AzjaCiekawostki

Uzbekistan – Ciekawostki, Informacje, Fakty

Uzbekistan

Uzbekistan jest dumnym domem fascynującej architektury i imponujących starożytnych miast, jest uważany za kraj o bogatej historii i kulturze. Uzbekistan, jeden z pięknych krajów Azji Środkowej, ma piękny krajobraz i zapierające dech w piersiach widoki.

Uzbekistan jest jednym z dwóch podwójnie zamkniętych krajów na świecie. Podwójnie pozbawiony dostępu do morza jest kraj, który jest pozbawiony dostępu do morza przez inne kraje pozbawione dostępu do morza.

Kopalnia złota Muruntan jest jedną z największych otwartych kopalni złota na świecie.

Uzbeckie więzienia to straszne miejsca. Wiadomo, że kraj ten zajmuje bardzo niskie pozycje, jeśli chodzi o poszanowanie praw człowieka.

Uzbekistan graniczy z pięcioma krajami: Kazachstan i Morze Aralskie na północy; Tadżykistan na południowym wschodzie; Kirgistan na północnym wschodzie; Afganistan na południu; Turkmenistan na południowym zachodzie.

Jest to 56. co do wielkości kraj na świecie pod względem obszaru i 42. pod względem liczby ludności.

Ze względu na swoje położenie w szeregu endorycznych dorzeczy, żadna z rzek nie prowadzi do morza. Mniej niż 10% jego terytorium to intensywnie uprawiane nawadniane tereny w dolinach rzek i oaz.

Najwyższym punktem Uzbekistanu jest Khazret Sułtan, o wysokości 4643 metrów nad poziomem morza, w południowej części Pasma Gissara w prowincji Surkhandarya.

W metrze w Taszkiencie znajdują się żyrandole, marmurowe filary i sufity, granit i grawerowany metal. Został nazwany jednym z najpiękniejszych dworców kolejowych na świecie.

Każda z trzech stacji metra w Taszkiencie ma swój własny projekt i niepowtarzalny motyw.

Pierwszymi znanymi cywilizacjami na tym obszarze byli Sogdiana, Bactria i Khwarezm. Imperium Sogdian zostało podbite przez Aleksandra Wielkiego w 327 r. p.n.e., który połączył swoją nagrodę z wcześniej zdobytym królestwem Bactrii.

W VIII wieku p.n.e. Azja Środkowa została podbita przez Arabów, którzy przywieźli islam do tego regionu. Perska dynastia Samanidów przekroczyła obszar około 100 lat później, by po około 40 latach władzy zostać wypartą przez turecki chanat Kara-Khanid Khanate.

W Uzbekistanie uściski dłoni są dopuszczalne tylko wtedy, gdy są pomiędzy dwoma mężczyznami.

W kraju muzułmańskim, wódka jest bardzo popularna. Wpływy kulturowe Rosji znacznie wyprzedzają komunizm. W Uzbekistanie dość powszechne jest zatem odnajdywanie rosyjskich wpływów w kuchni, szczególnie w konsumpcji wódki, która często podawana jest w czajnikach do herbaty.

Chińczycy i Uzbekowie współpracują od 2011 roku przy projektach archeologicznych na starych szlakach Jedwabnego Szlaku.

Uzbekistan ma klimat pustynny, z gorącym, suchym latem i chłodną, nieco bardziej wilgotną zimą.

Najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek odnotowano w Uzbekistanie to 49 stopni Celsjusza. Najniższa temperatura wynosiła -35 stopni Celsjusza. W wyniku tych ekstremalnych warunków temperaturowych prawie 40% kraju jest niezamieszkane. Dodatkowe 48% nadaje się tylko do wypasu owiec, kóz i wielbłądów.

Gospodarka Uzbekistanu opiera się głównie na eksporcie surowców. Uzbekistan jest głównie producentem bawełny, a także eksportuje duże ilości złota, uranu i gazu ziemnego.

Około 44% siły roboczej jest zatrudnionych w rolnictwie, a dodatkowe 30% w przemyśle (głównie w przemyśle wydobywczym). Pozostałe 36 % zatrudnionych jest w przemyśle usługowym.

Sposobem na pozdrowienie uzbeckiej kobiety jest ukłonienie jej prawą ręką umieszczoną nad sercem.

W Uzbekistanie kobieta, która chce, aby jej reputacja była nienaruszona, nie robiłaby nic z następujących rzeczy, czy to publicznie czy prywatnie: picie zbyt dużej ilości alkoholu, pobyt poza domem po godzinie 21, spacer w nocy

Kobiety noszą spódnice i mają długie włosy. Szczególnie na obszarach wiejskich trudno jest zobaczyć kobietę noszącą spodnie. Rzadko zdarza się, aby kobieta żyła samotnie.

Uzbecy wierzą, że odwracanie chleba do góry nogami przyniesie Ci pecha.

Katastrofą radzieckiej gospodarki środowiskowej jest kurczenie się Morza Aralskiego, na północnej granicy Uzbekistanu.

Wydaje się, że rząd Uzbekistanu nie zmienił się zbytnio od czasów za żelazną kurtyną. Były prezydent Islam Karimow rozpoczął swoją działalność jako lider Partii Komunistycznej i rządził przez cztery kadencje, co jest dość imponujące, gdy uświadomimy sobie, że konstytucyjna granica to tylko dwie kadencje.

Jednym z głównych problemów z krajami bloku wschodniego był wysoki poziom korupcji. Uzbekistan bardzo poważnie traktuje korupcję państwową. Jak mówi dyrektor Amnesty International John Dalhuisen: „To otwarta tajemnica, że każdy, kto nie przychylnie ustosunkuje się do władz, może być przetrzymywany i torturowany w Uzbekistanie. Nikt nie może uciec przed dziesięcioramiennością państwa”.

Ogromne ilości wody zostały przekierowane ze źródeł Arala, Amu Darya i Syr Darya, aby nawodnić spragnione uprawy jak bawełna. W rezultacie Morze Aralskie straciło ponad 1/2 swojej powierzchni i 1/3 swojej objętości od 1960 roku.

Gleba na dnie morskim jest pełna chemikaliów rolniczych, metali ciężkich z przemysłu, bakterii, a nawet radioaktywności z kazachskich obiektów jądrowych. Gdy morze wysycha, silne wiatry rozprzestrzeniają tę zanieczyszczoną glebę w całym regionie.

Według starożytnej tradycji, członek rodziny, który ma wyruszyć w podróż, musi ugryźć mały kawałek uzbeckiego chleba. Pozostały chleb jest następnie przechowywany do czasu powrotu podróżnego do domu.