CiekawostkiEuropa

Informacje i ciekawostki o Skopje

Skopje

Skopje jest stolicą Republiki Macedonii, miasta położonego w sercu Półwyspu Bałkańskiego, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych. Jest to miasto o 2000 letniej tradycji.

Skopje to nowoczesne miasto z populacją pół miliona mieszkańców i przedstawia główne centrum polityczne, gospodarcze, edukacyjne i kulturalne Macedonii. Stanowi to około jednej czwartej całkowitej liczby ludności liczącej około 2,1 mln osób.

Obszar miejski Skopje rozciąga się przez dolinę Skopje na około 30 kilometrów szerokości i obejmuje 10 gmin.

Macedończycy odzyskali niepodległość w 1991 roku.

Stolica Skopje została dotknięta co najmniej dwoma niszczycielskimi trzęsieniami ziemi w swojej historii, z których ostatnie miało miejsce w 1963 roku. Trzęsienie ziemi o sile 6,1 stopnia zniszczyło 80 procent miasta i zabiło ponad 1070 osób.

Na centralnym placu Skopje znajduje się kontrowersyjna rzeźba „Wojownik na koniu”, choć większość obserwatorów uważa, że ma ona przedstawiać Aleksandra Wielkiego. Jest monumentalny o wysokości 28 metrów, waży 30 ton i kosztował około 9,4 mln euro.

Jednym z największych na świecie krzyży jest stojący na szczycie wzgórza w Skopje o wysokości 66 metrów. Zbudowany z okazji 2000 lat chrześcijaństwa w Macedonii.

Skopje jest bardzo atrakcyjnym celem turystycznym z fortecą, zabytkami kultury i historii, stanowiskami archeologicznymi, halami sportowymi, jaskiniami w kanionie rzeki Treski oraz uzdrowiskiem we wschodniej części miasta.

Skopje stopniowo staje się ważną trasą regionalną dla międzynarodowych przewoźników lotniczych.

Skopje rozpoczęło jako starożytne Scupi, iliryjskie centrum plemienne. Było stolicą dystryktu Dardania (część rzymskiej prowincji Moesia Superior) pod panowaniem cesarza Dioklecjana w IV wieku.

W 518 roku zostało całkowicie zniszczony przez trzęsienie ziemi.

Krótkie wtargnięcie Słowian miało miejsce w VII wieku, a w IX i X wieku miasto szybko się rozrastało. Serbowie po raz pierwszy zdobyli Skopje w 1189 roku, a w 1392 roku Turcy po podboju Macedonii uczynili z niej swoją prowincjonalną stolicę i ważne centrum handlowe.

W 1689 r. zostało spalone doszczętnie przez wojska austriackie, aby zlikwidować epidemię cholery, po czym w XIX w. odrodził się wraz z budową kolei Belgrad-Thessaloniki.

Na mocy traktatu Skopje zostało włączone do Serbii w 1913 roku, a w 1918 roku stało się częścią nowej Jugosławii.

Podczas II wojny światowej Niemcy zajęli Skopje w kwietniu 1941 roku, a następnie została obsadzone przez wojska bułgarskie.

Wyzwolone w 1944 roku, w 1945 roku stał się stolicą Ludowej (później Socjalistycznej) Republiki Macedonii. W 1991 roku stała się stolicą nowo niepodległej Republiki Macedonii.

Miasto jest znane na całym świecie jako miejsce narodzin Matki Teresy.