AfrykaCiekawostki

Dżami al-Fana (Dżamaa al-Fina) – Informacje i ciekawostki

Dżami al-Fana nocą

Marrakesz jest jednym z największych i najbardziej popularnych miejsc w Maroku i może być nieco przytłaczający, jeśli po raz pierwszy wkraczasz do miasta. Warto udać się do Dżami al-Fana (Dżamaa al-Fina), głównego placu w Marrakeszu i rynku położonego w starym mieście.

Nazwa Dżami al-Fana oznacza „Zgromadzenie Umarłych” lub „Miejsce Zaginionego Meczetu”. Nikt nie jest pewien dokładnego znaczenia, choć miejscowi wierzą, że nazwa ta odnosi się do meczetu Almoravid, który został zniszczony ponad sto lat temu.

Almorawidowie założyli miasto Marrakesz w latach 1070-1072, ale po długiej walce, miasto powoli zaczęło przechodzić w ręce Almohadów.

Do 1147 r. Almohadowie przejęli pełną kontrolę nad miastem, a następnie zaczęli naprawiać i odnawiać plac i okoliczne miasto. Pałac, szpital i meczet, zostały wyremontowane i ulepszone.

lampy

Na tym historycznym placu w Maroku gromadzą się wróżki, zaklinacze węży czy poeci. Od tysiąca lat Dżami al-Fana jest miejscem spotkań i handlu w samym sercu Marrakeszu.

Spotkasz również wielu sprzedawców wody z ich tradycyjnymi skórzanymi torbami. Skórzane torby utrzymują wodę zaskakująco chłodną.

Oprócz tych wszystkich sprzedawców, spodziewamy się zobaczyć całkiem sporo młodszych Marokańczyków spacerujących z zakutymi w łańcuchy małpami, oferującymi możliwość zrobienia zdjęć. Jak na ironię, małpy Magoty gibraltarskie i węże Kobry są gatunkami chronionymi w Maroku, ale władze przymykają na to oko.

Dziś plac przyciąga całe spektrum życia w Marrakeszu: mieszkańców o różnym pochodzeniu społecznym i etnicznym oraz turystów z całego świata.

sklepik

Rano właściciele straganów ustawiają stoiska sprzedając przyprawy, soki, tradycyjne leki czy liście mięty. Trenerzy małp bawią tłum.

Kiedy słońce zachodzi, Dżami al-Fana naprawdę ożywa. Restauracje na placu zaczynają serwować dania. Muzycy i tancerze rozpoczynają nocne występy, akrobaci i komicy zaczynają występować na całym placu, a artyści tatuażu walczą o klientów.

Dżami al-Fana jest również doskonałym miejscem do wypróbowania różnych lokalnych kuchni. Tradycyjne potrawy, takie jak Kefta, Tagine i Harira, znajdziemy w ofercie restauracji.

Po przeciwnej stronie placu Dżami al-Fana znajduje się szereg hoteli i innych obiektów noclegowych, dzięki czemu ruchliwy plac jest łatwo dostępny dla tych, którzy zatrzymują się w centrum miasta. Chociaż hotele znajdują się tak blisko centrum miasta, oferują spokój i ciszę.

bazar

Bezpieczeństwo osobiste i ochrona osobista

Podobnie jak praktycznie wszystkie zatłoczone przestrzenie, a zwłaszcza te, które są odwiedzane przez turystów, istnieje pewne ryzyko związane z kieszonkami itp. Jednak Dżami al-Fana  jest niezwykle bezpieczna zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.

Aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa, w okolicy zawsze jest policja, chociaż dla przeciętnego turysty wydaje się, że tak nie jest, ponieważ odbywa się to bardzo dyskretnie.

Wystarczy być ostrzeżonym, jeśli ktoś zbliża się do ciebie i próbuje sprzedać coś, co jest nielegalne, nie daj się skusić na zakup, ponieważ będzie prawie pewne, że zostaniesz złapany i zatrzymany.

Wypij trochę soku

Na długo przed tym, jak szał soków uderzył w Amerykę i Europę, na placu Dżami al-Fana byli sprzedawcy soków. Świeżo wyciskany sok pomarańczowy to podstawa w tym miejscu, ale sok grejpfrutowy możne być również dostępny.

Zjedz posiłek na placu

Około 18:00, większość Placu zaczyna przekształcać się w duży, odkryty dziedziniec z jedzeniem i stolikami piknikowymi. Do wyboru jest mnóstwo ofert, od kebabów i sałatek, po głowę owcy i ślimaki.

Bardzo kolorowe i ekscytujące miejsce na wszelkiego rodzaju zakupy – skóry, akcesoriów, ubrań, obuwia, artykułów dla domu, itp. Nie zapomnij spróbować taniego świeżego soku pomarańczowego który kosztuje około 1.50 zł , ale uważaj na kieszonkowców.

Dżami al-Fana jest największą atrakcją miasta i można ją zwiedzać o każdej porze dnia. Polecamy nawet zwiedzanie rano, a następnie powrót w nocy. Oglądanie różnych pokazów to również świetną zabawa. Rynek główny Marrakeszu na pewno nigdy nie jest nudny.