10 najlepszych atrakcji na Podkarpaciu 2023
Nasz kraj jest obszarem zróżnicowanym i pełnym niesamowitych miejsc. Jedne województwa słyną ze bogatej architektury, inne z pięknej przyrody.
Jakie jest województwo podkarpackie? Wcześniej pisaliśmy o ciekawostkach na temat Podkarpacia i o atrakcjach dla dzieci w Podkarpackim. Co takiego warto zobaczyć, wybierając się na wypoczynek do południowo-wschodniej części Polski?
Co warto zobaczyć na Podkarpaciu
Istnieje wiele skarbów kultury i przyrody, które kryje województwo podkarpackie. Ile spośród nich znacie lub zdążyliście już zobaczyć? Przestawiamy listę 10 najlepszych atrakcji jakie warto zobaczyć na Podkarpaciu.
1. Renesans na krańcu Polski – zamek w Baranowie Sandomierskim
Od czasów średniowiecza istniała w Baranowie Sandomierskim osada, która znajdowała się we władaniu rodu Baranowskich, a następnie przez wieki Leszczyńskich. W okresie późnego renesansu Andrzej Leszczyński nakazał rozbudować dotychczasowy zamek. Do jego przebudowy, we włoskim stylu, zatrudnił pochodzącego z Florencji Santi Gucciego, nadwornego artystę aż czterech polskich władców: Zygmunta Augusta, Stefana Batorego, Anny Jagiellonki oraz Henryka Walezego.
Jego dzieło, ze względu na liczne podobieństwa, bywa często nazywane Małym Wawelem. Do najbardziej charakterystycznych elementów zaliczają się renesansowy dziedziniec arkadowy oraz reprezentacyjna klatka schodowa. Obecnie w zamku mieści się muzeum oraz hotel. Dla turystów udostępniana jest również rozległa część parkowa.
2. Pradzieje historii Polski – Karpacka Troja
Podkarpacie to nie tylko piękna przyroda i zamki. Mieści się tu również malowniczy skansen, położony w miejscowości Trzcinica, nieopodal Jasła. Na tym obszarze znajduje się jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych. Mieściła się tu bowiem osada, z epoki brązu, licząca ponad 4000 lat. Na jej terenie znaleziono blisko 160 tysięcy zabytków ruchomych – naczyń, biżuterii i przedmiotów codziennego użytku, wykonanych z kamienia, kości, rogu oraz metalu.
Co takiego można zobaczyć w naszej rodzimej Troi? Kompleks składa się z grodziska i archeologicznego parku. W grodzisku dokonano rekonstrukcji wałów obronnych, bram oraz chat. Z kolei w parku można zwiedzać odtworzone wioski otomańską i słowiańską oraz skorzystać z wystaw edukacyjnych, prezentowanych w nowoczesnych pawilonach.
3. Ruiny zamku Sobień
Nieopodal Sanoka znajdują się malowniczo położone ruiny zamku Sobień. Warownia ta pochodzi z XIII wieku i powstała w celu obrony szlaków handlowych. W zamku tym gościł nawet sam król Władysław Jagiełło. Niestety do ruiny, z której nigdy się nie podniósł, doprowadził go najazd Węgrów w XVI wieku. Pod koniec XX wieku zostały one dostosowane do potrzeb ruchu turystycznego. W pobliżu zamku znajduje się również przyrodnicza ścieżka edukacyjna, tworząc z tego miejsca idealny cel wycieczek z najmłodszymi, spragnionymi przygód i wiedzy.
4. Mroczne oblicze Podkarpacia – muzeum Zdzisława Beksińskiego
Niewiele jest równie tragicznych postaci w naszej współczesnej historii sztuki, co Zdzisław Beksiński. Jego życie, dorobek artystyczny i dramatyczna śmierć do tej pory poruszają rzesze ludzi, którzy na co dzień nie zajmują się sztuką.
W Sanoku, mieście z którego artysta pochodził i w którym przez wiele lat mieszkał, znajduje się muzeum, posiadające największą kolekcję jego dzieł na świecie. Można tu podziwiać zarówno fotograficzne eksperymenty z lat 50., jak też najbardziej znane mroczne i tajemnicze obrazy, co pozwala dokładnie poznać dorobek i tajemnice mistrza współczesnego malarstwa grozy.
5. Przyroda i spokój – Jezioro Solińskie
Najbardziej znanym miejscem rekreacyjnych wypraw u podnóża Bieszczad, jest bez wątpienia jezioro Solińskie. Powstało ono na skutek spiętrzenia Sanu i Solinki. Otaczają je malownicze i strome stoki górskie Jawora i Stożka, zachęcając do pieszych wycieczek turystyczno-krajoznawczych. Zwolennicy wodnego szaleństwa również mogą liczyć na wiele atrakcji. Na wodach jeziora można uprawiać żeglarstwo oraz kajakarstwo. Dodatkowo po zalewie kursują również regularnie statki wycieczkowe z Soliny, dzięki którym można spokojnie i bez wysiłku rozkoszować się pięknem tutejszej przyrody.
6. Wyprawa w góry do Chatki Puchatka
Nie ma chyba drugiego schroniska górskiego w naszym kraju, o tak sympatycznie brzmiącej nazwie. Bywa również określane mianem Tawerny lub po prostu Chatki. To najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, które znajduje się na Połoninie Wetlińskiej, wznoszącej się na wysokości 1232 metrów nad poziom morza.
Pierwotnie Chatka była wojskowym punktem obserwacyjnym. Trudno szukać w niej wygód. Brak tu elektryczności, bieżącej wody i kanalizacji. Mimo to jest obowiązkowym punktem na trasie wszystkich zmęczonych długą, górską wędrówką piechurów.
7. Piękno zabytkowych świątyń – cerkiew w Turzańsku
Podkarpacie przez wieki było obszarem koegzystencji różnych kultur i wyzwań. Do naszych czasów dotrwało tu wiele pięknych, zabytkowych cerkwi drewnianych, zachwycających swą prostotą i formą. Do najbardziej znanych zalicza się cerkiew Archanioła Michała w Turzańsku, pochodząca z samego początku XIX wieku. Wraz z dzwonnicą i otaczającym je cmentarzem, stanowi ciekawy zabytkowy kompleks, górujący nad pobliską wsią, zdecydowanie wart zobaczenia. Zalicza się ją do cerkwi łemkowskich. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
8. Łańcut – duch arystokracji
Niemal każdy słyszał o tej najbardziej znanej polskiej rezydencji arystokratycznej. Posiadłość należąca do rodu Lubomirskich składała się pierwotnie z zamku w typie fortecy, który przybrał zdecydowanie bardziej reprezentatywne formy, za czasów Stanisława Lubomirskiego w XVIII wieku.
Można zwiedzać zabytkowe wnętrza pałacu, w którym zgromadzono liczne dzieła sztuki, przypominające wcześniejszych właścicieli. Fascynaci techniki z kolei będą zachwyceni, mogąc zobaczyć jedną z największych kolekcji powozów w Europie.
Pociągiem w teren – Bieszczadzka Kolejka
Jeszcze z XIX wieku pochodzą pierwsze założenia kolei wąskotorowej z tego obszaru. Choć II Wojna Światowa przyniosła niemal całkowite jej zniszczenie, po jej zakończeniu skrupulatnie ją odbudowano. Obecnie stanowi olbrzymią atrakcję turystyczną. Na trasie Majdan-Wola Michowa kursuje bowiem kolejka ciągnięta przez lokomotywę parową. Podczas przejażdżki można podziwiać piękno bieszczadzkiej przyrody.
Krzemieniec na granicy państw
Turyści, kochający górskie wyprawy na pewno zechcą wybrać się na bieszczadzkie szlaki. Ciekawym szczytem, zdecydowanie wartym zdobycia jest Krzemieniec (1221 metrów n. p.m.). To jedno z najwyższych wzniesień w polskiej części Bieszczad.
Prawdziwym magnesem na turystów jest jednak przede wszystkim fakt, że na jego szczycie spotykają się granice trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy, upamiętnione tabliczką w trzech napisach z godłami wszystkich trzech krajów.
Czytaj dalej: Najważniejsze atrakcje Podkarpacia
Świetny artykuł i ciekawe informacje
Tak . Informacje ciekawe i przydatne szczególnie podczas planowania wycieczki po tym terenie .