Ciekawostki

10 Ciekawostek o Lesku

Most na Sanie | Fot. Lowdown / Wikipedia

Lesko to niezwykle atrakcyjne miasto położone w województwie podkarpackim. Do lat trzydziestych obowiązującą nazwą było Lisko. Dzisiaj jest miejscem bardzo często wybieranym przez turystów, którzy pragną aktywnie spędzić czas, mając na wyciągnięcie najpiękniejszą odsłonę natury. Miasto leży bowiem na terenie Gór Sanocko-Turczańskich. Oto interesujące ciekawostki o Lesku.

1. Ludność

Obecnie miasto jest zamieszkiwane przez niespełna sześć tysięcy osób.

2. XV wiek

Pierwsze wzmianki na temat Leska pochodzą jeszcze z XV wieku. Wówczas pojawiało się najczęściej pod nazwą Leszko. Na przestrzeni kolejnych lat nazwa miasta była kilkukrotnie zmieniana, by w XVIII wieku stać się Liskiem, a następnie ostatecznie Leskiem.

3. Archeologiczne znaleziska

Archeologiczne znaleziska dowodzą, że ziemie Leska były zamieszkiwane już w czasach prehistorycznych. Udowodniono jednocześnie, że do Leska dotarli również Rzymianie w okresie swojej największej świetności.

4. Historia

Miasto ma dosyć solidną historię. Na przestrzeni wieków przechodziło właściwie z rąk do rąk, będąc najpierw własnością rodziny Kmitów, a następnie pana Stadnickiego, który przyczynił się do znacznego rozwoju miasteczka. Niemal do końca II Wojny Światowej Lesko należało do rodziny Krasickich.

5. Epidemia cholery

Lesko musiało zmagać się z sytuacjami, które mocno wstrząsnęły ludnością w XVIII i XIX wieku. Pierwszym nieszczęściem była epidemia cholery. Następnie Lesko zostało dosłownie pochłonięte przez ogromny pożar, w trakcie którego spłonęło ponad sto domów.

6. Żydzi

Miasto w XX wieku było w większej części zamieszkane przez Żydów. Stanowili oni ponad 60 procent mieszkańców Leska.

7. II Wojna Światowa

Kiedy Niemcy podczas II Wojny Światowej wkraczali do Leska, byli bardzo serdecznie witani przez Ukraińców.

8. Placówka Armii Krajowej

Również podczas najstraszniejszych ze wszystkich wojen na terenie miasta znajdowała się placówka Armii Krajowej.

9. Synagogi

Pozostałości po mieszkańcach żydowskich do dzisiaj stanowią atrakcję dla turystów. Można podziwiać przepiękne synagogi. W Lesku jest ich aż cztery, w tym dwie chasydzkie.

10. Ratusz

Sporą popularnością cieszy się również piękny ratusz pochodzący z końcówki XIX wieku. Warto również zwrócić uwagę na Kościół Parafialny Nawiedzenia NMP, którego budowę datuje się na XVI wiek.