Europa

16 Interesujących Ciekawostek o Dubrowniku

miasto Dubrownik

Dubrownik, choć znany w średniowieczu jako Republika Ragusy, odnotował w ostatnich latach ożywienie, pojawiając się na „listach miejsc które warto zobaczyć” u coraz większej liczby podróżnych. Serial Gra o Tron przyczynił się do wzrostu popularności tego miasta. Poznaj najlepsze ciekawostki o mieście Dubrownik.

1. Miasto otrzymuje średnio 7,2 godziny słońca dziennie. Jest to około 2630 godzin słońca rocznie.

2. Zaczynając jako niezależna republika handlowa od 700 lat, Dubrownik miał kilku dużych partnerów handlowych. Handlował z Turcją, Indiami i Afryką.

3. Miasto zajmuje około 21,35 km2. Na tej niewielkiej przestrzeni znajdują się jedne z najstarszych europejskich muzeów i budynków.

4. Dubrownik był częścią bizantyjskiego imperium od IX wieku do XII wieku, kiedy to Wenecja przejęła miasto. Dubrownik był pod panowaniem Wenecji od 1205 do 1358 roku.

5. Stare miasto zostało ukończone w XIII wieku. Do dziś pozostaje prawie całkowicie niezmienione.

6. Dubrownik został poważnie dotknięty przez chorwacką wojnę o niepodległość, czyli wojnę domową, w 1991 i 1992 roku. Zginęło 88 cywilów i 194 pracowników wojskowych, a wiele budynków zostało poważnie uszkodzonych. Dzisiaj większość szkód zostały naprawione.

7. Najbardziej znanym miejscem kultu w mieście jest Dubrowicka Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, która została zbudowana dzięki dużej darowiźnie Ryszarda Lwie Serce.

8. Mury obronne otaczające Stare Miasto powstały w XIV i XV wieku. Kamienne mury obronne mają wysokość 25 metrów i są wykonane z kamienia wapiennego. Mury mają od 4 do 6 metrów grubości od strony lądu, a od strony morza są cieńsze.

9. Dubrownik podobno był pierwszym państwem na świecie, które uznało Stany Zjednoczone Ameryki w 1783 roku.

10. Stan Dubrownik był jednym z pierwszych krajów, które zniosły handel niewolnikami w XV wieku.

11. Ryszard Lwie Serce, powracający z trzeciej krucjaty w 1192 roku, został złapany przez burzę u wybrzeży Chorwacji, a legenda głosi, że obiecał Bogu, że jeśli przeżyje, zbuduje katedrę, gdziekolwiek ponownie dotrze do ziemi. W przypadku, gdyby to była wyspa Lokrum. Później wybudował katedrę na Starym Mieście.

12. Mury były nieustannie fortyfikowane i rozbudowywane aż do XVII wieku.

13. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny została w mocno zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1667 roku i odbudowana w 1713 roku.

14. Mury biegną bez przerwy przez 1940 metrów długości, co otacza prawie całe stare miasto. Wokół miasta przebiegała fosa, która była uzbrojona w 120 działa.

15. Dubrownik odegrał kluczową rolę w kwitnącej niepodległości Stanów Zjednoczonych. Stany Zjednoczone, chętne do zawarcia umów handlowych z Europą, zawarły umowę z Ragusą, a transport skór przybył z Baltimore, Nowego Jorku i Filadelfii.

16. W 1979 roku, UNESCO wpisało miasto Dubrownik na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.