, ponieważ większość dinozaurów rozwinęła się i w tym czasie wymarła.

4. Słowo dinozaur pochodzi z języka greckiego i oznacza „straszną jaszczurkę”. Słowo to zostało wymyślone przez angielskiego paleontologa Richarda Owena w 1842 roku i miało nawiązywać raczej do imponującej wielkości Dinozaurów niż do ich przerażającego wyglądu.

5. Uważa się, że dinozaury żyły na Ziemi aż do około 65 milionów lat temu, kiedy to miało miejsce masowe wyginięcie.

6. Naukowcy uważają, że wydarzenie prowadzące do wymarcia mogło być ogromnym atakiem asteroidowym lub ogromną aktywnością wulkaniczną. Wydarzenia takie jak te mogły zablokować światło słoneczne i znacząco zmienić ekologię Ziemi.

7. Pierwszym formalnie nazwanym dinozaurem był Megalozaurus, w 1824 roku.

8. Osoba studiująca dinozaury znana jest jako paleontolog.

9. Największe dinozaury, takie jak Brachiosaurus i Apatozaura, zamiast być mięsożercami (konsumującymi mięso), to raczej zwierzęta roślinożerne (zjadające rośliny).

10. Pterodaktyle nie są dinozaurami, to latające gady, które żyły w wieku dinozaurów, ale z definicji nie należą do tej samej kategorii. To samo dotyczy gadów na bazie wody, takich jak plezjozaury.

11. Pomimo długiego czasu wymierania dinozaury często pojawiają się w mediach. Jednym z najbardziej pamiętnych przykładów jest książka Michael Crichton’s Jurassic Park z 1990 roku. Opowieść zaadaptowana do filmu w 1993 roku, opowiada o klonowanych dinozaurach, które powstały przy pomocy DNA znalezionego w komarach uwięzionych w bursztynie.

12. Mimo tytułu, większość dinozaurów z „Parku Jurajskiego” żyła w okresie kredowym.

13. Naukowcy uważają teraz, że nawet duże dinozaury takie jak Tyrannosaurus Rex mogły mieć pióra.

14. Pióra dinozaurów są nie tylko wizualnie widoczne w skamieniałościach, ale zostały zachowane w bursztynie.

15. Dinozaury często połykały duże skały. Te skały pozostawały w żołądku i pomagały w rozdrabnianiu jedzenia.

16. 40% Amerykanów uważa, że ludzie i dinozaury żyli w tym samym czasie.

17. Skamieniałości wykazują, że niektóre dinozaury spały z głową chowaną pod ramionami.

18. W Europie przed XVII w. skamieniałości dinozaura były powszechnie uważane za szczątki gigantów i innych biblijnych stworzeń.

19. Mieszkańcy wsi w środkowych Chinach od dawna używają kości dinozaura jako lekarstwa, myśląc, że pochodzą one od smoków.

20. Najstarsza znana na świecie „toaleta” była używana przez dinozaury 240 milionów lat temu.

21. Saurolofus (typowy dinozaur ornitischiański) próbuje zdławić tarchijską pancerną dinozaurę, próbując zniszczyć ich gniazdo. Obrazy Siergiej Krasovskiy / Getty.

22. Arcaeopteryx jest często uważany za „pierwszego ptaka”.

23. Velociraptory nie były większe niż indyki.

Czytaj dalej: ciekawostki o dinozaurach

3.4/5 - (liczba ocen: 60)

Liczba komentarzy: 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.