Ciekawostki

13 interesujących ciekawostek o Platonie

platon
źródło: Wikipedia

Platon był wybitnym filozofem greckim, który żył w latach ok. 427 – 347 p.n.e. Był uczniem innego znanego filozofa Sokratesa (przez osiem lat) i nauczycielem Arystotelesa, który bardzo cenił swojego mistrza. Stworzył własny system filozoficzny zwany idealizmem platońskim.

Platon to ciekawa postać, która zapisała się na kartach historii jako znany filozof. Ogólna wiedza na jego temat oraz jego poglądów jest raczej znana, ale jest też o nim kilka ciekawostek, które niekoniecznie są wszystkim znane.

Ciekawostki na temat Platona:

1. Jest znany jako filozof i właśnie z tą dziedziną jest najbardziej kojarzony, jednak zajmował się on niemal wszystkimi dziedzinami życia. Zdobywał wiedze np. z poezji, muzyki, czy malarstwa.

2. Za podstawę wykształcenia uważał geometrię, jego szkoła wyodrębniła w geometrii takie pojęcia jak: punkt, prosta i płaszczyzna. Jego zdaniem geometria nie tylko uczyła myślenia przestrzennego, ale także wpływała na racjonalne, logiczne i przemyślane decyzje.

3. W wyniku konfliktu z władcą Dionizosem został sprzedany do niewoli, lecz został wykupiony przez krewnego, który rozpoznał go na targu niewolników.

4. Jego prawdziwe imię to Arystokles. Przydomek Platon nadał mu nauczyciel gimnastyki Ariston z Agros, ze względu na szerokie ramiona i wysportowaną sylwetkę.

5. Według jego filozofii, którą wyznawał, wiecznym bytem są idee, a świat materialny, to jedynie ich odbicie.

6. Jeżeli chodzi o życie prywatne. W zaciszu domowym często spinał włosy w różne wymyślne fryzury, ale publicznie nigdy się tak nie pokazywał, aby zachować swoje poważne i mądre oblicze filozofa.

7. Akademia Platońska, którą wielu uznaje za pierwszy w Europie uniwersytet europejski, jest głównym ośrodkiem filozofii i matematyki.

8. Platon lubił sport i rywalizację sportową. Sam był dobrze zbudowany i wysportowany, dzięki czemu odnosił sukcesy w igrzyskach i cieszył się popularnością wśród Ateńczyków.

9. Akademia Platońska założona przez Platona w 387 roku p.n.e. przetrwała aż do 529 roku, kiedy to została zlikwidowana przez cesarza Justyniana.

10. Szkoła i filozofia była dla niego wszystkim, całym jego życiem, dlatego nigdy nie założył rodziny. Mieszkał samotnie przy akademii.

11. Jego filozofia była oparta o nauki wielkich starożytnych mistrzów. W zachowanych dziełach Platona można odnaleźć myśli Heraklita, Sokratesa, czy Pitagorasa.

12. Platon nie był zwolennikiem równouprawnienia w edukacji. Twierdził, że należy edukować dzieci filozofów oraz rządców. Na edukację tych dzieci powinno się poświęcić cały czas, bo ich nauka przyniesie najlepsze efekty w przyszłości.

13. Śmierć Platona

Platona można uznać za tajemniczą postać, chociażby ze względu na jego śmierć, która jest owiana tajemnicą i nie ma co do niej pełnej zgody. Platon zmarł prawdopodobnie w wieku 81 lat. Jednak przyczyny jego śmierci nie są do końca znane, można wyczytać różne wersje. Jedna z nich mówi, że skonał w swoim łóżku, podczas gry na flecie młodej dziewczyny. Inna z kolei sugeruje, że zginął podczas uczty weselnej, można znaleźć informację, że powodem śmierci było przejedzenie i przepicie na tejże uczcie. Niezależnie od jego śmierci pewne jest, że był wybitnym filozofem greckim.