AzjaCiekawostki

Ciekawostki i informacje o mieście Tiencin w Chinach

miasto
Sagittarius – TFL Studio/Wikipedia

Tianjin, północne Chiny. Znajduje się na wschód od prowincji Hebei, na północno-wschodnim krańcu Niziny Północnochińskiej. Po Szanghaju i Pekinie jest to trzecia co do wielkości gmina Chin. Jest również najważniejszym ośrodkiem produkcyjnym i wiodącym portem północnych Chin.

Środkowy Tianjin (miejski rdzeń gminy) leży około 120 km na południowy wschód od centrum Pekinu i około 50 km w głąb lądu od Bo Hai (Zatoka Chihli), płytkiego wlotu Morza Żółtego. Gmina Tianjin, podobnie jak Pekin i Szanghaj, znajduje się pod bezpośrednią kontrolą Rady Państwa.

Tianjin jest ważnym ośrodkiem transportowym i handlowym od czasów dynastii Yuan. Słynął jako centrum kosmopolityczne na długo przed pojawieniem się europejskiej wspólnoty handlowej w XIX wieku.

Jego rola jako bramy handlowej do Pekinu sprzyjały rozwojowi zróżnicowanej etnicznie i innowacyjnej pod względem handlowym populacji. Miasto słynie z rękodzieła tkanego, figurek z terakoty, ręcznie malowanych odbitek drewnianych oraz bogatej kuchni z owoców morza.

Tianjin został osiedlony w około 340 p.n.e.

Haihe River Bund Park jest publicznym parkiem rozrywki wzdłuż rzeki. Widok jest jeszcze piękniejszy, gdy w nocy zapala się światło.

Ancient Culture Street to ulica handlowa dla pieszych na zachodnim brzegu rzeki Hai. Architektura powstała w czasach dynastii Qing.

Tianjin Eye to 120-metrowe diabelskie koło zbudowane nad mostem Yongle, nad rzeką Hai.

Strategicznie położone na lądowym szlaku do Mandżurii, Tianjin był częstym celem wojskowym od czasu jego wzrostu do znaczenia pod koniec XVIII wieku. Porozumienia zawarte w 1860 roku przez Brytyjczyków i Francuzów w Chinach sprawiły, że Tianjin stał się portem traktatowym.

W powstaniu w 1900 roku doszło do wspólnej okupacji zagranicznej, a Europejczycy zburzyli mury.

Wraz ze zniesieniem ostatnich zagranicznych ustępstw w 1946 roku, Tianjin został całkowicie przywrócony do suwerenności Chin.

Jest połączony koleją z większością Chin, a miasto posiada system metra. Tianjin jest ważnym ośrodkiem produkcyjnym, w którym znajdują się huty żelaza i stali, zakłady włókiennicze (bawełna, wełna), zakłady mechaniczne, przemysł chemiczny oparty na soli, młyny mączne i inne zakłady przetwórstwa spożywczego, papiernie, zakłady produkujące ciężkie maszyny, samochody, precyzyjne narzędzia, cement, nawozy, produkty gumowe, dywany, smary, komputery i komponenty komputerowe oraz sprzęt telekomunikacyjny.

Miasto posiada obserwatorium astronomiczne i jest siedzibą Hebei Univ., Nankai Univ., Tianjin Univ.