Ciekawostki

100 Niesamowitych Ciekawostek

zaskakująca wyspa

Świat jest pojęciem bardzo obszernym i dlatego nie ma człowieka, któremu udałoby się zgłębić wszystkie tajemnice dotyczące każdej dziedziny życia. Jednak zawsze można spróbować poznać jak najwięcej zagadnień. Jeśli zatem chcesz zaznajomić się z niesamowitymi ciekawostkami, o których być może jeszcze nie słyszałeś, to koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem.

1. Dzieci mając jeszcze 4- 6 miesięcy potrafią pływać – ten naturalny instynkt zanika później i trzeba się uczyć od nowa.

2. Pies w ciągu całego życia ma dwa zestawy zębów. 28 zębów mlecznych rośnie mu i wypada po 3 – 7 miesięcy, natomiast dorosły pies ma 42 – 44 zęby stałe.

3. Szafran to najdroższa przyprawa na świecie. Pozyskuje się ją z pręcików kwiatowych krokusów. Do zebrania 1 kilograma przyprawy, potrzeba aż 150 000 kwiatów.

4. Salomon miał harem liczący 700 żon – księżniczek i 300 drugorzędnych żon. Wśród nich była córka faraona Egiptu.

5. Juliusz Cezar został zabity podczas święta Idus Martii, czyli Idy Marcowe. Otrzymał wtedy od 60 zamachowców 23 pchnięcia nożem. Wśród zabójców był jego przyjaciel Brutus.

6. Karōshi jest zjawiskiem nagłej śmierci w Japonii spowodowanej przepracowaniem i stresem. Pierwszy taki przypadek został odnotowany w roku 1969. Obecnie ponad 10 tysięcy Japończyków umiera rocznie z tego powodu.

7. Płaszczka przyczyniła się do śmierci australijskiego przyrodnika Steva Irwina. W trakcie realizowania filmu dokumentalnego pod wodą, płaszczka przebiła mu klatkę piersiową końcówką swojego ogona.

8. Tuaregowie zamieszkujący w rejonie Maghrebu są wyznawcami Islamu, jednak przeciwnie do ogólnie przyjętych zasad, to właśnie mężczyźni chodzą tam z zakrytą twarzą, a kobiety mają twarz zupełnie odkrytą.

9. Zwyczaj ubierania choinki przywędrował do Polski z Niemiec. Zwyczaj narodził się we Francji, a dokładnie z Alzacji, jednak do Polski zawitał w czasie zaborów na przełomie wieku XVIII i XIX razem z niemieckimi protestantami. Początkowo choinki były dekorowane tylko w miastach, jednak stopniowo ten zwyczaj pojawiał się również na wsi.

10. Henogamia jest zwyczajem, według którego prawo do małżeństwa ma tylko jeden członek danej rodziny. Ma to na celu ograniczenie liczby spadkobierców.

11. Forma poligamii, według której to kobieta ma kilku mężów jednocześnie nosi nazwę poliandrii wielomęstwa.

12. Damat to oficjalny tytuł osmański, który oznacza mężczyznę wchodzącego do osmańskiej dynastii przez małżeństwo, stając się tym samym szwagrem sułtana lub zięciem.

13. Ognie świętego Elma to ciągłe wyładowania elektryczne na różnorodnych powierzchniach, w szczególności zaś na krawędziach przedmiotów, występujące w czasie pogodny zapowiadającej burzę.

14. Okiść to zjawisko związane ze śniegiem osiadającym na gałęziach krzewów i drzew, które poprzez grubą warstwę ciężkiego śniegu doprowadza do łamania się gałęzi lub całych drzew.

15. Pokrzywa to wspaniały dodatek m. in. do sałatek, jednak należy ją uprzednio sparzyć gorącą wodą, która dezaktywuje kwas mrówkowy i histaminę, odpowiadające za właściwości parzące.

16. Spadź występująca w miodzie spadziowym to wydalina mszyc i czerwców.

17. Ser cheddar podchodzi z Anglii. Nazwa pochodzi od wsi Cheddar w Somerset, a początek produkcji datuje się na 1170 rok.

18. Majeranek jest blisko spokrewniony z oregano. Obie rośliny należą do gatunku lebiodki.

19. Najwięcej wody znajduje się w ogórku i sałacie lodowej bo aż 96%, w arbuzie woda stanowi 92%. Duża ilość wody jest również w selerze, rzodkiewce, cukinii, czerwonych pomidorach i zielonek kapuście.

20. Namib to najstarsza pustynia na świecie, ponieważ ma ona aż 80 milionów lat. Rozciąga się na obszarze 1300 kilometrów.

21. Pierwszy samochodowy wyścig odbył się 22 lipca 1894 na drodze pomiędzy Paryżem, a Rouen (126 km).

22. Ludzkie oczy od urodzenia nie zmieniają swojego rozmiaru.

23. Nazwy planet układu słonecznego pochodzą o imion Bogów. Ziemi też to dotyczy. Imię Ziemi, to GAJA. Gaja była bóstwem które wyłoniło się z Chaosu. Była więc jednym z najstarszych bóstw , uosabiała płodność i macierzyństwo. Sama z siebie zrodziła Góry, z miłości i Eteru rodzi się Morze.

24. Podczas oddychania żebra poruszają się rocznie aż pięć milionów razy.

25. W Chinach do kościoła w niedzielę chodzi więcej ludzi niż w całej Europie.

26. Kiedy w roku 1911 doszło do kradzieży „Mona Lizy” z Luwru, wśród podejrzanych znalazł się Pablo Picasso.

27. Heroina była niegdyś reklamowana jako lekarstwo na kaszel.

28. Według szacunków, co dziesiąty mieszkaniec Centralnej Azji jest potomkiem Czyngis – chana.

29. Co czternaście dni umiera dialekt jakiegoś języka na świecie.

30. Jeden ołówek wystarcza na narysowanie linii o długości 50 kilometrów.

31. Język kameleona jest dwukrotnie dłuższy od jego ciała.

32. Krokodyle połykają kamienie w celu możliwości głębszego zanudzenia się w wodzie.

33. W ciągu całego życia, przeciętny człowiek spędza przed telewizorem aż dziewięć lat.

34. W Wielkiej Brytanii jedna na dziesięć par jest zróżnicowana pod względem etnicznym.

35. W ciągu swojego życia człowiek przebywa dystans odpowiadający dwukrotnemu okrążeniu całej planety,

36. Tylko w 4% przypadków, dzieci rodzą się w wyznaczonym przez lekarza terminie.

37. Ludzie pracujący dziennie więcej niż 11 godzin, zwiększają ryzyko ataku serca o 67% od ludzi, którzy pracują 8 godzin.

38. Chińczycy w ciągu roku zużywają około 80 miliardów pałeczek.

39. Żeby wejść na Wieżę Eiffla trzeba pokonać aż 1710 stopni.

40. Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj, który notuje największą na świecie przewagę mężczyzn nad kobietami. Szacuje się, że na 100 kobiet, przypada aż 219 mężczyzn.

41. W Singapurze występuje zakaz palenia papierosów, żucia gumy i załatwiania wszelkich potrzeb fizjologicznych w windzie.

42. Liście zmieniają swój kolor na jesień, ponieważ dzień staje się krótszy i przez to słońce również krócej świeci, dlatego też do drzew dociera znacznie mniej słonecznych promieni i miejsce chlorofilu zajmują pomarańczowe i żółte barwniki.

43. W czasie I Wojny Światowej Big Ben przez dwa lata nie funkcjonował, a mianowicie, ucichł i nie był oświetlany nocą. Taki zabieg miał zapobiec ewentualnemu atakowi na konstrukcję. W czasie II Wojny Światowej zastosowaną tą samą taktykę.

44. Gdyby Big Ben powstał współcześnie, to kosztowałoby to 222 tysiące dolarów.

45. Wielki Mur Chiński z roku na rok maleje. W porównaniu do lat jego powstania, zmalał o ponad 20%. Ponadto mur rozpada się z powodu nielegalnej rozbiórki. Okoliczni mieszkańcy wykorzystują materiały z Muru do budowy własnych domów.

46. Statua Wolności przez niemal 16 lar pełniła funkcję latarni morskiej.

47. Kilkanaście godzin przed katastrofą Titanica, planowano przeprowadzić próbną ewakuacje, mającą na celu przygotowanie pasażerów na nieoczekiwany wypadek, jednak ostatecznie próbna ewakuacja została odwołana.

48. Wynajęcie na Titanicu najdroższej kajuty to koszt 870 funtów, czyli 75 tysięcy funtów według obecnego kursu.

49. Pingwiny przemieszczają się najczęściej metodą saneczkowania, czyli ślizgania się po lodzie i śniegu, na brzuchu. Taki sposób nosi nazwę tobogganing.

50. Pingwiny są odpowiedzialne za wysiadywanie jaj, zaś pingwinice musza poszukiwać pożywienia. Niektóre z nich są w stanie przebyć aż 130 kilometrów, aby tylko znaleźć pożywienie dla swoich dzieci.

51. Na Sawannie w porze suchej dochodzi często do samozapalania roślinności wyschniętej, co skutkuje krótkotrwałymi pożarami. Co ciekawe, baobaby i akacje ze względu na grubą korę, są odporne na ogień, przez co nazywane są profitami.

52. Roślinożerne zwierzęta, aby uniknąć ataku drapieżników mają swoje sprawdzone sposoby. I tak żyrafy dzięki swojej wysokości mogą dostrzec zagrożenie z dużej odległości, gazele i strusie wykorzystują prędkość, a słonie poprzez swoje rozmiary i siłę, zyskują przewagę.

53. Na terenie parku Yellowstone znajduje się drugie najwyżej położone słodkowodne jezioro na Ziemi. Średnia głębokość wynosi 42 metry, a w najgłębszym punkcie osiąga nawet 118 metrów. Średnia temperatura wody to 41 stopni Celsjusza.

54. W parku Yellowstone żyje ponad 60 gatunków dużych ssaków, do których należą: pumy, wilki, niedźwiedzie grizzly, kojoty czy jelenie kanadyjskie. Ponadto można tu spotkać 311 gatunków ptaków i 18 gatunków ryb.

55. Luwr jest tak bogaty w różne zbiory, że chcąc obejrzeć wszystkie dzieła i poświęcić na jedno zaledwie 30 sekund, potrzeba by aż 100 dni.

56. Drugi oddział Luwru znajduje się w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Za możliwość korzystania z tej nazwy, szejkowie z Abu Zabi zapłacili 525 milionów dolarów i podpisali umowę na 30 lat. Kolejne 750 milionów dolarów to płatność za wypożyczenie eksponatów z muzeum paryskiego i opiekę ekspertów.

57. Bałtyk to czwarte najmniejsze morze na świecie, którego łączna powierzchnia wynosi 377000 km2.

58. Słońce – pod względem wielkości – jest najbardziej okrągłym obiektem w całym wszechświecie.

59. Dni tygodnia w języku japońskim oznaczają ciała niebieskie, i tak np. słońce jest niedzielą.

60. Na Uranie latem Słonce nie zachodzi przez 20 lat, natomiast zimą ciemność trwa tyle samo. Wiosną zachodzi co dziewięć godzin.

61. Walt Disney poza Stanami Zjednoczonymi otworzył pierwszy swój park w Tokio.

62. Wenus to jedna z pięciu planet, którą można dostrzec gołym okiem. Pozostałymi są: Mars, Jowisz, Saturn i Merkury.

63. Według szacunków, za około pięć miliardów lat Słońce wyczerpie swój zapas helu i wodoru, stają się przy tym gigantyczną czerwoną gwiazda. Następstwem tego zjawiska ma być wchłoniecie Wenus i Merkurego.

64. Algieria to największe państwo na afrykańskim kontynencie. Jest 7, 6 razy większa od Polski. Ponad 90% obszaru państwa zajmowane jest przez Saharę.

65. Muchy posiadają umiejętność widzenia w zwolnionym tempie, dlatego też tak trudno na nie „polować”.

66. Zwierzęta potrafią sprawnie unikać kontaktu z liniami energetycznymi, gdyż dostrzegają błyski ultrafioletowe, niewidoczne dla człowieka.

67. Rosomaki to zwierzęta wykorzystywane do ratowania i poszukiwania osób, pochłoniętych przez lawiny. Potrafią one wyszukiwać pokarm znajdujący się ponad 6 metrów pod śniegiem.

68. Ślimak, który straci oko jest w stanie wytworzyć na jego miejsce nowe oko.

69. Misie koala mogą spać nawet 20 godzin dziennie.

70. Pozbawiony głowy karaluch jest w stanie przeżyć jeszcze przez niemal 2 tygodnie. Dopiero po tym czasie umiera z głodu.

71. Nietoperze wylatujący z jaskini zawsze kierują się w lewą stronę.

72. Oko sowy można porównać do teleobiektywu, ponieważ może dowolnie powiększać widzący obraz.

73. Przeciętny człowiek w ciągu całego swojego życia zjada niemal 7 tysięcy zwierząt.

74. Niektóre gatunki ślimaków posiadają ponad 60 tysięcy mikro zębów.

75. Butelka wyrzucona w lesie rozkłada się na Ziemi przez 500 lat, niedopałek papierosa po 2 latach, a guma do żucia po 5 latach.

76. Do wyprodukowania jednej tony papieru potrzeba aż 17 drzew.

77. Z lekko kapiącego kranu w ciągu doby może wyciekać aż 36 litrów wody, a rocznie daje to wynik 260 m3 wody.

78. Większa część komórek ciała człowieka ginie wielokrotnie i tworzy się od nowa. Co 3 dni człowiek zmienia błonę wyściełającą żołądek, szkielet zmieniany jest co 10 lat, a co minutę ginie i powstaje 150 milionów krwinek czerwonych.

79. Blondynki i blondyni mają największą liczbę włosów – jest to około 146 tysięcy, szatyni średnio 100 tysięcy, a osoby rude około 86 tysięcy.

80. Człowiek mruga średnio około 20 razy na minutę, co oznacza, że w ciągu dnia spędzamy w ciemności ponad godzinę.

81. Umierający człowiek najpierw traci zmysł widzenia, a na końcu słuch.

82. Za zjawisko kwaśnych deszczów odpowiedzialny jest kwas siarkowy.

83. Logo Chupa-Chups zostało zaprojektowane przez Salvadora Dali.

84. Dorosły człowiek posiada 206 kości. Zaraz po urodzeniu ma ich 270, jednak podczas dorastania wiele z nich łączy się w jedną.

85. Jedyną ruchomą kością czaszki u człowieka i zwierząt jest żuchwa.

86. Dziesięć do potęgi setnej nosi nazwę googol. Nazwa słynnej wyszukiwarki internetowej powstała przez błąd jej twórcy L. Page’a, któremu chodziło właśnie o googol.

87. W Polsce zostało wyprodukowanych łącznie 3 318 674 sztuki fiatów 126, zaś na całym świecie powstało 4 671 586 modeli.

88. Pechową liczbą w chinach jest 4, której brzmienie jest prawie identyczne jak wymowa słowa „śmierć”. Z tego właśnie powodu w mieszkalnych budynkach w całej wschodniej Azji, pomijane jest czwarte piętno, gdyż nikt nie chciałby na nim mieszkać.

89. Mundury dla SS zaprojektował i szył dom mody Hugo Boss.

90. „Skaczący taniec” wojowników jest charakterystyczny dla plemienia Masajów. Podczas tego tańca nie można dotykać piętami do ziemi, dlatego też cały czas skacze się na palcach.

91. Syndrom Sztokholmski to zachowanie, w którym zakładnicy odczuwają empatię i inne pozytywne uczucia, względem swoich prześladowców.

92. Mizantropia to odczuwanie ogólnej niechęci do ludzkiego gatunku. Nie chodzi tu jednak o konkretne grupy osób, lecz odnosi się do ogółu populacji, na czele z własną osobą.

93. Elvis Presley posiadał czarny pas w karate. Tę sztukę walki poznał podczas pobytu w wojsku. Wiele ze znanych sobie ruchów, wykorzystywał później w swoich tanecznych układach.

94. Kiwi to owoc, który dostarcza najwięcej witaminy C. Zjedzenie jednego kiwi daje tyle samo witaminy C, co zjedzenie trzech cytryn.

95. Znana kreskówka „Pszczółka Maja” jest japońskiej produkcji. Książka została napisana przez niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa w roku 1912, jednak bajka powstała w latach 1975 – 1979 w Osace w Nippon Animation Studio.

96. John Ronald Reuel Tolkien znał w różnym stopniu ponad 30 języków.

97. Niegdyś pizza była przeznaczona dla ludzi biednych. Sprzedawana na rogu ulicy była daniem ubogich. Do najbardziej popularnych należały: „CECINELLI” ze świeżą rybą i „MASTUNICOLA” z serem, pieprzem i bazylią.

98. „Las samobójców” znajduje się w Japonii. Las Aokigahara znany jest głownie z wyjątkowej popularności wśród potencjalnych samobójców.

99. Najpowszechniejszą fobią jest arachnofobia, czyli strach przed pająkami. Szacuje się, że ponad 50% kobiet i 10% mężczyzn wykazuje objawy tej fobii. Przyczyny tego zjawiska nie są do końca znane, ponieważ znaczna część pająków nie jest groźna dla człowieka.

100. Szerokość kąta ludzkiego widzenia wynosi 200° wliczając w to ruch gałek i widzenie peryferyjne. Bez ruchu gałek pole widzenia będzie rozciągało się na 180°, co jest równoznaczne z tym, że możemy kątem oka dostrzec coś, co znajduje się za nami.