25 fascynujących informacji i ciekawostek o Czechach dla dzieci

Czechy dla dzieci

Poznaj interesujące informacje o Czechach, a jednocześnie ciesz się wieloma ciekawostkami, które są idealne dla dzieci.

  • Stolicą jest Praga.
  • Językiem urzędowym jest język czeski.
  • 72 procent ludzi jest chrześcijanami. Wielu ludzi jest ateistami, co oznacza, że nie wierzą w Boga.
  • W Republice Czeskiej panuje demokracja wielopartyjna.

Wzgórza i góry pokrywają około 95% powierzchni kraju – idealne do uprawiania narciarstwa, jazdy na rowerze górskim i spacerów górskich. Dziki i lisy występują w lasach.

Republika Czeska jest krajem śródlądowym w Europie Środkowej, graniczy z Niemcami, Austrią, Słowacją i Polską.

Ciekawostki dla dzieci

1. W ciągu ostatnich 1000 lat granice tego kraju wielokrotnie się zmieniały. Austria przejęła kontrolę nad tym regionem w 16 wieku. Wcześniej teren ten należał do Imperium Morawskiego i Czeskiego.

2. Dzisiaj Czechy są stabilne i prosperujące. Duże gospodarstwa rolne produkują tutaj więcej zboża niż jakikolwiek inny kraj w Europie. Kraj ten, od dawna znany z dziedzictwa teatru, muzyki i sztuki, przywraca tę tradycję. Stolica, Praga, jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie.

3. W Pradze średnia temperatura wzrasta do 23°C latem, w lipcu i sierpniu, ale może spaść nawet do -5°C w styczniu. W miesiącach zimowych w stolicy można spodziewać się około 70 cm śniegu.

4. Obszary górskie, takie jak Góry Jezerskie na północy kraju, są jeszcze zimniejsze, pada tam więcej deszczu i śniegu.

5. Czas lotu do Pragi z Londynu trwa 2 godziny, do Moskwy 3 godziny, a do Nowego Jorku 9 godzin.

6. Czechosłowacja stała się państwem rządzonym przez komunistów w 1948 roku. Niezadowolenie z reżimu komunistycznego spowodowało, że wojska sąsiednich krajów komunistycznych wkroczyły w 1968 r. i przetrwały do pokojowej aksamitnej rewolucji 1989 r., kiedy to reżim komunistyczny upadł.

7. Z dniem 1 stycznia 1993 r. kraj Czechosłowacji został rozwiązany w obecnych krajach Republiki Czeskiej i Słowacji.

8. Praga jest stolicą Republiki Czeskiej. Historycznie Praga była stolicą Świętego Cesarstwa Rzymskiego, ważnego miasta na Austro-Węgrzech i stolicą Czechosłowacji. Obecnie jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Europie.

9. Republika Czeska liczyły 10,5 mln mieszkańców.

10. Najwyższym punktem w Republice Czeskiej jest Śnieżka na 1602 metrów.

11. Turystyka jest głównym źródłem dochodów czeskiej gospodarki. W 2011 r. Praga była szóstym najczęściej odwiedzanym miastem w Europie, a przemysł turystyczny zatrudnia ponad 1% ludności.

12. Głównym językiem urzędowym jest język czeski. Język słowacki jest bardzo podobny do czeskiego i jest uznawany za język mniejszości w kraju.

13. Walutą Republiki Czeskiej jest Koruna.

14. Republika Czeska jest znana na całym świecie ze szkła i kryształów ozdobionych, a wszystko to robione ręcznie.

15. Franz Kafka (1883-1924) był Czeskim, urodzonym w Pradze pisarzem powieści i opowiadań. Pisał po niemiecku językiem ojczystym i był uważany za jednego z najbardziej wpływowych autorów XX wieku.

16. Skoda, duży europejski producent samochodów, pochodzi z Czech.

17. Zamek praski jest wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako największy starożytny zamek na świecie pod względem powierzchni, na ponad 7 hektarach (70 000 m²).

18. Alphonse Mucha (1860-1939) był znanym czeskim malarzem i artystą dekoracyjnym, znanym z plakatów secesyjnych i dużych płócien o nazwie Słowiański Epicki, które przedstawiają historię Czechów i Słowian.

19. Tenisiści Martina Navratilova i Ivan Lendl pochodzą z Czech.

20. Wyjątkowe czeskie dania to pieczone mięso wieprzowe z pierogami i kapustą, pieczona wołowina z pierogami parzonymi i kremowym sosem, pieczona kaczka z pierogami i kapustą czerwoną oraz naleśniki ziemniaczane. Ryby są rzadkością, z wyjątkiem świąt Bożego Narodzenia, kiedy karp jest podawany.

21. Piwo warzone jest w Czechach od 1118 roku, kraj ten ma najwyższe na świecie spożycie piwa na głowę mieszkańca.

22. Najpopularniejsze sporty w Republice Czeskiej to hokej na lodzie, piłka nożna, strzelnictwo, tenis, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna i lekkoatletyka.

23. Czeska drużyna hokejowa zdobyła złoto olimpijskie w 1998 roku i zdobyła sześć złotych medali na Mistrzostwach Świata.Czesi mieli od VI do XIII wieku głównie niemieckie pochodzenie imigracyjne. Teren ten, wraz z innymi królestwami i krajami, został opanowany przez imperium habsburskie. Naród słowacki miał doświadczenie jako część obszaru kontrolowanego przez węgierskich władców i pozostającego pod ich wpływem, w związku z czym rozpoczęły się wieloetniczne, wielokulturowe wewnętrzne spory.

24. Czechosłowacja była częścią monarchii Habsburgów aż do upadku pod koniec I wojny światowej. W tym czasie utworzono niepodległe państwo Czechosłowacji, do którego zachęcał amerykański prezydent Woodrow Wilson.

25. Dzisiejsza Republika Czeska ma długą historię sprawowania władzy przez tę czy inną grupę. Walczyli z nazistowskimi Niemcami i zostali ostatecznie przejęci przez komunistyczny Związek Radziecki. Mieszkańcy tego kraju są odporni i wyzwolili się, by założyć swój własny kraj. Teren jest wypełniony pięknymi górami i krajobrazami wiejskimi i jest popularnym celem wypraw pieszych, rowerowych lub po prostu pragnących podziwiać przyrodę.
Sprawdź też:
Informacje, ciekawostki i fakty dotyczące starożytnego Egiptu.