Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Powstaniu Warszawskim

powstanie warszawskie ciekawostki

Pierwszego sierpnia 1944 roku wybuchło powstanie warszawskie, które było najbardziej krwawym powstaniem w historii Polski i jedną z najbardziej zaciekłych bitew miejskich podczas drugiej wojny światowej.

Miało trwać kilka dni i nikt, ze Stalinem włącznie, nie mógł się nadziwić, że powstańcy walczyli aż sześćdziesiąt trzy dni. Poznajcie ciekawe informacje i ciekawostki o Powstaniu Warszawskim.

1. Kiedy Komendant Główny Armii Krajowej, Tadeusz Bór-Komorowski podjął decyzję o wybuchu powstania warszawskiego, Niemcy zabili jego poprzednika, Stefana Grota-Roweckiego. Grot został pojmany przez Niemców w 1943 roku wskutek donosu i do śmierci przebywał w obozie Sachsenhausen. Został zabity na rozkaz Himmlera.

2. Powstanie wybuchło w okupowanej przez nazistów Warszawie i za sprawą 50 000 słabo uzbrojonych powstańców. Jego przyczyną była kilkuletnia i krwawa okupacja, a także świadomość, że Warszawa nie zostanie wyzwolona przez aliantów, tylko przejęta przez Sowietów. Polacy chcieli zdobyć władzę, zanim trafiliby pod kolejną okupację.

3. Kiedy wybuchło powstanie, oczekiwano pomocy aliantów, jednak Stalin nie pozwolił samolotom Royal Air Force lądować na pobliskich lotniskach, które zajęli już Rosjanie. Armia Radziecka obserwowała płonącą Warszawę zza Wisły, ale i tym razem Stalin nie zamierzał pomagać Polakom, stwierdziwszy, że nie będzie się mieszał do „awantury w Warszawie”.

4. Po sześćdziesięciu trzech dniach walk okazało się, że w postaniu zginęło aż pięćdziesiąt tysięcy esesmanów oraz sto tysięcy cywilów. Pół miliona ludzi wywieziono do obozów lub niewolniczej pracy na zachód, a stolica Polski była niemal doszczętnie zniszczona.

5. Na osobisty rozkaz Adolfa Hitlera Warszawa miała zostać zrównana z ziemią. Obliczono, że szkody w ludziach oraz materialne były tak wielkie, jakby codziennie przez dwa miesiące dochodziło do ataku terrorystycznego na World Trade Center w 2001 roku.

6. Nawet Drugi Korpus, czyli żołnierze Władysława Andersa, którzy rywalizowali z Armią Krajową o pierwsze miejsce w walce z nazistami, nazwali AK „podpalaczami Warszawy”. Miasto było sukcesywnie tak niszczone, że rodowici Warszawiacy nie byli w stanie rozpoznać głównych ulic, które składały się z płonących gór gruzu.

7. Nie można mówić o powstaniu warszawskim, nie wspominając o poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jego talent eksplodował właśnie podczas wojny, a w trakcie okupacji wydał aż cztery tomiki poezji. Baczyński zginął czwartego dnia powstania, zastrzelony przez strzelca wyborowego, a niecały miesiąc później w powstaniu zginęła również jego żona. Oboje mieli nieco ponad dwadzieścia lat.

8. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 o godzinie siedemnastej, nazwanej godziną W. Dziś o tej godzinie w dniu rocznicy powstania w całej Polsce czci się moment, w którym na zawsze zmieniono oblicze polskiej stolicy.

9. Powstanie warszawskie jest jednym z najtragiczniejszych i najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń w historii Polski. Spory rodzi kwestia zasadności jego wybuchu oraz tragicznych skutków powstania, zwłaszcza że emisariusze państwa podziemnego dostarczyli Armii Krajowej informację, że zachodnie mocarstwa nie udzielą Polakom znaczącej pomocy.

10. Znaczna przewaga Niemców doprowadziła do kapitulacji powstańców po sześćdziesięciu trzech dniach. Piętnaście tysięcy polskich żołnierzy, w tym Bór-Komorowski, oddali się do niewoli. Ponad trzy tysiące żołnierzy wmieszało się w tłum Warszawiaków, który opuszczał miasto. Ostatnim przywódcą Armii Krajowej został Leopold Okulicki.