Europa

18 ciekawostek oraz mało znanych informacji o Zakynthos

Zakynthos w Grecji

Zakynthos jest grecką wyspą. Jest to trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Jońskim. Znajduje się na południu Morza Jońskiego, na zachód od Peloponezu. Jej powierzchnia wynosi 410 kilometrów kwadratowych, a liczba ludności wynosi 41 tys. mieszkańców.

Zobacz też -> ciekawostki o Rodos

Ludzie, którzy byli w Zakynthos lub Zante zazwyczaj mają bardzo różne opinie na temat wyspy. Niektórzy znaleźli swój raj, inni nigdy nie chcą wrócić. Na szczęście większość ludzi uważa, że jest to piękna wyspa.

1. Zakynthos jest wyspą bogatą w roślinność, a najlepszy czas na wizytę to wiosna przed przyjazdem turystów. Wyspa w tym czasie jest pełna kwiatów i kolorów.

2. Największym miastem Zakynthos jest Zakynthos.

3. Zakynthos jest przeważnie płaską wyspą. Nie ma wysokich gór. Niskie góry i wzgórza znajdują się w północnej części wyspy.

4. Linia brzegowa ma długość około 123 km.

5. Nazwa wyspy pochodzi od imienia Zacynthusa, syna legendarnego szefa Arcadian Dardanusa. Nazwa, podobnie jak wszystkie podobne nazwy kończące się na -nthos, jest pochodzenia premikeńskiego lub pelasgijskiego.

6. Łagodny, śródziemnomorski klimat i obfite opady deszczu zimą nadają wyspie gęstą roślinność. Głównymi produktami są oliwa z oliwek, porzeczki, winogrona i owoce cytrusowe.

7. Istnieją oznaki, że Zakynthos był zamieszkany z okresu neolitu, 3000 lat p.n.e., starożytna nazwa wyspy brzmiała Yria.

8. Zakynthos nigdy nie dostał się pod panowanie tureckie. Najwybitniejsi przywódcy należeli do rodziny Orsini, a rządy weneckie miały trwać 300 lat. Wenecjanie podzielili mieszkańców wyspy na trzy kategorie: arystokratów, klasę średnią i zwykłych ludzi. Ze względu na surowe traktowanie zwykłych ludzi i wysokie podatki, ludzie próbowali się zbuntować w 1630 roku.

9. Port Zakynthos posiada prom łączący się z portem Kyllini na lądzie stałym. Kolejny prom łączy wieś Skinari z Argostoli na wyspie Kefalonia.

Zobacz też -> Ciekawostki o Krecie

10. Ten raj na ziemi ucierpiał w 1953 roku z powodu poważnych trzęsień ziemi, które zniszczyły prawie wszystko na wyspie. Nie były to jedyne trzęsienia ziemi na tym obszarze, ale najbardziej dramatyczne w najnowszej historii. Po katastrofie pozostały tylko trzy budynki: katedra św. Dionizosa, budynek Banku Narodowego i kościół św. Mikołaja „tou Molou”.

11. 31 stycznia 2005 r. niedaleko wyspy wystąpiło trzęsienie ziemi. Trzęsienie ziemi nastąpiło w morzu: 5,6 w skali Richtera.

12. Zakynthos jest bardzo turystyczną wyspą. Najwięcej turystów, którzy odwiedzają wyspę, mieszka w Europie Zachodniej, głównie z Włoch i Anglii.

13. Najbardziej turystyczną częścią wyspy jest część południowa.

14. Zakynthos znany jest jako wyspa pieśni, a w rzeczywistości istnieje wiele lokalnych serenad i piosenek, które zwykle śpiewane są przez grupy ludzi w restauracjach i innych miejscach, jak również na lokalnych festiwalach.

15. W Zakynthos powstała pierwsza szkoła muzyczna w Grecji.

16. Najbardziej znanym Zakyntianem jest XIX-wieczny poeta Dionizyos Solomos, główny współczesny grecki poeta i autor hymnu narodowego Grecji. Jego posąg zdobi główny rynek miasta.

17. Na południowym zachodzie wyspy znajduje się lotnisko Dionysos Solomos, które łączy loty z innymi greckimi lotniskami. Dalej na południowy zachód znajduje się Narodowy Park Morski Zakynthos.

18. W mieście znajduje się muzeum poświęcone Dionizyszowi Solomosowi, a także muzeum sztuki bizantyjskiej.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Grecji