Europa

46 Ciekawostek o Czechach

Czechy Ciekawostki

W sercu Europy Środkowej znajduje się Republika Czeska, kraj znany z bogatej kultury i historii. Republika Czeska jest krajem, do którego co roku przyjeżdżają miliony turystów. Republika Czeska, oficjalnie Republika Czeska, jest krajem śródlądowym w Europie Środkowej. Łączna powierzchnia wynosi 78 867 km2. Praga jest jej stolicą i największym miastem w kraju.

Zobacz też -> Najlepsze atrakcje w Czechach

1. Najwyższym punktem wzniesienia w Republice Czeskiej jest Śnieżka, szczyt górski o wysokości 1603 metrów.

2. Karkonosze, w których znajduje się Śnieżka, tworzą czesko-polską granicę, dzielącą Czechy i Śląsk.

3. Praga jest piątym najczęściej odwiedzanym miastem w Europie po Londynie, Paryżu, Stambule i Rzymie.

4. Językiem urzędowym Republiki Czeskiej jest język czeski.

5. Mieszka tutaj 10,58 mln ludzi.

6. W Pradze, znajduje się zamek z 9 wieku, zachowane średniowieczne Stare Miasto i posągowy Most Karola.

7. Inne duże miasta w Czechach to Brno, Ostrawa, Pilzno, Olomou.

8. Skoda, lokalny producent samochodów, jest jednym z zaledwie czterech znaków towarowych samochodowych, które mogą poszczycić się ponad stuletnią historią. Firma została założona przez Emila Skodę. Skoda oznacza w języku czeskim „szkoda”.

9. Republika Czeska posiada największą na świecie sieć oznakowanych ścieżek. Od 2002 r. oznakowano ponad 38 000 km pieszych ścieżek.

10. Pierwsze kostki cukru powstały w 1841 roku w czeskich Dacicach.

11. Republika Czeska jest krajem położonym w Europie Środkowej, znanym ze swojej sztuki, muzyki i literatury. Graniczy z Niemcami, Polską, Słowacją i Austrią.

12. Picie w miejscach publicznych nie jest w Republice Czeskiej zabronione.

13. Republika Czeska jest prawie całkowicie otoczona górami z wyjątkiem południa, w kierunku Austrii i Słowacji. Góry wyznaczają naturalną granicę z Niemcami i Polską.

14. Słowo „robot” jest czeskie. Po raz pierwszy pojawiła się w dramacie czeskiego dramatu autorstwa dziennikarza Karela Capka. Chociaż, tak naprawdę to jednak jego brat Josef, wymyślił to słowo.

15. Czeski lekarz Jan Jansky jako pierwszy w 1907 r. podzielił krew na cztery typy.

16. Czesi nie są zbyt  religijni. Tylko 15% Czechów wierzy w Boga. Reszta jest ateistyczna, agnostyczna lub nie deklaruje żadnej wiary. Nawet jeśli większość ludzi nie jest religijna w tym kraju, są oni bardzo tolerancyjni.

17. Kraj znany jest z licznych miast uzdrowiskowych, szczególnie wzdłuż granicy z Saksonią w Niemczech.

18. Turystyka jest głównym źródłem dochodów czeskiej gospodarki.

19. Wodospad Pančavský jest najwyższym wodospadem w kraju o wysokości 148 metrów.

20. Czechy i Słowacja były kiedyś jednym krajem znanym jako Czechosłowacją. Przed I wojną światową wchodziły one w skład państwa austro-węgierskiego. W 1918 roku Czechosłowacja stała się niepodległym krajem.

21. Republika Czeska jest siedzibą największego starożytnego zamku na świecie – Zamku Praskiego – o długości 570 m i szerokości 128 m. Dla porównania, jest to więcej niż siedem połączonych boisk do piłki nożnej.

zamek praski

22. W 1951 roku dr Jaroslav Skala stworzył pierwszą „trzeźwiarnię” dla tych, którzy cieszyli się z imprez trochę za bardzo. Miało to być wstępem do jego zakładu leczenia alkoholików. Jego leczenie opierało się na pracy, sporcie i śpiewie pieśni antyalkoholowych.

23. W kraju odbywa się wiele festiwali piwnych, z których największym jest Czeski Festiwal Piwa w Pradze. Trwa on 17 dni, a zwiedzający mogą skosztować ponad 70 marek czeskiego piwa.

24. W Czechach piwo jest czasami tańsze od wody.

25. TripAdvisor opublikował ranking najpopularniejszych ogrodów zoologicznych na świecie, który powstał w wyniku oceny milionów użytkowników. Praskie ZOO w Czechach zajęło siódme miejsce.

26. Praga jest jedynym dużym miastem w Europie, które nie było agresywnie bombardowane w czasie II wojny światowej. Z tego powodu w historycznym centrum miasta znajduje się wiele budynków, a niektóre z nich pochodzą ze średniowiecza.

27. Emil Zátopek, znany z bezprecedensowego zwycięstwa w Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach w 1952 r. pochodził z Czech. Urodził się w Kopřivnicy.

28. Podczas drugiej wojny światowej w Republice Czeskiej wybudowano podziemne fabryki, aby uniknąć nalotów aliantów. Niektóre z nich można zwiedzać do dziś.

29. Posiadanie trawki nie jest nielegalne w Republice Czeskiej. Kupno i sprzedaż marihuany jest w tym kraju zabronione. Oficjalnie można mieć tylko to, co samemu się zasadziło.

30. Republika Czeska ma jedną z najwyższych na świecie gęstości zamków. W kraju tym znajduje się ich ponad 2000 zamków i ruin, które można zwiedzać i podziwiać..

31. Czechy znajdują się w pierwszej dziesiątce krajów świata pod względem najszybszej średniej prędkości Internetu.

32. Czeski Aquapalace Praha jest największym parkiem wodnym w Europie Środkowej.

33. Źródłem rzeki Łaby, jednej z głównych rzek w Europie Środkowej z dorzeczem obejmującym cztery kraje (Niemcy, Czechy, Austria i Polska) są Karkonosze w Republice Czeskiej.

34. Wystawy lalkarstwa i marionetek cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, a co roku w całym kraju odbywają się festiwale lalkarstwa. Muzeum lalek w Pradze gości codziennie pokazy i posiada największą kolekcję na świecie.

35. Oskar Schindler, znany z uratowania życia 1200 Żydów w czasie Holokaustu, dorastał w Zwittau na Morawach.

36. Czesi mają największe spożycie piwa na głowę mieszkańca na świecie. Pierwszy znany browar istniał już w 993 roku.

37. Pravcicka Brana jest najwyższym naturalnym łukiem w Europie. Położony w północnych Czechach wzdłuż granicy z Niemcami, ma 21 metrów wysokości i rozpiętość 26,5 metra.

38. Ze względu na brak konfliktów międzynarodowych i krajowych oraz niski wskaźnik przestępczości, Global Peace Index w 2016 r. plasuje Republikę Czeską na szóstym miejscu na świecie pod względem bezpieczeństwa życia.

39. Praska Starówka jest domem dla trzeciego najstarszego zegara astronomicznego na świecie. Co godzinę mechaniczna procesja apostołów zachwyca turystów.

40. Pierwszym wielkim hollywoodzkim przebojem filmowanym w Pradze był „Mission Impossible” Toma Cruise’a. Inne godne uwagi filmy to Iluzjonista i Casino Royale z serii James Bond.

41. Republika Czeska jest prawdziwym rajem dla ludzi, którzy kochają parki i ogrody. Jest tutaj 25 obszarów chronionych i cztery parki narodowe, lasy liściaste i iglaste, rzeki i góry.

42. Znani Czesi to między innymi: Oskar Schindler, Antonin Dvorak,Sigmund Freud, Franz Kafka, Petra Nemcová, Ivana Trump, Martina Navratilova, Ivan Lendl i Gregor Mendel.

43. Republika Czeska jest krajem wypoczynku, o czym świadczą liczne miasta uzdrowiskowe. Najbardziej znane są miasta Karlsbad, Franzensbad i Teplitz.

44. Uniwersytet Karola został założony w 1348 roku i jest jednym z najstarszych na świecie czynnych uniwersytetów.

45. Flaga czeska składa się z koloru czerwonego, niebieskiego i białego. Czerwony reprezentuje rozlew krwi za wolność, niebieski reprezentuje imperialność i suwerenność, a biały jest tradycyjnym czeskim kolorem i reprezentuje niebo.

46. PKB na mieszkańca w Pradze jest dwukrotnie wyższy od średniej krajowej w Czechach.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Czechach dla dzieci