Azja

18 Ciekawostek o Tajpej

Tajpej

Tajpej jest największym miastem i stolicą Republiki Chińskiej, czyli tego, co powszechnie znane jest jako Tajwan. Warto zapoznać się z ciekawostkami, informacjami i faktami o Tajpej.

1. Tajpej położone jest wzdłuż rzeki Tamsui w dorzeczu Tajpej.

2. Miasto Tajpej posiada ponad 9000 bezpłatnych publicznych hotspotów.

3. Tajpej jest drugim najbogatszym miastem w Azji w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

4. Spośród 1,8 mln pojazdów silnikowych zarejestrowanych w Tajpej, 1 mln to motocykle.

5. Tajpej położone jest na północnym krańcu Tajwanu i zamieszkuje je 2,6 miliona ludzi.

6. Najlepszy czas na wizytę w Tajpej jest wiosną i jesienią. Miasto ma wilgotny, subtropikalny klimat. Lata mogą być gorące, wilgotne i często są pod wpływem tajfunów.

7. Prezydenci Dwight Eisenhower i Ronald Reagan zatrzymali się w Taipei’s Grand Hotel, 14-piętrowym pałacu w stylu chińskim, położonym w Yuanshan.

8. 3,5$ to średnia cena za posiłek w Tajpej, w restauracji.

9. W latach 2004-2010 Tajpej Tower była uważana za najwyższy budynek na świecie. Budynek ma wysokości 508 metrów. Obecnie wyprzedza ją Burj Dubai w Dubaju i 3 inne wieżowce.

10. Jako jedno z wiodących miast na świecie w produkcji i badaniach nad elektroniką, Tajpej jest miastem stworzonym na bazie nowoczesnego bogactwa. Wielu liderów przemysłu w świecie technologii ma swoje siedziby w tym mieście.

11. Tajwan to raj dla turystów. Wyspa ma jedno z największych zagęszczenie wysokich gór na świecie. Szlaki można łatwo znaleźć, nawet z Tajpej. Na wyspie znajduje się również 9 parków narodowych.

12. W Tajpej można znaleźć księgarnię, która działa 24 godziny na dobę. Księgarnia Eslite Dunnan posiada prawie wszystkie książki, które można sobie wyobrazić i jest otwarta dla klientów przez 24 godziny na dobę.

13. Transport po wylądowaniu w Tajpej nie stanowi żadnego problemu. Z 10 liniami metra MRT, szybką linią kolejową do miast na zachodnim wybrzeżu i międzynarodowym lotniskiem Taoyuan, oddalonym zaledwie 20 kilometrów od centrum Taipei, łatwo jest się poruszać po okolicy.

14. W mniej niż dwie godziny możesz być w Hongkongu lub Szanghaju podróżując z miasta.

15. Podczas wydobywania siarki latem 1697 roku, Yu Yonghe z dynastii Qing opisał błotniste bagno, które jest obecnie Tajpej, jako nieckę jeziorną, która powstała z powodu trzęsień ziemi. Uznał je również za „niedostępne i niewidoczne”.

16. Wskazane jest, aby zawsze mieć przy sobie parasol. Tajpej jest znane z tego, że ulewa może pojawić się bez ostrzeżenia.

17. Tajpej oferuje program rowerów publicznych, który jest idealny dla podróżnych. W Tajpej ulice są w całości wypełnione rowerami.

18. 7 grudnia 1949 roku Chińska Partia Nacjonalistyczna (Kuomintang) na Tajwanie ogłosiła Tajpej prowincjonalną stolicą Republiki Chińskiej. W dniu 1 lipca 1967 r. otrzymała ona status administracyjny prowincji, specjalnej gminy Republiki Chińskiej.