Azja

37 informacji i ciekawostek o Wietnamie

Wietnam

Wietnam to kraj położony w południowo-wschodnich Chinach. Jego oficjalna nazwa to Socjalistyczna Republika Wietnamu. Populacja Wietnamu wynosi 95 mln mieszkańców, co czyni go 14. co do wielkości krajem na świecie pod względem liczby ludności.

Pod względem powierzchni kraj ten ma 331 210 km² i jest 65 co do wielkości krajem na świecie.

Stolicą Wietnamu jest Hanoi. Największym miastem w kraju jest Ho Chi Minh City.

1. Grobowce królewskie Hue’a są żywym obrazem starożytnej sztuki królewskiej i architektury.

2. Ciało ich pierwszego prezydenta Ho Chi Minha (Uncle Ho) zostało zabalsamowane i jest eksponowane w mauzoleum.

3. Tunele Cu Chi to sieć podziemnych ścieżek, które były wykorzystywane jako baza wojskowa dla żołnierzy Viet Cong w oporze sił amerykańskich.

4. Tarasy ryżowe sadzone są w ten sposób, aby umożliwić wzrost upraw wzdłuż stromych zboczy górskich.

5. Podczas gotowania świni wykorzystuje się całe zwierzę.

6. Wietnam ma największą jaskinię na świecie. Jaskinia, o której mowa, Son Doong, została odkryta w 1991 roku w Parku Narodowym Phong Nha-Kẻ Báng, w pobliżu granicy z Laosem. Ma ponad 5 kilometrów długości, 200 metrów wysokości i 150 metrów szerokości. Wewnątrz znajduje się również 60-metrowa ściana z kalcytu, nazywana „Wielkim Murem Wietnamu” oraz stalagmity, które mierzą do 70 metrów wysokości.

7. Językiem urzędowym i narodowym jest wietnamski.

8. Ponad 86% osób mieszkających w Wietnamie to Wietnamczycy.

9. Wietnamska uliczna kultura kulinarna jest dość popularna i przez wielu uważana za jedną z najlepszych na świecie.

10. Flaga składa się ze złotej gwiazdy z pięcioma punktami reprezentującymi rolników, robotników, intelektualistów, młodzież i żołnierzy. Czerwone tło składa hołd rozlewowi krwi podczas wojen.

11. Wojna w Wietnamie była jedną z najdłuższych w historii świata, trwającą od 1954 do 1975 roku.

12. Wojna w Wietnamie kosztowała dużo pieniędzy i życia ludzkiego. Wojna kosztowała około 200 miliardów dolarów, a ponad milion żołnierzy i dwa miliony cywilów zginęło.

13. Wietnam, podobnie jak wiele krajów azjatyckich, w dużej mierze podąża za buddyzmem, dzięki czemu w całym kraju można znaleźć niezliczone pięknie zdobione świątynie i kapliczki, od podziemnych jaskiń po szczyty górskie.

14. 1$ to ponad 20.000 VND. Dlatego to normalne, że zapłacą Państwo 50.000-100.000 VND za obiad lub ponad milion VND za pobyt w hotelu. Tak duża ilość pieniędzy jest bardzo myląca dla turystów i niestety Wietnamczycy z tego korzystają.

15. Wietnam jest drugim co do wielkości producentem kawy na świecie, a tylko Brazylia produkuje więcej kawy.

16. 37% światowych orzechów nerkowca pochodzi z Wietnamu. Kraj ten jest największym producentem tego orzecha na świecie.

17. Wietnam ma komunistyczny rząd.

18. Podobnie jak sąsiednie Laos i Chiny, Wietnam jest domem dla niezliczonych grup mniejszości etnicznych. Wietnam rozpoznaje 54 różne grupy, z grupami góralskimi znanymi z barwnych codziennych strojów.

19. Nguyen jest najpopularniejszym imieniem w Wietnamie.

20. Głośne jedzenie jest w większości krajów świata uważane za niegrzeczne. Ale nie w Wietnamie.

21. Inną obrzydliwą rzeczą jest to, że Wietnamczycy mają zwyczaj wyrzucania śmieci w miejsce, w którym jedzą. Na podłodze każdej tradycyjnej wietnamskiej restauracji znajdują się więc zużyte serwetki, resztki jedzenia i niedopałki papierosów. Nie wszyscy ludzie w Wietnamie jedzą jednak głośno. Nie każda restauracja jest brudna, można znaleźć miejsca, które są czyste.

22. Odwiedzający kraj mogą otrzymać kartę pobytu tymczasowego w miejsce wizy. Proces ten jest znacznie szybszy, łatwiejszy i tańszy dla wielu odwiedzających.

23. Stopa bezrobocia w Wietnamie jest jedną z najniższych wśród wszystkich krajów rozwijających się.

24. Wietnamska Zatoka Ha Long Bay została uznana za jeden z 7 cudów natury.

25. Wietnam jest drugim co do wielkości producentem ryżu na świecie.

26. Wiele egzotycznych zwierząt nazywa Wietnam domem, w tym słonie, nosorożce i tygrysy.

27. Kraj jest bardzo zróżnicowany biologicznie, zamieszkuje go około 16% gatunków zwierząt.

28. Wietnam jest domem dla lalkarstwa wodnego, formy sztuki, która rozpoczęła się w XI wieku. Lakierowane drewniane lalki są kontrolowane przez ukrytego lalkarza i zdają się tańczyć w głębokim stawie w pasie lub na polu ryżowym.

29. Wiele osób decyduje się nie posiadać samochodu, ponieważ jest on zarezerwowany dla tych, którzy są bardzo zamożni. Podatki od pojazdów wynoszą od 100% do 200%, co sprawia, że motocykle i inne środki transportu są znacznie bardziej przystępne dla przeciętnego obywatela.

30. Zakazane Purpurowe Miasto jest pałacem, do którego dostęp miała tylko rodzina królewska i jej słudzy. Jak sama nazwa wskazuje, był on zabroniony dla wszystkich innych.

31. Prawie trzy czwarte ludności praktykuje religie ludowe lub nie jest religijna.

32. Linia brzegowa Wietnamu rozciąga się na długości 3444 km w kształcie litery „S”, rozciągając się od samej północy Zatoki Halong na Morzu Południowochińskim do Zatoki Tajlandii, gdzie znajduje się wyspa Phu Quoc. Przy tak dużej ilości linii brzegowej jest zrozumiałe, że Wietnam słynie na całym świecie z pięknych plaż. Mowa o Nha Trang, Mui Ne, Con Dao, Da nang, Hue, a w pobliżu Saigon znajdują się nawet plaże, takie jak Ho Tram i Vung Tau, więc możesz wybrać się na jednodniową wycieczkę.

33. Oprócz znanego na całym świecie Phu Quoc, w Wietnamie znajduje się Con Dao, kolejna była wyspa więzienna, Cat Ba, na północ w pobliżu Halong, oraz Wyspy Cham, u wybrzeży Hoi An. Krystalicznie czyste morza, biały piasek i ogólny spokój, z zakwaterowaniem od rustykalnych bungalowów do pięciogwiazdkowe resorty.

34. Najgorsze jest to, że większość psów zjadanych przez Wietnamczyków wychowuje się w domu, mieszka z ludźmi. Są one traktowane jak wszystkie psy w innych krajach świata. A potem, zazwyczaj w wieku około 2 lat, są zabijane i zjadane.

35. Wietnamczycy twierdzą, że najlepsze mięso pochodzi od młodego psa. Im starszy jest pies, tym twardsze i bardziej chropowate jest jego mięso.

36. Warto również wiedzieć, że Wietnamczycy kupują bezpańskie psy z innych krajów azjatyckich tylko po to, by je jeść.

37. Nie każdy Wietnamczyk je psy.