Ciekawostki

50 Interesujących Ciekawostek o Indiach

taj mahal

Indie to kraj położony w południowo-wschodniej Azji, graniczący z Mjanmarem, Bangladeszem, Nepalem, Chinami, Bhutanem i Pakistanem. Indie są krajem który posiada ustrój demokracji i jednym z najbardziej zróżnicowanych krajów pod względem etnicznym, religijnym i językowym. 

Zobacz też teksty: Ciekawostki o Indiach dla dzieci oraz ciekawostki geograficzne o Indiach.

Indie są znane z ciekawej historii, pięknych plaż, zabytkowych budowli i bogatej kultury. Kraj ten znany jest również z bogatej produkcji filmowej. Indie są częścią Unii Celnej, członkiem G20 oraz stowarzyszenia SAARC. Oto najlepsze ciekawostki o Indiach:

1. Jest sześć głównych języków – Hindi, Bengali, Telugu, Marathi, Tamil i Urdu. Każdy z nich używany przez ponad 50 milionów ludzi.

2. Indie są największą demokracją na świecie, liczącą 1,45 miliarda ludzi.

3. Dla starszych pokoleń, jest to porażka kilkudziesięcioletniej próby kontroli nad ludnością kraju, w tym kontrowersyjna i nieproduktywna kampania masowej sterylizacji w latach siedemdziesiątych.

4. W rzeczywistości wskaźniki urodzeń znacznie spadł w prawie wszystkich częściach Indii, co było spowodowane wykształceniem kobiet, rosnącymi dochodami gospodarstw domowych i większą dostępnością środków antykoncepcyjnych, choć częściowo zniwelowało to wydłużenie średniej długości życia.

5. Liczba ludności Indii prawdopodobnie osiągnie około 1,6 miliarda w latach sześćdziesiątych XXI wieku, a następnie spadnie do około 1,5 miliarda do końca stulecia.

żółta świątynia w pobliżu zbiornika wodnego

6. Indie były kiedyś kontynentem. Ponad 100 milionów lat temu, kiedy dinozaury przemierzały ziemię, większość tego, co obecnie jest Indiami, było wyspą.

7. Płyta Indii oderwały się on od starożytnego superkontynentu, nazywanego przez paleogeografów Gondwanę i powoli poruszał się na północ.

8. Około 50 milionów lat temu, kiedy dinozaury wymarły, kontynentalna płyta Indii zderzyła się z Azją, tworząc Himalaje – najwyższe pasmo górskie.

9. Świadectwem tej starożytnej historii są skamieniałe muszle morskie, które nadal można znaleźć wysoko w górach. Płyta, na której spoczywa subkontynent, nadal powoli naciska na północ i dlatego wysokość Mount Everest rośnie z roku na rok.

10. Kraj ten szczyci się największą demokracją na świecie (chińscy wyborcy nie wybierają bezpośrednio władców swojego kraju), a dokładnie 417 037 606 osób głosowało podczas wyborów parlamentarnych w 2009 roku – frekwencja niecałe 60%.

11. Indie były pierwszym krajem, który wydobywał diamenty. Od IV wieku p.n.e. przez około 1000 lat Indie były jedynym producentem diamentów na świecie. Pierwotnie diamenty znaleziono w delcie rzeki Krishna. W XVIII wieku odkryto kolejne złoża diamentów w Brazylii, a wkrótce potem w RPA.

kobieta

12. Żaden wyborca nie powinien przejeżdżać więcej niż dwa kilometry do najbliższego lokalu wyborczego i w razie potrzeby można utworzyć oddzielny lokal wyborczy.

13. Indie są rekordzistą jeśli chodzi o ilość kandydatów jednego okręgu wyborczego – 1032 osób kandydowało w wyborach w 1996 roku w Modakurichi, a 88 kandydatów nie otrzymało ani jednego głosu.

14. Kraj ten jest wielkości około 1/3 Stanów Zjednoczonych.

15. Indie są siódmym co do wielkości krajem na świecie, o powierzchni 3 287 000 km kwadratowych.

16. Ponad milion Hindusów jest milionerami, jednak większość Hindusów żyje za mniej niż 8 złotych dziennie. Szacuje się, że 35% ludności Indii żyje poniżej granicy ubóstwa.

17. Krowy mogą swobodnie wędrować po ulicach indyjskich miast. Są uważane za święte i często będą nosić tilak, hinduski symbol pomyślności. Krowy uważane są za jedną z siedmiu matek ludzkości, ponieważ oferują mleko.

18. Na wysokości ponad 5.8 kilometra, droga w Ladakh jest najwyżej położoną drogą na świecie.

19. W 2012 roku liczba aborcji w Indiach może sięgać nawet 7 milionów, a 2/3 aborcji ma miejsce w nieautoryzowanych placówkach służby zdrowia. Ze względu na warunki niehigieniczne, kobieta w Indiach umiera co dwie godziny z powodu aborcji.

20. Z dokumentami sięgającymi aż 5500 lat przed naszą erą, hinduizm jest uważany za najstarszą religię na świecie. Nie ma znanego założyciela hinduizmu i nikt nie dba o to, kto rozpoczął hinduizm, ponieważ hinduizm jest sposobem życia. Obecnie hinduizm jest trzecią największą religią na świecie, którą wyznaje ponad 1 miliardowi ludzi.

21. Indie posiadają 3 spośród 10 największych miast świata – o jedno więcej niż Chiny.

22. Według ONZ, Delhi jest obecnie drugą co do wielkości aglomeracją miejską na świecie, z Mumbajem na siódmym miejscu i Kalkutą na dziesiątym.

23. W Indiach znajduje się ponad 300 tysięcy meczetów i ponad 2 miliony świątyń hinduistycznych.

24. W XVII wieku Delhi było najludniejszym miastem na świecie, ale w 1960 roku Delhi nie znalazło się nawet w pierwszej trzydziestce. Od tego czasu wzrost ten wyniósł ponad 4% rocznie.

25. Tempo wzrostu zaczyna spadać, ale nadal wynosi ponad 3% rocznie.

26. Oznacza to roczny wzrost liczby ludności – poprzez rodzenie dzieci i migrację – o około 700 000 osób, co stanowi poważne obciążenie dla zasobów stolicy Indii.

27. Woda pitna pozostaje poważnym problemem – prawie jedna czwarta gospodarstw domowych w mieście nie ma regularnego zaopatrzenia w wodę.

28. Sześć innych indyjskich miast – Chennai, Bangalore, Hyderabad, Ahmedabad, Pune i Surat – znajduje się w 100 największych aglomeracjach miejskich ONZ.

29. „Delhi Belly” lub biegunka są często spotykane z powodu skażonej wody pitnej.

plantacja herbaty

30. Chociaż szczury mogą nie być pierwszym gatunkiem, o którym myślisz, aby czcić, w Radżastanie znajduje się świątynia poświęcona szczurom. Tysiące szczurów nazywa świątynię domem, czyniąc ją jedną z najbardziej wyjątkowych atrakcji kraju.

31. Flaga indyjska ma trzy poziome pasy koloru: szafran za odwagę i poświęcenie, biały za prawdę i pokój oraz zielony za wiarę, płodność i rycerstwo.

32. Hindusi wnieśli znaczący wkład do nauk rachunkowości, trygonometrii i algebry.

33. Most Chenab jest najwyższym mostem kolejowym na świecie. Most przecinający rzekę Chenab w Jammu znajduje się 359 metrów nad wodą. Dla porównania: Pałac Kultury ma wysokość ponad 230 metrów ,a wieża Eiffla 324 metry.

34. Pojęcie zero jako liczby jest również przypisywane Indiom.

35. Najwcześniejsza bawełna na świecie była przędzona i tkana w Indiach. Imperatorzy rzymscy nosili delikatną bawełnę z Indii, którą nazywali „tkanymi wiatrami”.

36. Jeśli chodzi o bogów, hinduizm nie jest czystym politeizmem. Hindusi wierzą w jednego boga, Brahmę, który przejawia się w tysiącach innych bogów. Wraz z Brahmą jako głównym bogiem, dwóch innych bogów tworzy Trimurti. Brahma jest twórcą wszechświata, Wisznu jest jego opiekunem, a Śiwa niszczy świat, aby go odtworzyć. Każdy Hindus sam decyduje, którego boga czci.

37. Rozciągają się one na odległość ponad 2000 kilometrów i rosną powoli coraz wyżej, prawie o 2,5 cm rocznie.

38. Indie są prawdopodobnie najbardziej zróżnicowane językowo niż jakikolwiek inny duży kraj.

Hajdarabad

39. Dokładna liczba języków używanych w Indiach wynosi prawdopodobnie ponad tysiąc. Trudno jest określić, kiedy jeden język zaczyna się, a drugi kończy.

40. Spis powszechny z 1961 r. wymieniał 1652 języki, chociaż niektóre z nich mogły być faktycznie dialektami i od tamtej pory zniknęło kilka języków.

41. Języki indyjskie należą do czterech głównych grup językowych świata: Indoeuropejski, Dravidian, Austro-Azjatycki i Tybeto-Burman.

42. Indie nie mają języka narodowego. Hindi i angielski są dwoma językami urzędowymi, choć autorzy konstytucji przewidzieli przejściowy status języka angielskiego, ale sprzeciw wobec hegemonii hindi ze strony osób posługujących się innymi językami, zwłaszcza Tamil, oznacza, że język angielski pozostaje językiem urzędowym.

43. Do połowy XX wieku grupa językowa Bantu, wywodząca się z Afryki, była również reprezentowana przez osoby posługujące się językiem Sidi, używanym przez migrantów z Afryki Wschodniej mieszkających w zachodnich Indiach. Język wymarł, choć członkowie społeczności Sidi wciąż używają kilku słów pochodzenia Bantu.

44. Stan w północno-wschodnich Indiach, Meghalaya zdobył tytuł światowego rekordu Guinnessa dla najbardziej mokrego miejsca na Ziemi, z opadami około 11873 mm deszczu rocznie. Sezon monsunowy trwa sześć miesięcy. Dla porównania: Średnie opady w Polsce to ok. 600 mm rocznie.

45. Liczba ludności Delhi i jej bezpośredniego zaplecza miejskiego w Delhi wynosi obecnie ponad 22,65 mln. Jedynie Tokio jest większe.

46. System dziesiętny został wynaleziony w Indiach 100 lat przed naszą erą.

47. Indie są miejscem narodzin szachów.

48. Kraj ten ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników aborcji.

49. Liczba 108 jest najświętszą liczbą dla Hindusów. Jest to stosunek odległości Słońca od Ziemi do średnicy Słońca, jak również stosunek odległości Księżyca od Ziemi do średnicy Księżyca.

50. Kanczendzonga to ośmiotysięcznik, najwyższy punkt Indii, drugi co do wysokości szczyt w Himalajach, trzeci co do wysokości szczyt Ziemi, o wysokości 8586 metrów n.p.m

Czytaj dalej: Atrakcje w Indiach