Afryka

Republika Zielonego Przylądka

Republika Zielonego Przylądka

Republika Zielonego Przylądka jest państwem wyspiarskim położonym w środkowej części Oceanu Atlantyckiego. 10 wysp wulkanicznych tego archipelagu ma łączną powierzchnię około 4033 km2. Poznaj fascynujące informacje i ciekawostki o Republice Zielonego Przylądka.

Jest to 166 co do wielkości kraj na świecie pod względem powierzchni ziemi.

Kukurydza jest podstawowym pokarmem Republiki Zielonego Przylądka, a Cachupa jest ich narodową potrawą. Jest to gulasz składający się głównie z tartej kukurydzy, słodkich ziemniaków, cebuli, zielonych bananów i batatów.

Na dzień 1 stycznia 2017 roku liczbę ludności Republiki Zielonego Przylądka szacowano na 529 618 osób.

Dziewięć z dziesięciu wysp tego archipelagu jest zamieszkałych.

Santo Antão jest drugą co do wielkości wyspą na tym archipelagu. Wyspa jest popularna wśród turystów, ponieważ zapewnia doskonały teren do sprawdzenia swojej wytrzymałości i umiejętności na pionowej wyspie, która jest popękana kanionami, dolinami i wąwozami.

Jest to kraj w kształcie podkowy.

Archipelag ten był niezamieszkały aż do XV wieku, kiedy to portugalscy odkrywcy odkryli i skolonizowali te wyspy, tworząc pierwszą europejską osadę w tropikach.

Idealnie położone na Atlantyku do handlu niewolnikami, wyspy rozwijały się przez cały XVI i XVII wiek, przyciągając kupców i piratów.

Leży w Afryce Zachodniej, na zachód od Senegalu i jest grupą wysp na Oceanie Atlantyckim.

Koniec niewolnictwa transatlantyckiego w XIX wieku doprowadził do upadku gospodarczego i emigracji. Wyspy Zielonego Przylądka stopniowo odzyskały status ważnego ośrodka handlowego i przystanku dla szlaków żeglugowych.

Armia Republiki Zielonego Przylądka składa się ze Straży Narodowej i Straży Przybrzeżnej. W 2005 roku na wojsko wydano 0,7 % PKB kraju.

Teren wysp Cabo Verde różni się od geologicznie starszych, bardziej płaskich wysp na wschodzie i nowszych, bardziej górzystych wysp na zachodzie.

Chociaż Republika Zielonego Przylądka znajduje się w Afryce, zawsze utrzymywała bliskie stosunki z Europą. W związku z tym część badaczy argumentuje, że Zielony Przylądek może być uprawniony do wstąpienia do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i NATO.

Republika Zielonego Przylądka jest obdarzona jednym z najbardziej stabilnych demokratycznych rządów w Afryce. Ze względu na brak zasobów naturalnych, kraj ten zapewnia stworzenie znaczącej możliwości wprowadzenia w życie demokratycznego rządu, który pozwoli ludności na wybór tych, którzy zajmują stanowiska kierownicze i rządowe.

Tylko, około 10-11% ziemi na wyspie nadaje się do celów rolniczych.

Archipelag ten leży około 600 km od wybrzeża Afryki Zachodniej.

Po jedynej wojnie o niepodległość Portugalii w latach 1974-1975, wysiłki Sił Zbrojnych zostały skierowane na zwalczanie międzynarodowego handlu narkotykami.

Włączony w 1951 roku do portugalskiego departamentu zamorskiego, wyspy kontynuowały kampanię na rzecz niepodległości, którą osiągnięto w 1975 r.

Santiago, Fogo i Santo Antao są wyspami, które otrzymują najwięcej opadów, podczas gdy Sal, Boa Vista i Maio prawie w ogóle nie otrzymują żadnych opadów.

Santiago jest największą wyspą spośród wszystkich, zarówno pod względem liczby mieszkańców jak i wielkości. Jest również siedzibą stolicy kraju, Praii.