Europa

10 Najpiękniejszych Wysp Cyklad, Które Warto Zobaczyć!

fot. Sergio Alvarez / Wikipedia

Grecki archipelag Cyklady został wsławiony w piosenkach i doceniony przez liczne magazyny podróżnicze z całego świata. Rajski klimat, wspaniałe zatoki i laguny, pyszne jedzenie, a wszystko to otoczone lazurową wodą. Oto najpiękniejsze wyspy greckich Cyklad.

1. Santorini

Santorini jest jedną z najsłynniejszych wysp greckich. Stanowi wierzchołek wulkanu, który w większej części znajduje się pod wodą. Plaże na wyspie są czarne albo rdzawe, co jest skutkiem wulkanicznego pyłu, a największym symbolem Santorini są białe domki z kolorowymi elementami.

2. Mykonos

Mykonos to atrakcyjna wyspa, która przypadnie do gustu zwolennikom nocnego życia, imprez i festiwali. Znajduje się tutaj biała cerkiew Paraportiani, nazywana często symbolem Cyklad. Znajduje się tutaj mnóstwo plaż, które tętnią życiem o każdej porze dnia.

3. Naksos

Naksos to wyspa z najdłuższymi plażami piaszczystymi oraz najwyższymi górami w całym archipelagu. Znajduje się tutaj białe miasteczko Chora z portem, a malownicze widoki zapierają dech w piersiach.

4. Paros

Paros uchodzi za jedną z najpiękniejszych wysp w archipelagu. Znajdują się tutaj zabytki kultury bizantyjskiej oraz starówka, która niemal w stu procentach zbudowana została z marmuru. To stąd pochodził marmur, z którego wykonano znane rzeźby – Nike z Samotraki oraz Wenus z Milo.

5. Milos

Milos to wulkaniczna wyspa, która charakteryzuje się skałami o najróżniejszych kolorach, gorącymi źródłami, jaskiniami oraz klifami, z których rozpościera się fantastyczna panorama na okolicę. Znajduje się tutaj sporo zabytków, ale piękne plaże. Jedną z popularniejszych jest plaża Sarakinio z białymi skałami, która znajduje się nad Morzem Egejskim.

6. Amorgos

Amorgos to wyspa, którą stanowią góry otoczone przez lazurową wodę. Miejsce to jest tak piękne, że niejednokrotnie stanowiło naturalną scenografię dla popularnych twórców filmowych. Poza starożytnymi zabytkami znajdują się tutaj urokliwe wioski rybackie, a krajobraz wypełniają wielkie wiatraki.

7. Tinos

Tinos tu wyspa, która przyciąga nie tylko podróżników, ale również pielgrzymów. Znajduje się tutaj cerkiew Zwiastowania, skąd regularnie wyruszają uroczyste procesje. Mimo wszystko, jest tutaj spokojnie, a kameralne plaże ukryte są w licznych zatokach.

8. Folegandros

Folegandros to niewielka wyspa, na którą unosi się woń suszonych ziół. Nie odwiedza jej tak wielu turystów, jak w przypadku Santorini czy Mykonos, dlatego jest tutaj spokojnie. W wąskich uliczkach znajdują się knajpki serwujące lokalną kuchnię, a kamieniste plaże chowają się w niewielkich zatoczkach.

9. Ios

Ios to wyjątkowo malownicza wyspa, na której znajduje się jeden z najpiękniejszych portów greckich, mnóstwo palm i ślicznych plaż. Chora znajduje się tutaj na wzniesieniu, do którego prowadzą marmurowe schody.

10. Serifos

Serifos to wyspa cechująca się górzystym ukształtowaniem terenu. Całe wybrzeże jest skaliste i znajduje się tutaj zabytkowy monaster bizantyjski, Taksiarchon. Teren jest dość trudny, a na plaże można dostać się tylko pieszo, dlatego też wyspa ta spełni oczekiwania tych, którzy nie potrafią się zdecydować, czy wolą morze, czy też trekking w górach.