10 najlepszych atrakcji w Zamościu 2023

Kamienice w Zamościu

Zamość to jedno z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w województwie lubelskim. Stanowi bogaty ośrodek kulturalny, który obfituje także w turystyczne atrakcje dla całej rodziny. Przedstawiamy 10 największych atrakcji turystycznych Zamościa.

1. Rynek Wielki

Rynek Wielki to ogromny plac w kształcie kwadratu, którego boki wynoszą aż 100 metrów. Głównym obiektem placu jest monumentalny Ratusz – jeden z najważniejszych symboli miasta. Dookoła placu wznoszą się wspaniałe, klimatyczne kamienice, w których znajdziemy restauracje, kawiarnie i bary. Organizowane są tu również wydarzenia kulturalne, takie jak pokazy, koncerty i jarmarki.

2. Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera

Zamojski Ogród Zoologiczny to atrakcja przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. Jest to jedno z najpiękniejszych tego typu miejsc w Polsce. Poza wybiegami dla zwierząt i pawilonami, na terenie ZOO znajdują się restauracje i kawiarnie oraz park linowy Zoolandia. Ceny biletów to 20 zł (dla osób dorosłych) oraz 15 zł (dla dzieci, młodzieży, studentów oraz emerytów i rencistów). Dzieci do lat 3 mogą wejść na teren ZOO bez opłat. Od kwietnia do września Ogród Zoologiczny otwarty jest w godzinach 9:00-18:00, w pozostałych miesiącach godziny otwarcia ulegają skróceniu.

3. Muzeum Zamojskie

Muzeum Zamojskie znajduje się w przepięknych kamienicach przy Rynku Wielkim. Znajdują się tu eksponaty z takich dziedzin jak: archeologia, historia i etnografia, cyklicznie organizowane są także wystawy sztuki. Dodatkowo Muzeum Zamojskie obejmuje także Galerię Rzeźby. Ceny biletów to 15zł (normalny) oraz 12zł (ulgowy) – bilet upoważnia także do odwiedzenia Galerii. Funkcjonują także dni otwarte, które ustalane są na bieżąco – wówczas przez jeden wybrany dzień w tygodniu wstęp do Muzeum jest nieodpłatny.

4. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał

Oficjalnie Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał należy do Muzeum Zamojskiego. Jest to szczególne miejsce, w którym znajdziemy różne formy broni – ogromna kolekcja stanowi jedną z największych w całym kraju. Muzeum czynne jest codziennie, poza poniedziałkami: w sezonie letnim (od maja do końca września) w godzinach 9:00-17:00, w pozostałych miesiącach od 9:00 do 16:00. Ceny biletów to 10 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy), jednak w przypadku zwiedzania Muzeum Zamojskiego możemy zakupić bilety łączone na kilka obiektów.

5. Stare Miasto

Starówka w Zamościu to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc – rozpoznawalne są w szczególności kolorowe kamienice. Znajduje się tu mnóstwo restauracji, barów i kawiarni, a także punktów usługowych i handlowych. Jednak to, co zachwyca turystów, to przede wszystkim niezwykła architektura – warto poświęcić choćby kilka godzin na spacer między niesamowitymi alejkami i uliczkami Starego Miasta.

6. Synagoga w Zamościu

Synagoga w Zamościu to najlepiej zachowana i jedna z najpiękniejszych synagog w Polsce. Powstała w XVII wieku, do tej pory zachwyca swoją architekturą – ten wspaniały, śnieżnobiały obiekt jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli w mieście.

7. Nadszaniec

Nadszaniec w Zamościu to wspaniała fortyfikacja, która stanowi jedną z największych atrakcji miasta. Wybudowano ją w latach 1825-1830, kiedy stanowiła wzmocnienie bastionu. Szczególną atrakcją jest Podziemna Trasa Turystyczna, która wiedzie m. in. przez galerię strzelecką. Ceny biletów to 10zł (bilet normalny) oraz 7zł (bilet ulgowy), dzieci do lat 6 są upoważnione do nieodpłatnego wejścia na Trasę. Zwiedzanie w sezonie letnim (od maja do końca września) możliwe jest w godzinach 9:00-19:00.

8. Muzeum Fotografii

Muzeum Fotografii to miejsce, w którym znajdziemy zarówno techniczne zabytki (ponad tysiąc aparatów fotograficznych), jak i kolekcję zdjęć – najstarsze z nich pochodzą z połowy XIX wieku. To jedno z najciekawszych muzeów tego miasta; niewielkie, prywatne, które prowadzone jest przez właściciela, kolekcjonera i fotografa.

9. Rezerwat Przyrody Hubale

Rezerwat Hubale to z pewnością miejsce, które przyciągnie wszystkich miłośników natury. Rozciąga się na obszarze 35 hektarów, na którym wytoczono ścieżki, które przemierzać możemy pieszo lub rowerowo. Przy odrobinie szczęścia będziemy mogli podziwiać zwierzęta, które chronione są przez rezerwat. Na terenie Rezerwatu Hubale znajduje się także cmentarzysko kurhanowe, na którym pochowana jest ludność żyjąca od IV do IX wieku.

10. Zalew

Jezioro Zalew to zbiornik wodny o wielkości 18 hektarów. Podzielony jest na dwie części: część rekreacyjno-wypoczynkową ze sztuczną plażą i wypożyczalnią kajaków oraz część łowiskową. Jezioro to zapewnia wspaniały letni wypoczynek oraz umożliwia rekreację na świeżym powietrzu.

Zamość jest miastem, które co roku przyciąga tysiące turystów. Nic dziwnego – to ikona województwa lubelskiego, ceniona za wyjątkową architekturę, mnogość wydarzeń kulturalnych oraz wspaniałe atrakcje na świeżym powietrzu. To także miejsce, w którym znajdziemy wiele doskonałych lokali gastronomicznych, które przybliżą nam regionalną kuchnię. Nie zabraknie także atrakcji dla miłośników sztuki, historii i militariów – a to wszystko w jednym mieście.

4.1/5 - (liczba ocen: 14)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.