10 Intrygujących ciekawostek o Chwytnicy Kolorowej
Chwytnica kolorowa, zwana również chwytnicą czerwonooką, to gatunek płaza bezogonowego, a konkretnie odmiana żaby.
Jej charakterystyczny wygląd sprawia, że trudno pomylić ją z innym zwierzęciem. Co warto o niej wiedzieć?
Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. Chwytnica kolorowa
Chwytnica kolorowa należy do rodziny rzekotkowatych. Wyróżnia się jasnozielonym kolorem skóry, niebieskim odcieniem tylnej części ciała i czerwonymi oczami. Uznawana jest za jednego z najpiękniejszych płazów na całym świecie.
2. Chwytnica czerwonooka
W naturalnych warunkach chwytnica czerwonooka występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. Można ją spotkać w koronach tropikalnych drzew na terenie Meksyku czy Kolumbii.
3. Odżywianie się
Gatunek ten odżywia się przede wszystkim owadami. Poluje w nocy, natomiast w ciągu dnia ukrywa się pod liśćmi.
4. Dostosuje barwę swojego ciała
Chwytnica kolorowa jest w stanie dostosować barwę swojego ciała do otoczenia, a ten rodzaj kamuflażu pozwala jej uniknąć wielu niebezpieczeństw. Jeśli jednak zdarzy się, że zostanie zaatakowana, próbuje odstraszyć napastnika otwierając szeroko pysk.
5. Samce chwytnicy kolorowej
Samce chwytnicy kolorowej pieczołowicie dbają o swoje terytorium, a jego granice wyznaczają wydając z siebie donośne dźwięki. Jeśli dojdzie do starcia między dwoma chwytnicami, ich pojedynek przypomina ludzkie zapasy.
6. Okres godowy
Okres godowy chwytnicy kolorowej przypada na porę deszczową. Samiec walczy wówczas o swój teren i przywołuje samice. Następnie para schodzi z drzewa do zbiornika wodnego, gdzie na przybrzeżnych roślinach samica składa do dziesięciu jaj.
7. Młode chwytnice kolorowe
Młode chwytnice kolorowe wykluwają się po kilku dniach i natychmiast wpadają do wody, gdzie mogą prawidłowo się rozwijać. Musi upłynąć od trzech do sześciu miesięcy, aby w pełni się wykształciły.
8. Niespotykana uroda
Ze względu na swoją niespotykaną urodę chwytnice kolorowe coraz częściej są hodowane w domowych terrariach. Wymagają jednak szczególnych warunków, a więc dostępu do wody i wilgotności osiągającej od 80 do 100 procent.
9. Długość życia
Nie jest znana długość życia tego gatunku w środowisku naturalnym. Wiadomo natomiast, że w warunkach domowych mogą żyć od 4 do nawet 10 lat.
10. Podatna na infekcje i choroby
Chwytnica kolorowa jest bardzo podatna na infekcje i choroby, dlatego należy zapewnić jej optymalne i jak najbardziej zbliżone do naturalnych warunki. O chorobie może świadczyć na przykład spędzanie czasu wyłącznie w zbiorniku z wodą albo na najniższym poziomie terrarium.