Polska

Najlepsze Atrakcje w Roztoczu w 2024 roku 📍

krajobraz

Roztocze to region położony we wschodniej Polsce, leżące na terenie województw podkarpackiego oraz lubelskiego. Region ten słynie ze swoich walorów krajobrazowych; posiada również bardzo ciekawą tradycję i bogatą historię. Sprawia to, że jest to idealne miejsce na spędzenie swojego wolnego czasu. Można tu robić właściwie wszystko. Na Roztoczu nie brakuje pięknych szlaków turystycznych i doskonałych warunków do aktywnego spędzania wolnego czasu. Znajdziemy tu również wiele miast, w których można spokojnie wypocząć i zobaczyć ciekawe atrakcje. Prezentujemy kilka najciekawszych propozycji atrakcji, z których można skorzystać w tym regionie. Co warto zobaczyć w Roztoczu.

Zobacz też -> Najlepsze Restauracje w Roztoczu i okolicy

jezioro

1. Krasnobród

fot. MaKa~commonswiki / Wikipedia

Krasnobród jest jednym z najważniejszych miast regionu. Pomimo niewielkich rozmiarów, skrywa w sobie kilka bardzo interesujących zabytków. Warto zajrzeć przede wszystkim do Muzeum Parafialnego. Znajdziemy tam ciekawe wystawy dotyczące zarówno sztuki sakralnej, jak i okolicznej przyrody. Miłośników baroku na pewno zainteresuje tutejszy kościół, pochodzący z XVII wieku.

2. Zamość

fot. Danutar / Wikipedia

Jeśli chodzi o piękne miasta, to nie sposób oczywiście nie wspomnieć o położonym w pobliżu Roztocza Zamościu. Jest to jedno z najsłynniejszych polskich miast, które nieustannie zachwyca swoją architekturą. Zamość założony został w XVI w. Od początku jego budowniczym przyświecała idea stworzenia „idealnego miasta”, wzorowanego na renesansowych miastach włoskich. Obecnie stare miasto w Zamościu to jeden z najpiękniejszych przykładów architektury renesansu nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie.

3. Zwierzyniec

fot. Scots / Wikipedia

Kolejnym ciekawym miastem Roztocza jest Zwierzyniec, położony w powiecie zamojskim. Miasto posiada długą historię i jest bogate w różne zabytki. Jedną z głównych atrakcji jest tutaj Kościół Na Wyspie. Świątynia położona jest w pięknym miejscu otoczonym wodą. Pięknym budynkiem jest również Pałac Plenipotenta. Zabytkowa, drewniana willa powstała w drugiej połowie XIX wieku.

4. Tomaszów Lubelski

fot. Antekbojar / Wikipedia

Roztocze jest regionem położonym na pograniczu polsko-ukraińskim. Sprawia to, że na terenach tych obecni są również chrześcijanie wschodni. W Tomaszowie Lubelskim znajduje się jedna z najpiękniejszych cerkwi regionu. Cerkiew św. Mikołaja zbudowana została pod koniec XIX wieku. W mieście tym zobaczyć można wiele innych obiektów sakralnych. Szczególnie interesująca jest tutejsza architektura drewniana.

5. Szczebrzeszyn

fot. Lysy / Wikipedia

Specyficzna, dość trudna w wymowie nazwa sprawiła, że jest to miasto znane w całej Polsce. Szczebrzeszyn ma jednak do zaoferowania znacznie więcej, niż tylko ciekawą nazwę. Jest to przede wszystkim miasto o bardzo długiej historii, sięgającej jeszcze średniowiecza. W czasach nowożytnych był to ważny ośrodek Reformacji w Polsce, co widać po zachowanych po dziś dzień budynkach sakralnych. Znajdują się tu również kościoły katolickie oraz cerkwie prawosławne. Na uwagę zasługuje kościół św. Mikołaja, będący całym kompleksem budynków. Ponadto, tutejsza cerkiew zbudowana została w XII wieku, co czyni z niej najstarszą wciąż funkcjonującą świątynię tego wyznania na terenie Polski.

6. Cerkiew w Jarczowie

fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Kolejna piękna cerkiew tego regionu znajduje się w miejscowości Jarczów. Powstała w XIX wieku. Jej drewniana konstrukcja pięknie pasuje do otaczającego ją ogrodu. Na uwagę zasługuje szczególnie piękne wnętrze z wieloma ozdobami i rzeźbami.

7. Roztoczański Park Narodowy

fot. Azymut (Rafał M. Socha) / Wikipedia

Ponieważ Roztocze jest regionem o bardzo cennym środowisku naturalnym, na jego terenie utworzono w latach 70 ubiegłego wieku park narodowy. Jeśli ktoś chce cieszyć się cudownymi widokami i wieloma skarbami przyrody, to zdecydowanie powinien spędzić tutaj nieco czasu. W Roztoczańskim Parku Narodowym możemy spotkać wiele gatunków roślin charakterystycznych głównie dla tego regionu. Park jest w 95% porośnięty lasem. Jeśli chodzi o żyjące tu zwierzęta, park zamieszkują między innymi liczne gatunki ptaków oraz owadów. Przez Park przepływa rzeka Wieprz.

8. Hodowla koników polskich

fot. Hans Pama / Wikipedia

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieje polska rasa koni. Konik polski to niskie, ale bardzo wytrzymałe i odporne na trudy konie. W Roztoczańskim Parku Narodowym znajduje się ich hodowla. Możemy w niej zobaczyć te wyjątkowe zwierzęta. Koniki Polskie stale żyją tam w środowisku naturalnym, zaś ingerencja człowieka w ich życie jest ograniczona do absolutnego minimum. Konik Polski jest również symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego, co pokazuje, jak istotne jest to zwierzę dla całej lokalnej kultury.

9. Roztocze na rowerze

fot. Lysy / Wikipedia

Roztocze jest uważane za jeden z najlepszych regionów w Polsce do urządzania rowerowych wycieczek. Co roku przyjeżdża tutaj mnóstwo miłośników takich aktywności. Wielkim plusem jest przede wszystkim bardzo rozbudowany system ścieżek rowerowych. Każdy może tu zaplanować swoją trasę w taki sposób, aby była ona dopasowana do jego zainteresowań oraz warunków fizycznych. Szlaki rowerowe biegną rzecz jasna przez piękne okolice, zatem w czasie każdej wycieczki można podziwiać niesamowite widoki.

10. Krasnobrodzki Park Krajobrazowy

fot. Szater / Wikipedia

W bezpośrednim sąsiedztwie Krasnobrodu istnieje piękny park krajobrazowy, który skupia w sobie mnóstwo pięknych miejsc. Jedną z głównych atrakcji jest tutaj naturalny las, który w dużym stopniu rozwijał się zawsze bez ingerencji człowieka.

Czytaj dalej: Atrakcje dla dzieci w Roztoczu