Ciekawostki

10 Zaskakujących ciekawostek o Zatorze

Fot. Adrian Tync / Wikipedia

Zator to miejscowość w województwie małopolskim, która kilka lat temu stała się znana i sławna za sprawą uruchomienia w niej największego w Polsce park rozrywki.Jednak miasteczko to przyciąga do siebie także z innych, równie fascynujących powodów. Oto ciekawostki o Zatorze:

1. Hodowla karpi

W Zatorze popularna jest hodowla karpi. Z tego powodu miasteczko zostało stolicą Doliny Karpi, organizuje się tu również impreza o nazwie „Zatorskie Dni Karpia”.

2. Kazimierz I Opolski

Nazwa miejscowości pochodzi od zatoru, jaki powstawał na rzece. Została założona w XII wieku, prawa miejskie otrzymała w 1292 roku, zaś po raz pierwszy wspomniana została w 1228 roku w dokumencie wystawionym podobno przez księcia Kazimierza I Opolskiego.

3. Średniowieczne zabytki

W Zatorze podziwiać można zabytki, które przetrwały do czasów obecnych, a które zbudowane zostały w średniowieczu, jak na przykład kościół parafialny pod wezwaniem świętego Wojciecha i świętego Jerzego z 1393 roku, zamek pełniący początkowo funkcje obronne z 1445 roku, relikty fortyfikacji miejskiej, kompleks stawów rybnych.

4. Produkty regionalne

Miasteczko posiada wiele produktów regionalnych, które zostały wpisane na listę tradycyjnych produktów województwa małopolskiego. Wśród nich znaleźć można między innymi sernik królewski, karpia w zalewie octowej, kaszanę.

5. Rowerzyści

Zator jest miejscem godnym uwagi przez rowerzystów, dla których wyznaczone zostały trasy rowerowe o różnym stopniu trudności.

6. Drużyny sportowe

Zator posiada swoje drużyny w takich dyscyplinach sportowych jak piłka nożna (LKS Zatorzanka Zator., kolarstwo (UKS Sokół Goodman Zator., siatkówka (Sokół Zator., zapasy (UKS Start Zator..

7. II wojna światowa

Podczas trwania II wojny światowej Zator włączony był w tereny III Rzeszy, wyzwolony został 26 stycznia 1945 roku.

8. Energylandia

Poza parkiem rozrywki Energylandia na terenie miejscowości mieści się również drugi park rozrywki – Zatorland, który stanowi atrakcję dla każdego, kto lubi dinozaury i chciałby dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

9. Ratusz Miejski

Na ścianie budynki Ratusza Miejskiego w Zatorze znajduje się płaskorzeźba „Panorama Gminy Zator – Stolicy Doliny Karpia” zrealizowana przez artystów z ASP w Krakowie.

10. Gmina Zator

Gmina Zator współpracuje z uczelniami wyższymi – w 2021 roku wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym w Krakowie zorganizowała „Zatorski Tydzień Naukowców”.