Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Shih Tzu Dla Dzieci

pies Shih Tzu

Shih Tzu jest jedną z najbardziej popularnych ras psów. Ale zanim stały się one popularne w Ameryce, były uwielbiane we wschodniej Azji. Nazwa „Shih Tzu” oznacza małego lwa, ale nie ma nic zadziornego w tej rasie psów. Ten pies jest kochankiem, a nie myśliwym. Oto zaskakujące informacje oraz ciekawostki o Shih Tzu które przygotowaliśmy dla dzieci.

1. Shih Tzu to jedna z najstarszych ras psa na świecie. Ma ona według naukowców powstała około 2 tysięcy lat temu w Tybecie. Była hodowana na cesarskim dworze chińskim aż do początku XX wieku.

2. Shih Tzu to małe pieski typowo do towarzystwa. Nie mają one instynktu łowieckiego, nie będą szczekać na intruzów oraz nie mają w zwyczaju pracować w inny sposób, jako psy użytkowe. To typowe psy dla osoby, która dużo czasu spędza w domu, ale lubi codziennie wyjść na dłuższy spacer.

3. Shih Tzu uwielbiają aktywność wszelkiego rodzaju. Zabawkę na podwórku, bieganie po domu, czy roznoszenie i szukanie zabawek po mieszkaniu. Oczywiście, potrzebują też spacerów, najlepiej nieco dłuższych niż 15 minut.

4. Te małe pieski mają dużą tendencję do tycia. Nie powinno się więc dawać im więcej jedzenia, niż regularne posiłki. Przekąski, czy dodatkowe porcje jedzenia, nie są wskazane. Shih Tzu bardzo szybko mogą przybrać na wadze, co przy ich rozmiarze, ma bardzo szybkie przełożenie na gorszy stan zdrowia.

5. Do 8 miesiąca życia teoretycznie nie powinny chodzić po schodach, ze względu na swój kruchy i narażony na urazy kręgosłup.

6. Mimo słodkiego i uroczego wyglądu nie są to psy, które zniosą długie głaskanie i ciągłe pieszczoty. Częściej chcą się one bawić i nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu więcej niż kilku minut.

7. Shih Tzu lubią przebywać w otoczeniu ludzi i innych zwierząt. Jednak zabawę z dziećmi powinien ktoś nadzorować. Głównie dlatego, że pieski te są niezwykle wrażliwie na wszelkie urazy.

8. O sierść tych psów trzeba regularnie dbać. Najlepiej codziennie czesać, w miarę możliwości związać kucykiem lub częściej chodzić do psiego fryzjera na rutynowe strzyżenie. Obcinanie sierści tego psa w domu może się bardzo źle skończyć.

9. Shih Tzu to bardzo wesołe, szczęśliwe, radosne i pełne energii psy. Uwielbiają się bawić i podejmować najróżniejsze aktywności na przykład naukę sztuczek. Jednak bez odpowiedniej konsekwencji, z tresury może nic nie wyniknąć. Są bowiem bardzo uparte.

10. Shih Tzu są trochę jak koty. Wolą same decydować o tym kiedy będą głaskane.

Czytaj dalej: Wszystko o Shih Tzu