Ciekawostki

Wszystko o Rasie Shih Tzu

Shih tzu to jedna z ras psa, należąca do grupy psów do towarzystwa. Jest to typ jamnikowaty, zaklasyfikowany do sekcji psów blokowych. Psy te nie podlegają próbom pracy, czyli nie są i nigdy nie były zabierane na polowaniu, czy konkursy związane z tym tematem.

Wszystko o rasie shih tzu

Shih tzu to rasa, która wyróżnia się niezwykłą urodą. Są to psy niesamowicie wierne, jednak czasami przypominać zachowaniem mogą kota – lubią bowiem chodzić własnymi drogami i być niezależne. To pies decyduje kiedy ma ochotę na pieszczoty, nie jego właściciel. Kiedy takiej ochoty nie ma, po prostu odejdzie, będzie się wyrywać od osoby, która na siłę będzie chciała go głaskać.

Shih tzu – Opis rasy i charakterystyka

pies Shih Tzu

Rasa ta wykorzystywana była do wystaw i do towarzystwa, tak zostało do dzisiaj. Są to psy niezwykle dystyngowane i dumne, potrafiące perfekcyjnie oddać swoje piękno. Można je jednak nauczyć nawet wielu komend, są to pomimo wszystko psy bardzo inteligentne.

Tryb życia psa

Jest to rasa bardziej kanapowa, zdecydowanie woli poleżeć, niż ćwiczyć, czy trenować. Pomimo tego potrafi nauczyć się wielu komend, są to bowiem psy bardzo inteligentne. W zupełności wystarcza im jeden, krótki spacerek dziennie.

Sierść i umaszczenie shih tzu

Ich szata jest gęsta i długa, prosta, lekko falista, jednak nie kręcona, nie jest najłatwiejsza w pielęgnacji i wymaga takiego procesu regularnie. Shih tzu mają obfity podszerstek. Włosy na głowie zawsze są najdłuższe. Zaleca się wiązanie ich w kucyk, aby nie przeszkadzały psu, ponieważ często opadają one na oczy, co też może prowadzić do nieprzyjemnych schorzeń. Umaszczenie dopuszczalne jest we wszystkich kolorach, najczęściej jest ono jednolite lub z białymi znaczeniami. Łaciate psy będą miały biały element na głowie oraz na ogonie.

Shih tzu – Rozmiary

Shih Tzu

Jak i pies, tak i suka, rosną do podobnych rozmiarów, którymi są: wielkość około 28 cm, waga w granicach od 4 do 8 kg.

Charakter shih tzu

Rasa ta ma umiarkowany temperament, jest to z pewnością pies do towarzystwa, który lubi się głaskać i okazywać uczucia, ale tylko wtedy, kiedy to on ma na to ochotę. Jeżeli shih tzu w danym momencie nie ma ochoty na czułości, po prostu odejdzie lub będzie się od Ciebie wyrywać. Nie można mu robić nic na siłę, zapamięta to. Jest to piesek na ogół bardzo pogodny i pozytywny. Każdy, kto znajdzie się w jego pobliżu, momentalnie stanie się szczęśliwy. Shih tzu potrzebuje bliskiego kontaktu ze swoim właścicielem, nie może być on izolowany od ludzi. Kiedy zostanie sam w domu z pewnością nie będzie niszczył rzeczy, nie narobi żadnych szkód – uwielbia on bowiem spać.

Shih tzu jest rasą, która jest niesamowicie oddana i wierna swojemu właścicielowi, jednak nie podporządkowuje się mu w stu procentach. Nie może zwieść nas jednak jego urok i postura. Jeżeli nie wyznaczymy mu granic, szybko owinie nas sobie „wokół palca” i przestanie być porządnym pieskiem, zacznie dziczeć i być nieposłuszny.

Jest to pies niesamowicie łagodny i zawsze pozytywnie nastawiony do ludzi, potrafi wprawić każdego w dobry nastrój. Jest on świetnym towarzyszem dla starszego dziecka, każdego, ale szczególnie tego, które zmaga się z różnymi problemami. Bardzo szybko zobaczycie różnicę w zachowaniu swojej pociechy, shih tzu pozwoli mu zapomnieć o troskach i będzie jego najlepszym przyjacielem na zawsze. Psa tej rasy trzeba jednak chronić przed niedelikatnością małych dzieci. Shih tzu nie gryzie, jednak mocniej pociągnięty za długie włosy może pokazać ząbki.

Pies tej rasy nie wszczyna konfliktów, potrafi jedno pomieszczenie dzielić z innym zwierzęciem. Najlepiej dogaduje się ze spokojnymi psami, królikami, a nawet kotami!

Rasa ta dostosuje się do każdych warunków, dobrze będzie się czuć w domu z ogrodem, ale także w niewielkiej kawalerce. Lubi ruch na świeżym powietrzu, ale swoją energię spożytkuje również do końca w pomieszczeniach mieszkania.

Usposobienie a szkolenie

Shih tzu jest rasą inteligentną, ale niezależną, dlatego dobrego wychowania należy uczyć już od szczeniaka. Kiedy za późno zaczniesz uczyć swojego psa, wówczas może on tego nie przyswajać, nie będzie mu się chciało Ciebie słuchać. Psy te bywają uparte, dlatego podczas ćwiczeń należy wykazać się cierpliwością i stanowczością. Ze stanowczością nie należy jednak przesadzić, nie można tej rasy prowadzić twardą ręką, ponieważ jest ona również obrażalska. W czasie szkolenia, jako pochwałę za dobrze wykonane ćwiczenie, idealnie sprawdzą się ulubione smaczki psa.

Najważniejsza jest prawidłowa socjalizacja szczeniaka, do jego 12 tygodnia życia trzeba dostarczyć mu jak najwięcej bodźców – nowi ludzie, nowe zwierzęta, miejsca zatłoczone i głośne, dzieci w różnym wieku. Należy jednak pilnować malucha, aby się nie wystraszył, a kiedy tak się stanie, trzeba być dla niego wsparciem – na pewno zapamięta do na długo i będzie wierniejszy i posłuszniejszy.

Zapamiętaj – do 6/8 miesiąca szczeniaczki nie powinny chodzić samodzielnie po schodach, może to skutkować chorobami kręgosłupa i stawów.

Warto uniemożliwić shih tzu dostęp do trujących roślin na ogrodzie, ponieważ są one skore do próbowania różnych rzeczy. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji powinno się również dobrze zabezpieczyć balkony, tarasy, ogrodzenie. Psy te lubią wchodzić w dziwne miejsca oraz uciekać z posesji, jeżeli są nie nauczone. Pieskom nie należy zakładać spinek metalowych, istnieje ryzyko wyrwania włosów, co nie tylko będzie wyglądało źle estetycznie, ale również psa może boleć. Szczeniakom nie należy zapinać zapinek typu żabka, istnieje ryzyko połknięcia.

Sporo czasu i zaangażowania ze strony właściciela wymaga nauka czystości u szczeniaka. Należy go wynosić na matę lub na zewnątrz zawsze wtedy, kiedy zje, sporo wypije lub po prostu się obudzi. Takie zachowanie ze strony właściciela zacznie uświadamiać pieskowi, że po takich czynnościach należy udac się w miejsce, w którym może się wypróżniać.

Długość życia shih tzu

Psy te mogą dożyć 12, nawet 16 lat.

Jak dbać o jego zdrowie?

Jak wcześniej wspomniano – szczeniaka do 6/8 roku życia nie należy samego wpuszczać na schody, grozić to może uszkodzeniami i schorzeniami kręgosłupa oraz stawów. Należy regularnie udawać się z nim do weterynarza, który pozwoli wyeliminować lub odkryć we wczesnym stadium daną chorobę.

Rasa raczej cieszy się dobrym zdrowiem.

Shih tzu i jego najczęstsze choroby

  • alergie skórne,
  • zwężenie kanalików łzowych, powodujące ciągłe łzawienie i powstawanie brązowych zacieków,
  • wypadanie dysku,
  • zwichnięcie rzepek kolanowych,
  • rozszczep podniebienia i ubytki w jakie ustnej – u szczeniaków,
  • przetrwałe zęby mleczne – u starszych psów.

Pielęgnacja shih tzu

Shih tzu szczenięcy włos na dorosły wymieniająca około 8 miesiąca życia. Jest to jedyny moment, kiedy linieje, dlatego nie trzeba martwić się o wypadanie włosów w przyszłości, które będą zostawać na meblach i ubraniach (czasami zdarzają się pojedyncze włosy lub rzadka ich wymiana, jest to proces naturalny). Mają one jednak długie i gęste włosy, które wymagają regularnej pielęgnacji. Najlepiej codziennie czesać psa drewnianą szczotką z metalowymi drucikami, aby uniknąć powstania przykrych kołtunów, które w poważniejszym stadium trzeba wycinać. Dwa lub trzy razy w tygodniu psa należy dokładnie wyczesać metalowym grzebieniem. Pamiętaj, aby włosy czesać od nasady, po końce.

Przed czesaniem sierść psa należy spryskać preparatem ułatwiającym rozczesywanie lub mocno rozcieńczoną odżywką. Do pielęgnacji włosia shih tzu nie należy używać szczotek pudlówek, niszczą one włosy psa.

Codziennie należy związywać włosy psa na czubku głowy w kucyk oraz przemywać oczy wacikiem, namoczonym przegotowaną wodą. Kilka razy w tygodniu powinno się umyć pupilowi zęby specjalną pastą dla psów, ponieważ, jak wcześniej wspomniano, rasa ta ma często problemy z uzębieniem.

Co dwa tygodnie – ostrożnie wycinamy włosy między opuszkami, pod ogonem, w okolicach intymnych, wyskubujemy delikatnie włosy rosnące wewnątrz ucha, obcinamy pazury.

Shih tzu z długim włosem powinno kąpać się co tydzień, a ostrzyżone psiaki w zależności od potrzeby. Do tego procesu należy użyć wysokiej jakości szampon przeznaczony dla psów długowłosych o grubym podszerstku.

Ostrzyżone psy należy ubierać w ubranka, kiedy temperatura jest niższa. Na spacer w deszczu lub śniegu warto ubrać go w ortalionowe ubranko, z długimi rękawami i nogawkami. Nie tylko będzie mu cieplej, ale także nie ubrudzi się tak bardzo. Mokrego psa zawsze trzeba wysuszyć dokładnie!

Shih tzu, a alergicy

Shih tzu nie jest rasą idealną dla alergików, mają włosy, które mogą uczulać. Nie tylko sierść zwierzaka uczula, niektóre alergie oddziałują również na ślinę pupila.

Hodowla i szczeniaki

Hodowla shih tzu bardzo się opłaca, jest wiele osób, które pragną mieć takiego pupila w swoim domu. Nie wymaga ona większego zaangażowania, oczywiście trzeba parę razy na dzień zaglądnąć do szczeniaków. Kiedy matka nie ma pokarmu, trzeba udać się do lekarza weterynarza, który podpowie, jaką karmę dla piesków najlepiej wybrać i nauczy właściciela, jakim sposobem ma je karmić.

Historia i pochodzenie rasy shih tzu

Co do pochodzenia shih tzu teorii jest naprawdę wiele, podamy jedną z nich. Jedno z podań głosi, iż rasa ta powstała około 2000 lat temu, w Tybecie, w którym od wieków hodowano dwa rodzaje czworonogów: duże psy mastify, które używane były do ochrony i stróżowania oraz niewielkie, długowłose pieski, których zadaniem było towarzyszenie ludziom. Te mniejsze trzymano w klasztorach, towarzyszyły mnichom podczas medytacji, a także poruszały modlitewne młynki i odpędzały od świątyń złe duchy. Według legendy shih tzu był symbolem oraz towarzyszem Buddy, podczas jego wędrówki przez świat. Kiedy jego Pana napotykało wówczas zagrożenie, pies zamieniał się w potężnego i strasznego lwa. Wizerunki shih tzu pojawiają się w licznych rzeźbach i malowidłach Dalekiego Wschodu.

Rasa swój początek miała raczej w XVII- wiecznych Chinach, a okres kultu i popularności rasy określa się na pierwszą połowę XIX wieku, nadal w Chinach.

Pierwsze shih tzu w Polsce pojawił się w roku 1981. Suczka Pierinas Izolda została wtedy sprowadzona z Danii, przez Małgorzatę Zieleniewską. Następnie, do tej samej, hodowli Brawado, przybył z Czechosłowacji pies Deifohos z Kopfsteinu.

Upały i mrozy

Pieski źle znoszą upały, należy wtedy podawać im dużo wody oraz nie wychodzić z nimi na za długie spacery. O wiele bardziej wolą niskie temperatury, jednak te, które są krótko obcięte, powinny ubierane być w ubranka, ocieplone polarem, kiedy przychodzi ich czas na spacer.

Shih tzu – jaką karmę dla niego najlepiej wybrać?

Mają one tendencję do tycia, dlatego ilość podawanego pokarmu trzeba ściśle kontrolować, najlepiej ustalić ją z weterynarzem. Warto również zrezygnować z podawania smaczków pomiędzy posiłkami, chyba, że podczas ćwiczeń. Najlepiej stosować pokarmy najwyższej jakości, dobrze zbilansowane. Shih tzu musi mieć też ciągły dostęp do wody, którą możemy podawać w poidełku dla większych gryzoni, ze względu na higienę.

Karmienie szczeniąt wyglądać będzie nieco inaczej – suchą karmę należy namoczyć i odstawić na kilka minut przed podaniem, aby dobrze wsączyła wodę. Maluchy karmimy najpierw 4, potem 3 razy dziennie. Porcję dzienną dla dorosłego shih tzu można rozdzielić na dwa posiłki lub pozostać przy jednym.

Dla kogo jest shih tzu?

Nadaje się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla starszych osób i samotników, którzy poświęcą im dużo czasu. Przyszły właściciel musi pamiętać tylko i wyłącznie o regularnej i czasochłonnej pielęgnacji.

Minusy posiadania shih tzu w domu

  • wymaga systematycznej i czasochłonnej pielęgnacji.

Ciekawostki o shih tzu

  • Jest to rasa mało hałaśliwa.
  • Psy te były hodowane na cesarskim dworze chińskim aż do początku XX wieku.
  • Shih tzu nie ma instynktu łowieckiego.
  • Psy uwielbiają towarzystwo osób i innych zwierząt. Lubią też dzieci, jednak ich zabawę z nimi należy nadzorować. Pieski są bardzo wrażliwe na różne urazy.
  • Shih tzu są trochę jak koty, wolą same zdecydować co kiedy zrobią, gdzie kiedy pójdą i czy w tym momencie chcą być głaskane.

Czytaj dalej: Ciekawostki o shit tzu

Cena shih tzu w 2023 roku

Shih tzu nie jest psem bardzo drogim, niektóre z nich da się kupić nawet za 1000 zł. Za psa z rodowodem jednak trzeba będzie zapłacić około 2500 złotych wzwyż.

Czytaj dalej: Ciekawostki o shit tzu dla dzieci