Ciekawostki

Shih Tzu – 10 ciekawostek, informacji i faktów

Shih Tzu

Shih tzu to bardzo mały i sympatyczny piesek, który wybierany jest przede wszystkim przez kobiety. Poniżej 10 ciekawostek o tej oryginalnej rasie psów:

1. Shih tzu to rasa która jest pieszczotliwa jak sam wygląd wskazuje. Pies jednak nie jest do końca tak łagodny jak się wydaje. Jego charakter przypomina trochę kota – sam decyduje co kiedy i co chce robić, podąża swoimi drogami.

2. Ten pies może być oczywiście wychowywany z dziećmi ale należy uważać w przypadku zbyt małych dzieci, które mogą psu wyrządzić krzywdę. Shih tzu znosi towarzystwo innych zwierząt, tak więc może być wychowywany z kotem lub królikiem.

3. Shih tzu jest psem, który lubi ruch, ale z powodu swoich gabarytów nie potrzebuje zbyt wiele miejsca do zabawy. Może on więc z powodzeniem wychowywać się również w małej kawalerce.

4. Szkolenie psa nie jest takie łatwe jak się wydaje. Jest on dość uparty i należy być stanowczym podczas tresury.

5. Mały szczeniak niestety wymaga od właściciela wiele czasu. Do 8 miesiąca życia ten pies nie powinien chodzić po schodach ani obciążać swojego kręgosłupa ze względu na swoją drobną budowę ciała.

6. Ta rasa jest szczególnie odporna na róże psie choroby. Właściciele mogą mieć jedynie problemy z alergią i łzawieniem z oczu oraz z uszkodzeniami niektórych ruchomych stawów.

7. Shih tzu ma niestety zdolność do dużego tycia. Jego dieta powinna być więc zbilansowana oraz należy unikać przekąsek między posiłkami. Jego drobne stawy mogą nie wytrzymać nadmiaru wagi.

8. Pielęgnacja tej rasy wymaga od nas dużego poświęcenia oraz czasu. Codziennie należy czesać jego sierść oraz wiązać ją w kucyk na głowie.

9. Shih tzu to pies który został wyhodowany prawdopodobnie 2 tysiące lat temu w okolicach Tybetu.

10. Shih tzu w Tybecie był określany mianem towarzysza i przyjaciela buddy z którym przemierzał świat. Podczas zagrożenia według legend zmieniał się w lwa i chronił swojego przyjaciela.

Czytaj dalej: Wszystko o Shih Tzu