Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o krajach alpejskich

alpy

Kraje alpejskie to te państwa w Europie, na których obszarze znajdują się Alpy. Ze względu na piękne położenie i liczne atrakcje są tłumnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Liechtenstein nie posiada własnej armii, a w razie agresji ze strony innego państwa, kraj ten ma być broniony przez wojsko szwajcarskie.

2. Paryski Luwr to najczęściej odwiedzane muzeum na całym świecie. Co roku odwiedza go aż dziesięć milionów ludzi z całego świata, a wśród najważniejszych dzieł placówki znajduje się słynna „Mona Lisa” namalowane w renesansie przez Leonarda da Vinci.

3. Monako uchodzi za najbezpieczniejsze państwo na świecie. Ze względu na luksusowe hotele, kasyna i restauracje stało się synonimem luksusu i przyciąga bogaczy z całego świata.

4. Szwajcaria jest jednym z dwóch państw na świecie, które mają kwadratową flagę. Drugim z nich jest Watykan.

5. Pierwsze kasyno w Monte Carlo powstało jeszcze w 1857 roku z inicjatywy księcia Karola III Grimaldi. Był to początek złotej ery księstwa. Obecnie dochód z kasyn to tylko 5%, a zdecydowanie większy zapewnia turystyka.

6. Aż 60% powierzchni Szwajcarii znajduje się na terenie Alp. Ponadto na terenie kraju znajduje się ponad połowa czterotysięczników alpejskich. Jeden ze szczytów jest szczególnie popularny, ponieważ znajduje się on na opakowaniu czekoladek Toblerone.

7. Włochy zapewniły światu wiele pysznych i popularnym na całym globie potraw, takich jak pizza, przygotowywane na różne sposoby pasty czy znakomite sery. To właśnie z Włoch pochodzi mozzarella, a jej nazwa nawiązuje do włoskiego słowa „mozzare”, co oznacza kroić.

8. We Włoszech znajdują się aż dwie enklawy. Jedną z nich jest Watykan znajdujący się w Rzymie, a drugą San Marino, które znajduje się na północy kraju niedaleko Rimini.

9. W Monako wzdłuż wybrzeża usytuowano Promenadę Mistrzów Footballu. Swoja stopy odcinęli w tym miejscu najsłynniejsi piłkarze na całym świecie.

10. Austria jest krajem, w którym urodził się Adolf Hitler. W 1939 roku kanclerz Niemiec postanowił połączyć te dwa kraje, a wówczas w Hofburgu w Wiedniu przemawiał do tysięcy zebranych na placu zwolenników.

11. Jedną z największych i najczęściej odwiedzanych atrakcji Wiednia jest Pałac Schonbrunn. W tej niesamowitej budowli znajduje się aż 1441 pokoi.

12. Tunel Gothard-Basistunnel łączący Szwajcarię i Włochy jest najgłębszym i najdłuższym tunelem kolejowym na świecie. Trasa łączy Zurych z Mediolanem i ma około 57 kilometrów długości. Budowa tunelu trwała siedemnaście lat, a pociągi, które tędy przejeżdżają mogą rozwinąć prędkość do 250 kilometrów na godzinę, dzięki czemu czas podróży bardzo się skrócił.

13. Narodowym posiłkiem szwajcarskim jest fondue. W specjalnym garnuszki topi się potarty ser, a następnie moczy w nim kawałki chleba. Jest to nawiązanie do tradycji szwajcarskiej polegającej na wspólnym jedzeniu z jednej miski.

14. Paryska Wieża Eiffla miała być tylko tymczasową konstrukcją do rozbiórki po jakimś czasie. Na początku mało komu się podobała, ale wkrótce stała się symbolem Francji.

15. Paryż na początku nazywał się Lutetia i był osadą rzymską.