CiekawostkiEuropa

Perugia – Fakty, informacje i ciekawostki o tym mieście we Włoszech

Perugia

Perugia ma zaszczyt być zarówno stolicą regionu Umbrii, jak i Prowincją Umbrii. Położona w centrum kraju Perugia jest mniej więcej w tej samej odległości od Florencji i Rzymu i znajduje się na wzgórzu otoczonym dolinami i górami.

W czasach Etrusków we Włoszech Perugia była jednym z głównych miast, a dzięki swojemu centralnemu położeniu bardzo dobrze się rozwijała. W średniowieczu Perugia stała się miastem uniwersyteckim i była znana z oddania rozwojowi sztuki i kultury. Dzisiaj miasto nadal podtrzymuje tę tradycję i jest gospodarzem wielu festiwali i wydarzeń, takich jak Festiwal Jazzowy w Umbrii.

Podczas zwiedzania Perugii można spodziewać się niezliczonej ilości przepięknych kościołów i historycznych budowli, ale także fantastycznych muzeów i atrakcji, takich jak Fabryka Czekolady . Ponadto okoliczne krajobrazy są pełne przepięknych krajobrazów i bogatych parków, aby zaspokoić potrzeby tych, którzy kochają przebywać na świeżym powietrzu. Perugia, jako miejscowość turystyczna, ma naprawdę wiele do zaoferowania, a jej połączenie atrakcji historycznych i przyrodniczych zapewni Ci rozrywkę przez wiele dni.

Właśnie w Umbrii, jednym z regionów w centrum Włoch, który staje się głównym przystankiem dla amerykańskich turystów, Perugia położona jest zaledwie kilka godzin jazdy na północ od Rzymu.

Perugia jest miastem górzystym na wysokości około 400 m n.p.m. i jak większość miast w środkowych Włoszech, Perugia była osadą etruską wchłoniętą przez rozwijające się Cesarstwo Rzymskie, co czyni ją miastem o zróżnicowanych tradycjach i stylach architektonicznych.

W tym miejscu można odwiedzić Studnię Etruriańską, która jest nie tylko zabytkiem, ale do dziś jest głównym źródłem wody w mieście. Oprócz studni znajduje się tu wiele grobowców etrurzystowskich, z których wiele jest najlepiej zachowanymi przykładami tej kultury, która niewiele pozostawiła za sobą.

Po okresie Etrucji i Rzymian Perugia rozwinęła się jak każde inne średniowieczne miasto. Kościoły i pałace zaczęły być budowane i nadal stanowią atrakcję dla turystów. Wśród nich mamy „Palazzo dei Priori”, którego budowa zajęła około 150 lat i została ukończona w 1443 roku, a dziś jest domem ratusza.

Główne atrakcje historyczne są reprezentowane przez liczne kościoły, które różnią się stylem i wielkością. Jedną z atrakcji jest Katedra San Lorenzo, ponieważ miło jest odwiedzić kaplicę San Severo, w której znajduje się piękny fresk Raffaello.

Perugia jest siedzibą największego międzynarodowego uniwersytetu we Włoszech i jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Europie. Do tej pory co roku na zajęcia uczęszcza około 8000 zagranicznych studentów, co sprawia, że jest to bardzo międzynarodowe środowisko.

Perugia to nie tylko uczelnia międzynarodowa, ponieważ co roku organizuje festiwal jazzowy Umbria Jazz, jedno z najważniejszych wydarzeń jazzowych na świecie. Impreza przyciąga zazwyczaj najlepszych muzyków z USA i Europy. Niesamowite koncerty orgranizowane są pod umbryjskim letnim niebem. Umbria Jazz odbywa się w lipcu.

Kolejną międzynarodową imprezą jest kwietniowy Międzynarodowy Festiwal Dziennikarstwa, który przyciąga dziennikarzy z całego świata.

Pod względem finansowym gospodarka Perugii jest napędzana głównie poprzez rolnictwo oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.

Perugia jest zamożnym miastem. Znajduje się tu ikona jedzenia „Perugina”, producent słynnej czekolady „Bacio” (pocałunek). Perugina to włoska marka, która rozwijała się we włoskim okresie boomu gospodarczego, a w ostatnich latach została sprzedana szwajcarskiemu gigantowi Nestle.

Kościół św. Lorenza. Istnieje kilka znaczących przykładów katedr, które pozostały niedokończone w całych Włoszech i katedra Perugia jest jedną z takich budowli. Pierwotnie katedra powstała w 1587 roku, a jej fasada frontowa nie jest zwrócona w stronę rynku, na którym została zbudowana. Fasada frontowa jest ścianą, która pozostaje nieukończona, co nadaje kościołowi dziwny wygląd. Wnętrze kościoła jest jednak całkowicie wykończone i bogato zdobione. Kilka marmurowych kolumn podtrzymuje ozdobny sufit pełen pięknych fres. Ponadto w jednej z kaplic znajduje się grobowiec papieża Marcina IV oraz kilka relikwii należących do papieża Innocentego III i Urbana IV. W katedrze znajduje się również małe muzeum, w którym znajdują się interesujące obiekty.

Średniowieczna Perugia jest prawdopodobnie okresem historycznym najbardziej widocznym w fizycznej, duchowej i intelektualnej tkance miasta. Zorganizowana diecezja powstała w V wieku, a przez następne tysiąclecia region Umbrii rozwijał bezprecedensowe chrześcijańskie myślenie i działanie, którego największymi przedstawicielami były postacie świętych Franciszka z Asyżu i Benedykta XVI. Życie świeckie zmieniło się wraz z nadejściem w XI wieku rządów gminnych. Zarówno religia, jak i rząd wprowadzały porządek poprzez doktrynę.

Bezpieczna sytuacja finansowa dała początek wielu imponującym kościołom (w tym Sant’Agostino, San Domenico i katedrze San Lorenzo) i budynkom użyteczności publicznej (Palazzo dei Priori) w XIII i XIV wieku. W samym sercu miasta, pomiędzy katedrą a ratuszem, rzeźbiarze Nicola i Giovanni Pisano stworzyli wielowarstwową Fontanę Maggiore, czyli Wielką Fontannę, jeden z najważniejszych przykładów gotyckiej rzeźby włoskiej. Największe jednak osiągnięcie architektoniczne tego okresu przypadło na rok 1308, kiedy to Uniwersytet Perugia został założony przez papieża Klementa V.