Europa

10 najlepszych atrakcji na Łotwie

Ryga

Łotwa to jeden z krajów nadbałtyckich, położonych w Europie Północnej. Jest państwem nizinnym, jednak występują też regiony pagórkowe. Łotewskie plaże rozciągają się na długości ponad 500 km i są niezwykle piaszczyste.

Szczególnie latem, odbywa się tu wiele imprez na wolnym powietrzu, natomiast od grudnia do lutego, można korzystać ze sportów zimowych – najbardziej popularna jest jazda na nartach.

Polacy jeszcze do końca nie przekonali się do Łotwy i niewielu decyduje się na spędzanie tu urlopu, chociaż kraj jest naprawdę atrakcyjny, zarówno pod względem przyrody – lasy i jeziora, czyste powietrze, jak i zabytków – średniowieczne zamki i budynki sakralne.

Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o niesamowitych regionach Łotwy, to koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

1. Najbardziej atrakcyjnym miastem Łotwy jest Ryga, nazywana również perłą Bałtyku. Tutejsza Starówka – chociaż niewielka – zachwyca architekturą widoczną na każdym kroku w postaci bogato zdobionych bram czy kamienic, szczególnie Dom Bractwa Czarnogłowych. Koniecznie z bliska trzeba przyjrzeć się mierzącemu 42 metry, Pomnikowi Wolności, który ma ogromne znaczenie dla każdego obywatela. Warto wybrać się na spacer przez Starówkę, nocą. Ma wtedy ona niepowtarzalny klimat.

2. Jednym z najchętniej odwiedzanych na Łotwie miast, jest Sigula. Znaleźć tu można liczne zabytki, pomniki przyrody oraz malownicze zakątki, dlatego też jest nazywana „Małą Szwajcarią”. Zarówno latem, jak i zimą miasto jest oblegane przez turystów. Na niewielkim wzniesieniu, mieszczą się pozostałości po trzech średniowiecznych zamkach. Okolica bogata jest w pałacyki szlacheckie, stare rezydencie magnatów, a nawet ukryte w lasach – jaskinie.

3. Park Narodowy Gauja to jedna z największych atrakcji turystycznych. Znajduje się w środkowej części kraju, w miejscowości Liwonia i rozciąga na obszarze 920 km2. Mieszczą się tu trzy średniowieczne budowle: zamek w Turaidzie, twierdze Alberta w Siguldzie z roku 1214 oraz ruiny w Krimuldze z roku 1312, dlatego też miłośnicy historii powinni być zadowoleni. Turystów zachwyca przede wszystkim bogata w wiele barw, tutejsza przyroda. Liwonia jest uważana za najpiękniejszy i najbardziej dziki region Łotwy.

4. Kolejnym puntem jest Jelgava, czyli dawna stolica Księstwa Kurlandzkiego, która stanowiła ważny ośrodek niemieckiej kultury. Turystów najbardziej interesuje piękny pałac na Wyspie Zamkowej, wybudowany na miejscu wcześniejszego zamku krzyżackiego. Była to posiadłość księcia Ernesta Johanna Birona. Dla zwiedzających, udostępnione jest skrzydło południowe na parterze, w którym znajdują się sarkofagi kurlandzkich książąt.

5. Warto udać się także do średniowiecznej Kuldygi, gdzie znajduje się wiele ciekawych zabytków. Wodospad Venta jest jednym z największych w Europie i to głównie on przyciąga turystów do tego miasta. Wody rzeki Windawy spadają z dwumetrowych skalnych progów, tworząc tym samym kaskady na szerokości 110 metrów. Legenda głosi, że wodospady są wynikiem walki miedzy dwoma olbrzymami, którzy wydeptali dziurę w rzece, tworzący tym samym gwałtowny uskok.

6. Niewątpliwym symbolem miasta jest Twierdza Dyneburg, wybudowana w XIX wieku przez Rosjan. Losy tej budowli były bardzo różne, a ostatni jej mieszkańcy, to Armia Czerwona, która stacjonowała tam w latach 1948 – 1994. Obecnie, twierdza zachwyca zarówno wielkością, jak i rozmachem, chociaż na obszarze kompleksu, znajdują się też zniszczone i opuszczone budynki.

7. Lipawa jest znana głównie z koncertów i festiwali, które odbywają się tu w okresie od marca do września. Co ciekawe, jest jednym z niewielu miast w kraju, gdzie przeważają Łotysze i to w 90%. Mieści się tu kościół św. Anny z XVI wieku, w którym znajdują się niesamowite organy – do XX wieku największe na świecie. Będąc w tym rejonie warto też udać się do cerkwi św. Mikołaja z roku 1903 oraz katolickiej katedry św. Józefa z 1894 roku.

8. Pomimo braku najlepszej drogi oraz bazy turystycznej, warto pojechać także na przylądek Kolka, który jest najbardziej wysuniętym na północ punktem Kurlandii. Leśna droga prowadzi na długą, piaszczystą plażę z białym piaskiem. Znajdują się tu również pozostałości po XVI – wiecznej latarni.

9. Najpopularniejszym nadbałtyckim regionem Łotwy jest położona niedaleko Rygi – Jurmała. To tutaj znajdują się najlepsze w kraju, ośrodki SPA. Piaszczyste plaże, są tu otoczone przez zielone lasy. Jurmała od XVIII wieku była uzdrowiskiem, a w roku 1834 powstał tu pierwszy hotel. Wielu odwiedzających, zachwyca się drewnianymi zabudowaniami utrzymane w charakterystycznym stylu. W okresie letnim przyjeżdża tutaj cała masa turystów więc jest raczej tłoczno. Niemniej jednak warto tu zajrzeć chociaż na krótki czas.

10. Agłona to sanktuarium katolickie, nazywane równie „łotewską Częstochową”. W roku 1699 powstał tu dominikański klasztor z drewnianym kościołem, jednak kilkadziesiąt lat później katedra doszczętnie spłonęła. Pomiędzy latami 1768 a 1800, na miejscu klasztoru, wybudowana została barokowa Bazylika z dwiema wieżami oraz trzema nawami.