CiekawostkiEuropa

Zaskakujące Informacje i Ciekawostki o Moskwie

Moskwa

Moskwa jest stolicą Rosji, jej centrum politycznym, gospodarczym i kulturalnym. Jest to najbardziej zaludnione miasto w Rosji i Europie. Dla wielu ludzi z Rosji i innych krajów stolica Rosji jest miastem wspaniałych możliwości.

Moskwa jest bardzo podobna do każdej innej europejskiej stolicy pod względem infrastruktury i stylu życia, a jej mieszkańcy nie różnią się zbytnio od mieszkańców innych metropolii, takich jak Londyn czy Nowy Jork. Dlatego obcokrajowcom tak łatwo jest przystosować się do życia w Moskwie. Poznajcie ciekawe informacji i niesamowite ciekawostki o Moskwie:

1. Moskwa znalazła się w rankingu Quacquarelli Symonds (QS) najlepszych miast świata dla studentów w 2014 i 2015 roku.

2. Miasto może poszczycić się ponad 9,5 tys. obiektami sportowymi, w tym ponad 4 tys. salami gimnastycznymi. Stolica Rosji jest częstym gospodarzem imprez sportowych i zawodów na skalę międzynarodową.

3. Wielu międzynarodowych turystów jest zaskoczonych liczbą parków i ogrodów które znajdują się w Moskwie. Jest ich tu ponad 120. Mówimy tu głównie o przestronnych terenach zielonych z tym wszystkim, co może być potrzebne do komfortowego wypoczynku.

4. Moskiewski Kreml jest największą średniowieczną twierdzą na świecie.

5. Moskwa nosi nazwę rzeki.

6. Milionowy obywatel Moskwy urodził się w 1897 roku.

7. Moskiewskie metro to nie tylko wygodny sposób na poruszanie się po mieście, ale także jeden z jego głównych zabytków, klejnot kultury, gdzie odbywają się nawet wycieczki z przewodnikiem. Stacje są ozdobione marmurem, mozaikami i rzeźbami.

8. Moskwa posiada jedną z największych liczb miliarderów na świecie. Wg. Forbesa w mieście mieszka około 70 miliarderów.

9. Pierwszy McDonald’s w Moskwie został otwarty na Placu Puszkina 31 stycznia 1990 roku. Kolejka do restauracji miała kilka kilometrów.

10. Pogoda w Moskwie waha się od mroźnej zimy do bardzo gorącej latem. Zimy są długie, z dużymi opadami śniegu. Krótkie miesiące letnie są najbardziej popularnym czasem podróży do Moskwy.

11. Istnieje legenda o tajnej gałęzi, tzw. metrze 2: w bunkrach i tunelach łączących Kreml i inne strategiczne obiekty.

12. Podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (II wojna światowa) Metro było wykorzystywane jako schronienie dla bombowców pod ziemią. Nawet w czasie wojny wybudowano nowe stacje metra, w szczególności stacje Nowokuźnieckiej, Pawieleckiej, Bumańskiej, Elektrazowodskiej, Semenowskiej i Partisańskiej.

13. Rosyjska Biblioteka Państwowa, w której znajduje się ponad 45,5 mln publikacji i dokumentów w 367 językach, znajduje się w samym sercu Moskwy.

14. Tramwaj nr 3 jest najstarszą trasą w Moskwie. Tramwaje jeżdżą tutaj od 6 kwietnia 1899 roku.

15. Naukowcy społeczni twierdzą, że tylko 2% ludności Moskwy, liczącej ponad 12 mln osób, to rdzenni mieszkańcy.

16. Jej oficjalna liczba ludności wynosi 12 milionów (2015 r.) i znajduje się w TOP 10 najbardziej zaludnionych miast na świecie.

17. Gorky Park to Centralny Park Moskwy, z frekwencją ponad 100 000 osób dziennie w weekend.

18. Moskwa jest obsługiwana przez trzy główne lotniska: Szermietiewo, Domodiedowo i Wnukowo. Większość międzynarodowych podróżnych do Moskwy leci na lotnisko Sheremetyevo International Airport.

19. 29 czerwca 1904 roku Moskwa doświadczyła prawdziwego tornada, które zniszczyło kilka pobliskich wiosek (dzisiejsza Moskwa) i złamało wielowiekowe drzewa w rejonie Sokolnik.

20. Odwiedzający z USA, Wielkiej Brytanii i innych krajów muszą najpierw uzyskać wizę turystyczną, zanim będą mogli wjechać do Moskwy. Do uzyskania wizy wymagany jest ważny paszport i inne dokumenty.

21. Słynna rzeka Neglinka leży tuż za Kremlem, w Ogrodzie Aleksandra. Nie należy jednak mieć nadziei na kąpiel, gdyż na początku XIX wieku została ona wprowadzona do rury, a teraz płynie pod ziemią w zbiorniku wodnym.

22. Wielki Most Kamienny jest najstarszym mostem wśród moskiewskich mostów, wybudowanym w XVII wieku.

23. Moskiewskie metro pochodzi z początku lat 30. i jest jednym z najczęściej używanych systemów metra na świecie. Ponad 180 moskiewskich stacji metra, niektóre zdobione dziełami sztuki i drogimi materiałami, łączy 12 linii, które przewożą pasażerów w tym ogromnym mieście.