Ciekawostki

15 fascynujących ciekawostek o sztormach

sztorm na bałtyku

Morskie sztormy to niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą być przyczyną katastrof statków wodnych oraz wpływać na wygląd plaż i nadmorskich miasteczek. Na Bałtyku sztormy występują stosunkowo często, choć w większości przypadków zjawiska te są wcześniej przewidywane i przebiegają łagodniej, niż w przypadku sztormów oceanicznych.

Przedstawiamy 15 ciekawostek na temat sztormów na Bałtyku:

1. Siłę sztormu określa się w Skali Beauforta, która opisuje prędkość wiatru, wiejącego nad zbiornikami wodnymi. Skala wynosi od 1 do 12, a sztormem określa się występowanie wiatrów powyżej 8 poziomu Skali Beauforta.

2. Sztorm to zjawisko bardzo niebezpieczne. Silny wiatr powoduje mocne, gwałtowne falowanie wody, co sprzyja tworzeniu się wirów i lejów wodnych. Dodatkowo podczas sztormu często występuje bardzo mocny, ulewny deszcz, który ogranicza widoczność i wpływa na nawigację statkami morskimi.

3. Niewiele osób wie, że zdecydowanie łatwiej przetrwać sztorm na otwartym morzu, niż w pobliżu nieosłoniętego wybrzeża. Ogromnym niebezpieczeństwem dla statków jest przebywanie w regionie skalistych form przybrzeżnych: silne fale z łatwością rozbijają łodzie o skały.

4. Prawdopodobnie najczęściej nawiedzaną przez sztormy częścią polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego są okolice Darłówka (województwo zachodniopomorskie). Niebezpieczne zjawiska pogodowe zdarzały się tu m.in. w latach 1913-1922.

5. Na przełomie XIX i XX wieku plaża w Darłówku powiększyła się o około 100 metrów. Przyczyną były silne sztormy, które spowodowały się cofanie wybrzeża w głąb wody.

6. Ostatnim potężnym sztormem na Bałtyku był sztorm „Nadia”, która przeszła nad wodami morza w styczniu 2022 roku. Podczas silnych wiatrów doszło m.in. do całkowitego zrujnowania plaży w Orzechowie, a także zniszczenia mola w Ustce.

7. Dla ochrony terenu przed szkodliwym działaniem sztormów morskich, budowane są falochrony. Największe konstrukcje hydrotechniczne znajdują się w Darłowie, Świnoujściu, Mrzeżynie i Kołobrzegu.

8. Do gwałtownych sztormów na Morzu Bałtyckim dochodzi najczęściej w listopadzie, styczniu i marcu. Statystycznie powstaje wtedy około 6 silnych komórek sztormowych.

9. Do sztormów na Bałtyku najrzadziej dochodzi w miesiącach letnich: czerwcu i lipcu.

10. Charakterystyczną cechą sztormów morskich są gwałtowne zmiany ciśnienia powietrza. W ciągu doby ciśnienie atmosferyczne może zmienić się nawet o 40-50 hPa!

11. Podczas sztormów na Bałtyku wiatr wieje z prędkością od 85 do 120 kilometrów na godzinę. Bałtyckie sztormy w porównaniu do sztormów tropikalnych są więc stosunkowo łagodne – najsilniejsze odnotowane wiatry tropikalne osiągały prędkość niemal 200km/h!

12. Jeden z najgroźniejszych i najbardziej niszczycielskich sztormów na Bałtyku miał miejsce w 1962 roku. Odnotowana wówczas prędkość wiatru wynosiła 162km/h.

13. Sztormy na Bałtyku są stosunkowo krótkie i trwają zwykle kilka godzin. Zdarzają się jednak rejony świata, gdzie dochodzi nawet do tygodniowych, gwałtownych sztormów.

14. Sztormy, choć wyjątkowo groźne, stanowią doskonały czas dla poszukiwaczy bursztynów. To właśnie silne fale transportują na brzegi bałtyckich plaż kawałki żywicy, która od milionów lat spoczywa na dnie Morza Bałtyckiego.

15. W 2007 roku doszło do wielu sztormów, które spowodowały wiele szkód w okolicach Dźwirzyna. Szacuje się, że straty mogły wynieść około 18 milionów złotych: zniszczone zostały domy, plaże, zabudowania gospodarskie i obszary leśne.