10 Najlepszych Atrakcji w Krasnobrodzie i Okolicach
Krasnobród to Miasto w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, położone nad rzeką Wieprz. Założone w XVI w., rozwinęło się znacznie dzięki kalwinistom. W mieście kilkakrotnie przebywał Jan III Sobieski, a jego żona, Marysieńka, miała doznać cudownego uzdrowienia podczas swojego pobytu.
We wrześniu 1939r. wojska polskie stoczyły tu zwycięski bój z Niemcami w czasie ostatniej w historii Europy bitwy między oddziałami kawalerii. Co warto zobaczyć w Krasnobrodzie lub jego okolicach udając się w te strony na wypoczynek?
Oto 10 najciekawszych atrakcji w Krasnobrodzie.
1. Kościół pw. Nawiedzenia NMP i klasztor
Ufundowany został przez Marię Kazimierę, czyli królową Marysieńkę, o czym przypomina tablica umieszczona nad głównym wejściem. Łaciński zapis głosi: „Panu Największemu i Najlepszemu. Kosztem i nakładem Najjaśniejszej Marii Kazimiery, Królowej Polski, towarzyszki życia ś. p. Najjaśniejszego i Najpotężniejszego w świecie Jana III, Króla Polski, jako wypełnienie ślubu za odzyskane w tym miejscu przed Cudownym Obrazem a już bezpowrotnie utracone zdrowie, ten święty przybytek został wzniesiony ku czci Najświętszej Dziewicy Maryi i poświęcony w roku 1699”. Wewnątrz znajduje się XVIII-wieczny ołtarz główny wykonany przez Jana Mauchera. W centrum ołtarza, na tle powiększonej kopii obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkiej, umieszczono Cudowny Obrazek. Kościół łączy się bezpośrednio z klasztorem.
2. Muzeum Sztuki Sakralnej
Znajduje się na parterze klasztoru. Wśród eksponatów można tam zobaczyć ornaty z XVIII i XIX w., starodruki, naczynia liturgiczne, świeczniki. Wśród starych ksiąg znajdują się m. in.: mszały (najstarsze z 1674r. i z 1688r.), księgi parafialne, egzemplarze Pisma Świętego (najstarsze z XVI w., jednym z eksponatów jest również Nowy Testament w tłumaczeniu Jakuba Wujka), zbiory kazań i komentarze liturgiczne (pochodzące nawet z XVI i XVII w.). Na górnym piętrze klasztoru znajduje się ponadto wystawa Maryjna poświęcona sanktuariom maryjnym w Polsce.
3. Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne
Usytuowane na terenie klasztoru. Posiada w swoich zbiorach skamieliny z okresu kredy, zbiory etnograficzne z przedmiotami codziennego użytku, dawnymi narzędziami rolniczymi i eksponatami związanymi z rzemiosłem tkackim. Można tu zobaczyć okazy flory i fauny roztoczańskiej. W zabytkowym spichlerzu prezentowana jest wystawa wieńców dożynkowych. Do ciekawych eksponatów należą również te związane z garncarstwem – Krasnobród był bowiem niegdyś słynnym ośrodkiem garncarskim.
4. Kaplica „Objawień na Wodzie”
W tym to miejscu w 1640r. Matka Boża ukazała się Jakubowi Ruszczykowi. Budynek składa się z dwóch kaplic połączonych dachem wielospadowym a pod nim wypływa źródełko uważane za cudowne. W pobliżu zobaczyć można jeszcze figurę upamiętniającą objawienie i dróżkę ze stacjami różańcowymi. Kaplica ta znajduje się w Alei NMP i jest jedną z tzw. Kaplic Różańcowych. Pozostałe to: kaplica św. Onufrego Pustelnika z XVII w. z XVIII-wieczną figurą tego świętego wewnątrz, kaplica św. Antoniego z Padwy i obraz z jego wizerunkiem pochodzące z XIX w. oraz kaplica św. Mikołaja i św. Anny, również z XIX w.
5. Kalwaria Krasnobrodzka
Umiejscowiona w pobliżu klasztoru, z centralnie usytuowaną stacją Zmartwychwstania Pańskiego. Pozostałe stacje rozmieszczone są wokół i łączą się z nią alejkami. Stacje Drogi Krzyżowej wykonał w latach 1980-1981 artysta ludowy Lucjan Boruta. Figury wyrzeźbione są z drewna lipowego. Początkową stacją jest stacja Kuszenia (Jezusa, apostołów i tłumu wraz z żołnierzami).
6. Wieża widokowa i zalew
Baszta znajduje się na szczycie odsłoniętego wyrobiska po dawnym kamieniołomie. Z góry rozciąga się piękny widok na panoramę miasta, również na zalew. To popularne kąpielisko powstało na rzece Wieprz. Posiada piaszczystą plażę, drewniane molo i otoczone jest ścieżkami spacerowymi i rowerowymi. Wśród atrakcji można wymienić również kompleks basenów i park linowy.
7. Park Jurajski Krasnobród
Właściwie ścieżka edukacyjna, znajdująca się w Dolinie św. Rocha. Można tu zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi czasów prehistorycznych oraz zobaczyć figury odwzorowujące wymarłe zwierzęta, w tym dinozaury. Park czynny jest zazwyczaj od początku maja do końca września. O każdej pełnej godzinie na trasę wyrusza przewodnik, którego usługi wliczone są już w cenę biletu.
8. Rezerwat „Święty Roch”
Nazwa pochodzi od kaplicy św. Rocha znajdującej się na skraju rezerwatu. Miała ją ufundować Marysieńka Sobieska podczas zarazy dżumy. Pod kaplicą wybija źródełko a wodzie stamtąd pochodzącej również przypisuje się cudowne właściwości. W pobliżu miała miejsce bitwa powstańców styczniowych z wojskami carskimi. Polegli pochowani są na cmentarzu parafialnym. Sam rezerwat powstał w celu ochrony starodrzewu bukowo-jodłowego naturalnego pochodzenia.
9. Rezerwat przyrody Debry
Położony między wsiami Hutki i Bondyrz. Nazwa pochodzi od głębokich wcięć erozyjnych, zwanych „debrami”, tworzących malownicze wąwozy. Na terenie rezerwatu chroniony jest starodrzew bukowo-jodłowy. Swoje stanowiska ma tu również 6 roślin podlegających ochronie. Do osobliwości rezerwatu należą występujące tu gatunki roślin górskich.
10. Muzeum Historyczne Armii Krajowej w Bondyrzu
Zorganizowane zostało w 1972r. przez byłego żołnierza AK, Jana Sitka, jako „Muzeum Bondyrza – Fabryki i Regionu Zamojszczyzny lat 1939-1944”. Zamknięto je w 1978r. na polecenie władz partyjnych PZPR (trudno się dziwić – nie krzewiło ideologii komunistycznej, za to przekazywało wiedzę o historii Armii Krajowej i czasach okupacji). Otwarte ponownie w 1983r. Wśród eksponatów znajduje się m. in.: wiele unikalnych zdjęć, dokumenty o dużej wartości historycznej, prasa konspiracyjna, mundury, sprzęt wojskowy, broń palna, amunicja, opaski i odznaczenia. Bezcennym jest kompletny wojskowy ołtarz polowy z 1939r. Przed budynkiem stoi czołg i działo.