Europa

25 fascynujących informacji i ciekawostek o Czechach dla dzieci

Czechy dla dzieci

Poznaj interesujące informacje o Czechach i ciesz się wieloma ciekawostkami, które są idealne dla dzieci.

Zobacz też -> Najlepsze atrakcje w Czechach

Informacje o Czechach dla dzieci

  • Stolicą Czech jest Praga
  • Językiem urzędowym jest język czeski
  • 72% ludzi to chrześcijanie. Wiele osób to ateiści, co oznacza, że nie wierzą w Boga.
  • W Republice Czeskiej panuje demokracja wielopartyjna.

Wzgórza i góry pokrywają około 95% powierzchni kraju. Są to idealne warunki do uprawiania narciarstwa, jazdy na rowerze i dla spacerów. Możesz spotkać dziki i lisy w tutejszych lasach.

Republika Czeska jest krajem śródlądowym w Europie Środkowej. Graniczy z Niemcami, Austrią, Słowacją i Polską.

Ciekawostki dla dzieci o Czechach

1. W ciągu ostatniego 1000 lat granice tego kraju wielokrotnie się zmieniały. Austria przejęła kontrolę nad tym regionem w XVI wieku. Wcześniej teren ten należał do Imperium Morawskiego i Czeskiego.

2. Dzisiaj Czechy prosperują. Duże gospodarstwa rolne produkują więcej zboża niż jakikolwiek inny kraj w Europie. Kraj ten, od dawna znany jest z doskonałego teatru, muzyki i sztuki. Stolica, Praga, jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie.

3. W Pradze średnia temperatura w lipcu i sierpniu wynosi 23°C, a może spaść nawet do -5°C w styczniu. W miesiącach zimowych w stolicy Czech można spodziewać się około 70 cm śniegu.

4. Obszary górskie, takie jak Góry Izerskie na północy kraju, są jeszcze zimniejsze. Pada tam też więcej deszczu i śniegu.

5. Czas lotu z Londynu di Pragi trwa 2 godziny, do Moskwy 3 godziny, a do Nowego Jorku 9 godzin.

6. Czechosłowacja stała się państwem rządzonym przez komunistów w 1948 roku.

7. Z dniem 1 stycznia 1993 r. kraj Czechosłowacji został rozwiązany. Powstały dwa kraje: Czechy i Słowacja.

8. Praga jest stolicą Republiki Czeskiej. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Europie.

9. Republika Czeska liczyły 10,5 mln mieszkańców.

10. Najwyższym punktem w Republice Czeskiej jest Śnieżka o wysokości 1602 metrów.

11. Turystyka jest głównym źródłem dochodów czeskiej gospodarki. W 2011 r. Praga była szóstym najczęściej odwiedzanym miastem w Europie, a przemysł turystyczny zatrudnia ponad 1% ludności.

12. Głównym językiem urzędowym jest język czeski. Język słowacki jest bardzo podobny do czeskiego i jest uznawany za język mniejszości w kraju.

13. Walutą Republiki Czeskiej jest Korona.

14. Republika Czeska jest znana na całym świecie ze szkła i kryształów zdobionych, a wszystko to jest ręcznie robione.

15. Franz Kafka (1883-1924) był Czechem. Był to niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia żydowskiego. Przez całe życie był związany z Pragą. Był uważany za jednego z najbardziej wpływowych autorów XX wieku.

16. Skoda, duży europejski producent samochodów, pochodzi z Czech.

17. Zamek praski jest wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy starożytny zamek na świecie pod względem powierzchni. Ma ponad 7 hektarów (70 000 m²).

18. Alphonse Mucha (1860-1939) był znanym czeskim malarzem i artystą dekoracyjnym, znanym z plakatów secesyjnych i dużych płócien, które przedstawiają historię Czechów i Słowian.

19. Tenisiści Martina Navratilova i Ivan Lendl pochodzą z Czech.

20. Typowe czeskie dania to pieczone mięso wieprzowe z pierogami i kapustą, pieczona wołowina z pierogami parzonymi i kremowym sosem, pieczona kaczka z pierogami i kapustą czerwoną oraz naleśniki ziemniaczane. Ryby są rzadkością, z wyjątkiem świąt Bożego Narodzenia, kiedy karp jest podawany.

21. Piwo warzone jest w Czechach od 1118 roku, kraj ten ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników spożycia piwa na głowę mieszkańca.

22. Najpopularniejsze sporty w Republice Czeskiej to hokej na lodzie, piłka nożna, tenis, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna i lekkoatletyka.

23. Czeska drużyna hokejowa zdobyła złoto olimpijskie w 1998 roku i zdobyła sześć złotych medali na Mistrzostwach Świata.

24. Czesi mieli od VI do XIII wieku głównie niemieckie pochodzenie imigracyjne. Teren ten, wraz z innymi królestwami i krajami, został opanowany przez imperium habsburskie. Naród słowacki miał doświadczenie jako część obszaru kontrolowanego przez węgierskich władców i pozostającego pod ich wpływem, w związku z czym rozpoczęły się wieloetniczne, wielokulturowe wewnętrzne spory.

25. Czechosłowacja była częścią monarchii Habsburgów aż do upadku pod koniec I wojny światowej. W tym czasie utworzono niepodległe państwo Czechosłowacji, do którego zachęcał amerykański prezydent Woodrow Wilson.

Dzisiejsza Republika Czeska ma długą historię sprawowania władzy przez tę czy inną grupę. Walczyli z nazistowskimi Niemcami i zostali ostatecznie przejęci przez komunistyczny Związek Radziecki. Mieszkańcy tego kraju wyzwolili się, by założyć swój własny kraj. Teren jest wypełniony pięknymi górami i krajobrazami wiejskimi i jest popularnym celem wypraw pieszych czy rowerowych.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Czechach