Ciekawostki

10 Intrygujących ciekawostek o Chwytnicy Kolorowej

fot. Careyjamesbalboa (Carey James Balboa / Wikipedia

Chwytnica kolorowa, zwana również chwytnicą czerwonooką, to gatunek płaza bezogonowego, a konkretnie odmiana żaby.

Jej charakterystyczny wygląd sprawia, że trudno pomylić ją z innym zwierzęciem. Co warto o niej wiedzieć?

Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Chwytnica kolorowa

Chwytnica kolorowa należy do rodziny rzekotkowatych. Wyróżnia się jasnozielonym kolorem skóry, niebieskim odcieniem tylnej części ciała i czerwonymi oczami. Uznawana jest za jednego z najpiękniejszych płazów na całym świecie.

2. Chwytnica czerwonooka

W naturalnych warunkach chwytnica czerwonooka występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. Można ją spotkać w koronach tropikalnych drzew na terenie Meksyku czy Kolumbii.

3. Odżywianie się

Gatunek ten odżywia się przede wszystkim owadami. Poluje w nocy, natomiast w ciągu dnia ukrywa się pod liśćmi.

4. Dostosuje barwę swojego ciała

Chwytnica kolorowa jest w stanie dostosować barwę swojego ciała do otoczenia, a ten rodzaj kamuflażu pozwala jej uniknąć wielu niebezpieczeństw. Jeśli jednak zdarzy się, że zostanie zaatakowana, próbuje odstraszyć napastnika otwierając szeroko pysk.

5. Samce chwytnicy kolorowej

Samce chwytnicy kolorowej pieczołowicie dbają o swoje terytorium, a jego granice wyznaczają wydając z siebie donośne dźwięki. Jeśli dojdzie do starcia między dwoma chwytnicami, ich pojedynek przypomina ludzkie zapasy.

6. Okres godowy

Okres godowy chwytnicy kolorowej przypada na porę deszczową. Samiec walczy wówczas o swój teren i przywołuje samice. Następnie para schodzi z drzewa do zbiornika wodnego, gdzie na przybrzeżnych roślinach samica składa do dziesięciu jaj.

7. Młode chwytnice kolorowe

Młode chwytnice kolorowe wykluwają się po kilku dniach i natychmiast wpadają do wody, gdzie mogą prawidłowo się rozwijać. Musi upłynąć od trzech do sześciu miesięcy, aby w pełni się wykształciły.

8. Niespotykana uroda

Ze względu na swoją niespotykaną urodę chwytnice kolorowe coraz częściej są hodowane w domowych terrariach. Wymagają jednak szczególnych warunków, a więc dostępu do wody i wilgotności osiągającej od 80 do 100 procent.

9. Długość życia

Nie jest znana długość życia tego gatunku w środowisku naturalnym. Wiadomo natomiast, że w warunkach domowych mogą żyć od 4 do nawet 10 lat.

10. Podatna na infekcje i choroby

Chwytnica kolorowa jest bardzo podatna na infekcje i choroby, dlatego należy zapewnić jej optymalne i jak najbardziej zbliżone do naturalnych warunki. O chorobie może świadczyć na przykład spędzanie czasu wyłącznie w zbiorniku z wodą albo na najniższym poziomie terrarium.