10 ciekawostek o Czechach

Czechy Ciekawostki

  1. Skoda, lokalny producent samochodów, jest jednym z zaledwie czterech znaków towarowych, które mogą poszczycić się ponad stuletnią historią. Firma została założona przez Emila Skodę. Skoda oznacza w języku czeskim „szkoda”.
  2. Stary Koń Kladbury jest uważany za Żywe dzieło sztuki i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to jedyny koń hodowany na kortach królewskich w celach ceremonialnych.
  3. Czeskie kaczki nie pozostawiają czarnych smug. Dokładna formuła kaczek jest tajemnicą.
  4. Republika Czeska posiada największą na świecie sieć oznakowanych ścieżek. Od 2002 r. oznakowano ponad 38 000 km ścieżek.
  5. Pierwsze kostki cukru powstały w 1841 roku w czeskich Dacicach.
  6. Słowo „robot” jest czeskie. Po raz pierwszy pojawiła się w dramacie czeskiego dramatu autorstwa czeskiego dziennikarza Karela Capka. Tak naprawdę to jednak wymyślił go jego brat Josef, który wymyślił to słowo.
  7. Czeski lekarz Jan Jansky jako pierwszy w 1907 r. podzielił krew na cztery typy.
  8. Neil Armstrong zagrał na księżycu Symfonię czeskiego kompozytora Antonina Dvoraka.
  9. Pravcicka Brana jest najwyższym naturalnym łukiem w Europie. Położony w północnych Czechach wzdłuż granicy z Niemcami, ma 21 metrów wysokości i rozpiętość 26,5 metra.
  10. W 1951 roku dr Jaroslav Skala stworzył pierwszą „trzeźwiarnię” dla tych, którzy cieszyli się z imprez trochę za bardzo. Miało to być wstępem do jego zakładu leczenia alkoholików. Jego leczenie opierało się na pracy, sporcie i śpiewie pieśni antyalkoholowych.
10 ciekawostek o Czechach
4.4 (88%) 15 głosówSprawdź też:
Znajdziesz tutaj zbiór wybranych zdjęć z Pragi i ciekawostki. Wiedziałeś,…