Afryka

Przystępny opis dla dzieci o Afryce

afryka dla dzieci

Opis dla dzieci na temat afryki:

1. Afryka to drugi największy kontynent na Ziemi, którego powierzchnia zajmuje 20, 3% obszarów lądowych naszej planety. Jest uznawana także za najstarszy zamieszkiwanych przez naszych przodków kontynent, bowiem znalezione tutaj ślady ich obecności pochodzą sprzed siedmiu milionów lat. Dlatego też mówi się o niej jako o kolebce ludzkości.

2. To na kontynencie afrykańskim zamieszkują: największe zwierzę lądowe, czyli słoń afrykański, gepard będący najszybszym zwierzęciem na ziemi, a także największy ptak – struś.

3. Przez Afrykę przechodzi równik, oba zwrotniki oraz południk, co powoduje, że należy do najbardziej oryginalnie położonych kontynentów na Ziemi. To dlatego znajdziemy tutaj osiem głównych regionów geograficznych z kompletnie różnymi i charakterystycznymi cechami, jak pustynia Sahara, sawanna Sahel, Wielkie Jeziora Afrykańskie, Wybrzeże Swahili, słoneczny i suchy klimat RPA oraz lasy deszczowe.

4. Ze względu na położenie w Afryce panują największe różnice temperatur: od nieco poniżej zera stopni Celsjusza do powyżej 50 stopni Celsjusza.

5. Na kontynencie afrykańskim znajdują się w sumie 54 państwa oraz jedno terytorium. W większości z tych krajów panuje skrajne niedożywienie i bieda.

6. Afryka jest największym producentem diamentów na Ziemi. Te drogocenne kamienie wydobywane są w tutejszych kopalniach. W wydobyciu diamentów przodują takie kraje afrykańskie, jak RPA, Botswana i Angola. Niestety, do tej pory w części z kopalni panują straszliwe warunki pracownicze.

7. Afryka to także jeden z głównych producentów tak cenionych na świecie towarów codziennego spożycia, jak banany, kakao, kawa i herbata, a także maniok.

8. Wyjątkowym miejscem w Afryce jest jezioro Malawi, w którym znajduje się największa na świecie liczna różnorodnych gatunków ryb. Do jednego z najciekawszych należy mbuna, kamienna ryba – czyli przepiękna pielęgnica hodowana często w akwariach.

9. Na kontynencie afrykańskim zlokalizowane jest Jezioro Wiktorii – drugie na świecie największe jezioro słodkowodne, którego powierzchnia liczy ponad 68 tysięcy kilometrów. Jego nazwa została nadana przez pierwszego Europejczyka, który dotarł na te tereny – Johna Speke’a – który nazwał je na cześć angielskiej królowej Wiktorii panującej w czasie jego podróży.

10. Na terenie Tanzanii znajduje się największe światowe nagromadzenie dzikich zwierząt. Zamieszkują one zorganizowane tutaj parki narodowe, rezerwaty, obszary chronione i parki morskie, zajmujące więcej niż trzecią część terytorium tego kraju.