Polska

10 najważniejszych atrakcji dla dzieci w Roztoczu

Roztocze

Mnóstwo lasów i pagórki z pasiastymi polami, kapliczki, wąwozy i stare cmentarze. To są właśnie największe atrakcje Roztoczańskiego Parku Narodowego. Małe wsie i miasteczka, pomiędzy mozaiką pól i rzek wyglądają niesamowicie i dostarczają niepowtarzalnych widoków i wrażeń. Warto zabrać dzieci na taka wyprawę, która pozostanie na zawsze w ich pamięci. Na długiej liście miejsc, które należy zobaczyć kilka zasługuje na większą uwagę.

1. Zwierzyniec

Jest to urocze miasto nad Wieprzem leżące w otoczeniu pięknych lasów. To dawna posiadłość Zamoyskich. W XVI wieku Zamoyski utworzył tu zwierzyniec, czyli rezerwat dzikich zwierząt, wokół którego zaczęła się rozwijać osada. Najbardziej malowniczym miejscem w mieście jest staw z wyspą, na której wznosi się barokowa kaplica.

2. Kapliczka na wodzie – Krasnobród

Jest to miejsce religijnego kultu. Dzieci zobaczą ciekawe drewniane budynki, wsparte na słupach i połączone wspólnym dachem i pomostem. Obok kościoła znajduje się ptaszarnia i Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej.

3. Zagroda Guciów

Skansen i gospodarstwo agroturystyczne, w którym najmłodsi zobaczą jak wyglądała dawna wieś, jak się tu żyło, co się jadło w tym regionie.

4. Zamość

To jedno z najpiękniejszych polskich miast, z dużym rynkiem i pięknym ratuszem. Dzieci na pewno zainteresują wachlarzowe schody prowadzące do budynku ratusza. Najmłodsi mogą wdrapać się na wieżę przy kolegiacie i stamtąd zobaczyć panoramę miasta. Jest tu też ogród zoologiczny z częścią botaniczną a także alpinarium z roślinami europejskimi, azjatyckimi i amerykańskimi

5. Szczebrzeszyn

Miasteczko znane głównie dzięki Brzechwie, który szczebrzeszyńskiego chrząszcza brzęczącego w trzcinie rozsławił w swoim wierszu. Poza pomnikiem słynnego owada, można tu zobaczyć piękne wąwozy lessowe.

6. Susiec i i słynne Szumy nad Tanwią

Warto zboczyć z drogi i zobaczyć wielkie malownicze wodospady, których nazwa wywodzi się od charakterystycznego dźwięki jaki wydaje przepływająca przez skalne progi woda.

7. Józefów i baszta widokowa

Dzieci lubią takie wspinaczki. Baszta wznosi się na wysokość 19 metrów a wykonana jest z wapienia. Z jej szczytu można zobaczyć piękną panoramę. I to co maluchy lubią najbardziej. U podnóża baszty znajduje się stoisko z pamiątkami.

8. Olejarnia w Ruszowie

Ciekawe miejsce i to nie tylko dla dzieci. W Olejarni Świątecznej można zobaczyć jak wygląda pozyskiwanie oleju rzepakowego jaki na co dzień używamy w kuchni. Co ciekawe tutaj oleju się nie tłoczy tylko bije i dlatego ma taki wyjątkowy smak.

9. Kajaki nad Wieprzem

Niesamowita przygoda i wyprawa nawet dla najmłodszych. Nurt rzeki Wieprz jest w miarę spokojny a ona sama płytka. Poza tym każdy uczestnik spływu zostaje wyposażony w kapok. Dla dzieci będzie to niezapomniana przygoda. Piękne krajobrazy i zieleń odbijająca się w wodzie a przy tym przeprawa wodna to dla dzieci prawdziwa przygoda.

10. Lemur Park w Zwierzyńcu

Dobre miejsce dla dzieci, których rozpiera energia. Tutaj będą mogły się wykazać i chociaż część tej energii spożytkować. Kilka godzin dobrej zabawy pod czujnym okiem instruktora to chwila odpoczynku dla rodziców.

Roztocze to wyjątkowa kraina z czystymi rzekami i gęstymi lasami. Jest to przestrzeń z naturą i ciszą. To wciąż mało znane miejsce w Polsce a tak doskonałe na weekendowy wypad z dziećmi czy urlop. Warto tu przyjechać bo coraz mniej takich miejsc w naszym kraju.