10 Najlepszych Atrakcji w Solinie
Solina to jedno z tych miejsc na mapie Polski, które warto odwiedzić, zwłaszcza w porze letniej. Ta niewielka wieś w województwie podkarpackim ma w rzeczywistości sporo do zaoferowania i w zasadzie od razu rozkochuje w sobie turystów.
To idealne miejsce na wypoczynek w pobliżu natury i z dostępem do wody, która tutaj ma ogromne znaczenie turystyczne.
1. Zdecydowanie największym zainteresowaniem turystycznym cieszy się Jezioro Solińskie, które jest sztucznym zbiornikiem wodnym, aczkolwiek na przestrzeni lat stało się ulubioną miejscówką mieszkańców oraz przyjezdnych, którzy pragną odpocząć, mając pod ręką wspaniałe widoki. Jego powstanie jest ściśle związane z kompleksem hydroenergetycznym i budową zapory, która rozpoczęła się w 1960 roku. Dopiero po niespełna dziewięciu latach oddano kompleks do użytku. Obecnie jezioro obfituje w ośrodki wczasowe i innego rodzaju miejsca noclegowe, dzięki czemu wczasowicze mają możliwość mieszkania bezpośrednio nad jeziorem. To ulubione miejsce żeglarzy i entuzjastów sportów wodnych, którzy cenią sobie stosunkowo spokojną atmosferę miejsca i fakt, że nawet w sezonie ilość turystów nie przyprawia o zawrót głowy.
2. Zapora Solińska to kolejna atrakcja, na którą warto sobie wygospodarować nieco czasu po udanym odpoczynku nad samym jeziorem. To największa w Polsce zapora mierząca sobie przeszło 80 metrów. Warto zdecydować się na zwiedzanie wnętrza. W środku, podobnie jak w jaskiniach, panuje stała temperatura w wysokości ok. 7 stopni. Mamy do dyspozycji wyszkolonego przewodnika, który z pasją opowie nam o historii zapory i jej zastosowaniu. Niestety nie można do środka wejść z aparatem fotograficznym. Robienie zdjęć jest kategorycznie zabronione. Niemniej, miejsce jest bardzo ciekawe i z pewnością godne odwiedzin.
3. Solina to wieś, w której nie brakuje kulturowych niespodzianek. Warto zwracać uwagę na pobliskie cerkwie. Zwłaszcza cerkiew w Równi zasługuje na uwagę, ponieważ jest przypuszczalnie jedną z piękniejszych drewnianych w okolicy. W pobliskim Myczkowie znajduje się dawna cerkiew greckokatolicka Zaśnięcia Matki Bożej, która również zachwyca pod względem architektonicznym i jest jednym z wielu świadectw zanikającej już historii.
4. Bojkowie to góralska grupa etniczna, której pochodzenie wiąże się z korzeniami rusińskimi oraz wołoskimi. Obecnie niewiele możemy dowiedzieć się o tej grupie z bezpośrednich źródeł, ponieważ wojenna zawierucha skutecznie oczyściła tereny z jej dawnych mieszkańców. Muzeum Kultury Bojkowskiej w Myczkowie to jedyne miejsce, w którym faktycznie można co nieco dowiedzieć się o Bojkach i ich codziennym życiu. Nie brakuje tutaj eksponatów w postaci tradycyjnych strojów Bojków oraz narzędzi, które niegdyś znajdowały się w każdym domostwie. Wyjątkowe miejsce, które wciąga nas w fascynującą podróż do przeszłości.
5. Niedaleko Soliny, w Myczkowicach znajduje się wspaniały ośrodek Caritas, w którym znajduje się stajnia rasowych koni. Naturalnie, zainteresowani mogą postarać się o krótką lekcję instruktażową, a następnie przejażdżkę na jednym z wierzchowców. To miejsce dla osób, które szczególnie uwielbiają towarzystwo zwierząt. Na terenie obiektu znajduje się także urocze mini zoo, w którym będzie można podziwiać daniele, jelenie czy kozy. To miejsce, które zaskakuje różnorodnością. Po przyjemnych chwilach w towarzystwie ukochanych zwierząt, możemy udać się do miejscowego parku minatur, w którym zgromadzono kolekcję makiet cerkwi z Polski, Słowacji oraz Ukrainy.
6. Lesko to niewielkie miasteczko znajdujące się w pobliżu Soliny i zdecydowanie warte odwiedzenia. To miasto, które miało ogromne znaczenie w czasie II Wojny Światowej i wiele miejsc tutaj nawiązuje do tych jeszcze stosunkowo świeżych zdarzeń. Pierwsze wzmianki o Lesku pochodzą jeszcze z XV wieku. To właśnie w Lesku znajduje się jedna z najbardziej charakterystycznych synagog w Polsce. Budowla przetrwała wiele lat i w trakcie II Wojny Światowej została doszczętnie zniszczona. Dopiero niespełna czterdzieści lat po wojnie postanowiono ją odbudować. Obecnie w środku znajduje się fantastyczne Muzeum Żydów Galicji.
7. Warto przejechać się Bieszczadzką Kolejką Leśną, która gwarantuje fantastyczny sposób na poznawanie okolic. Kolejka zatrzymuje się w kilku miejscach. To dobry wariant dla zmęczonych spacerowiczów, którzy resztę dystansu wolą pokonać w miły i wygodny sposób.
8. Jezioro Myczkowskie jest alternatywą dla Jeziora Solińskiego i to nieco spokojniejszą. Znajdują się blisko siebie, choć odznaczają się nieco inną atmosferą. Jezioro Myczkowskie to miejsce dla osób, które w trakcie wakacji cenią sobie przede wszystkim niczym niezmącony spokój i ciszę na łonie natury.
9. Zdecydowanie warto sprawdzić trasę z Myczkowic do Soliny. To właśnie na tym odcinku będziemy mogli podziwiać, tzw. Serce Bieszczad, które w gruncie rzeczy jest związane z bardzo romantyczną historią. Symbol serca „wyryty” na trawiastym wzniesieniu jest widoczny z drogi, choć z pewnością dostrzec go można również z pewnej wysokości. W rzeczywistości kształt serca tworzą znacznie ciemniejsze krzewy i są wyrazem miłości pewnego pana z Indii do swojej żony Polki. Oboje postanowili zamieszkać w Bieszczadach, ni wyobrażając sobie innego miejsca na planecie, w którym mogliby wieść szczęśliwe życie.
10. Solina to miejsce znajdujące się na trasie wielu interesujących szlaków. Warto się nimi zainteresować, jeżeli tylko górskie spacery są tym, co najbardziej nas relaksuje.