Europa

10 najlepszych atrakcji w Czechach

zamek w Czechach

Republika Czeska to kraj znajdujący się w Europie środkowej, do którego warto pojechać na weekend lub na dłuższe wakacje. Przedstawiamy 10 najlepszych atrakcji, jakie koniecznie trzeba zobaczyć wybierając się do naszego południowego sąsiada. Zapewnią one każdemu niesamowite wrażenia i wspaniałe wspomnienia.

1. Praga – stolica kraju, przez wielu nazywana sercem Europy. Jest jednym z najpiękniejszych miast świata, a jego architektura jest wspaniała. W Pradze należy odwiedzić w pierwszej kolejności zamek na Hradczanach, który jest największy na świecie pod względem wielkości. Most Karola najlepiej odwiedzić późnym wieczorem, gdyż w ciągu dnia spotkamy tam prawdziwe tłumy. Za dnia lepiej wybrać się w nieco mniej uczęszczane, lecz równie piękne miejsca, takie jak dzielnica Mala Strana, Valdstejnsky – pałac wraz z ogrodem i Cmentarz Żydowski.

2. Karlowe Wary – niezwykle urokliwe uzdrowisko, znajdujące się w dolinie pomiędzy wzgórzami. Obecny wygląd jest niezmienny od czasów tuż przed pierwszą wojną światową. Przez miasteczko przejść najlepiej jest spacerkiem, trzymając kubeczek lub niewielki dzbanek i pić wodę prosto z obecnych wszędzie kraników. Po odbyciu zabiegów pielęgnacyjnych, warto także wybrać się na szlaki znajdujące się na wzgórzach nad miastem, gdzie dotrzeć można samodzielnie pieszo lub kolejką. Pochodzi stąd trunek nazywany Becherovka, którego skład znają jedynie dwie osoby, a jest on kombinacją ziół, cukru i oczywiście spirytusu. Weekend w Karlowych Warach, zmęczy każdego, ale będzie to korzystne zdrowotnie i bardzo pozytywne zmęczenie spowodowane wyjątkowo czystym powietrzem i uzdrawiającą wodą źródlaną.

3. Czeska Szwajcaria – prawdziwa baśniowa kraina. Największą atrakcją i zdecydowanie najbardziej imponującą jest Pravcicka Brana, ponieważ ma ona aż 26 metrów wysokości. Kolejną ciekawą atrakcją są bazaltowe organy, zwane Pańską Skałą. Bazalty osiągają wysokość do 12 m, a znajdują się nad oczkiem wodnym, powstałe w wyniku działającego wcześniej w tym miejscu kamieniołomie. Na spacer po Czeskiej Szwajcarii, wybrać się można z czworonogiem.

4. Krumlov – przyciągające i zatrzymane w czasie miasteczko. W samym centrum możemy zagubić się w plątaninie urokliwych uliczek z brukowanymi drogami i pięknie zachowanymi kamienicami wraz z elementami ozdobnymi. To tutaj zwiedzić można również jeden z największych kompleksów pałacowo-zamkowych, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W fosie zamku przebywają niedźwiedzie, co może być dużym zaskoczeniem, ale i bardzo ciekawą atrakcją dla odwiedzających. Na uwagę zasługuje także most płaszczowy, posiadający kilka poziomów i bogatych zdobień. Widok z mostu obejmuje panoramę miasta wraz z zabytkowym młynem na przodzie.

5. Kompleks parkowo-pałacowy Lednice – Valtice – jest obszarem ze sztucznie stworzonym parkowym krajobrazem, który został wpisany na listę zabytków UNESCO. Można tutaj pojeździć na rowerze, na rolkach, konno, dostępne są łódki do pływania oraz powozy. Warto udać się na spacer szlakiem wina i zobaczyć pałacyki ukryte w gąszczach lasu, a także wspiąć się na wzgórza Palavy. Znajduje się tutaj sanatorium, w którym da się odpocząć i przyjemnie zrelaksować.

6. Skalne miasto – to labirynt kamiennych rzeźb, które wytworzyła fantastyczna natura. W praktyce są to dwa oddalone od siebie o zaledwie kilka kilometrów skalne miasta. Dawniejsza kopalnia piasku przyczyniła się do powstania pięknego jeziorka, czyli najpopularniejszego punktu. Głowa Cukru, u Krasnoluda, Wielbłąd czy Orle Gniazdo, to nie jedynie przypadkowe słowa, lecz nazwy najsłynniejszych formacji skalnych.

7. Mariańskie Łaźnie – kurort, którego największą atrakcją jest wanna. Nie jest to jednak zwykła wanna, ponieważ należała do Edwarda VII, czyli brytyjskiego króla. Po dziś dzień każdy chętny może z niej skorzystać, a znajduje się ona w gmachu jednego z hoteli. W Mariańskich Łaźniach zobaczyć można wiele najwspanialszych budowli w niewielkich rozmiarach, znajdujących się na terenie parku miniatur Boheminium. Miasto jest wielkim bijącym źródłem wody z 40 użytkowanymi ujęciami. Źródło Karoliny – dla osób z niedoborem magnezu, Źródło Rudolf – na choroby dróg oddechowych. Popijając wodę ze Źródła Krzyżowego należy jednak nieco uważać, gdyż wysoka mineralizacja poza wyostrzeniem smaku, ma właściwości przeczyszczające.

8. Loket – malowniczo położone miasto, otoczone rzeką z trzech stron. Znajdujące się w zakolu rzeki Ohrzy Loket, posiada zamek, który był ulubionym przez cesarza rzymskiego i króla czeskiego Karola IV. Do dnia dzisiejszego na zamku odbywają się ceremonie ślubne, dokładnie w sali ślubów, znajdującej się na piętrze wschodniego skrzydła. Uroczystości odbywają się w historycznych kostiumach, przy dźwiękach dawnej muzyki, natomiast nowożeńcy otrzymują repliki gotyckich pucharów na pamiątkę.

9. Mikulov – skały spomiędzy których, wyrastają czerwone dachówki. Mikulov to miasto wyjęte prosto z bajki. Już od pierwszego wejrzenia zapiera dech w piersiach i przywodzi na myśl opowieści o groźnych smokach i dzielnych rycerzach. Rynek znajdujący się w centrum miasteczka, zaczaruje każdego odwiedzającego swoimi nietypowymi i pięknymi charakterystycznymi punktami, takimi jak kamienica U Rycerzy czy barokowy kościół. Jednak największym skarbem tego miejsca są winnice, gdzie wytwarza się cały czas cenione na całym świecie wina, a ich tradycje sięgają ponad 1000 lat.

10. Czeski Raj – choć można by pokusić się o stwierdzenie, że to określenie całego kraju, to jednak jest to region turystyczny słynący z fantastycznych formacji przyrodniczych, a także historycznych zamków i pałaców. Obecna łączna powierzchnia Czeskiego Raju to prawie 1400 km2. Jest to obszar wyjątkowo cenny pod względem przyrodniczym, geologicznym, kulturowym oraz historycznym. Wiele szlaków turystycznych pieszych, a także rowerowych, umożliwia kompleksowe zapoznanie się z wszelkimi atrakcjami Czeskiego Raju.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Czechach