Polska

Co Warto Zobaczyć i Zwiedzić w Niechorzu

Widok z latarni morskiej na plażę i przystań rybacką | Fot. I, Pkuczynski / Wikipedia

Niechorze to wieś sołecka w województwie zachodniopomorskim. Położona jest na Pobrzeżu Szczecińskim, Wybrzeżu Trzebiatowskim, nad Morzem Bałtyckim na północy i nad jeziorem Liwia Łuża na południu, przez co stanowi miejsce wypoczynku dla wielu turystów. Warto jednak wiedzieć o wsi Niechorze trochę więcej. Oto ciekawe atrakcje w Niechorzu.

1. Muzeum Rybołówstwa

We wsi znajduje się Muzeum Rybołówstwa – powstało w 1994 roku, a odbywają się w nim spotkania, wykłady i warsztaty, spektakle teatralne. Stała ekspozycja prezentuje historię rybołówstwa morskiego, organizowane są również wystawy czasowe. Jest to atrakcja warta odwiedzenia.

2. Kompleks sportowo-rekrecyjny

Swego czasu w Niechorzu odbywały się Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn. Wieś posiada kompleks sportowo-rekrecyjny, w którego skład wchodzą między innymi boiska do siatkówki i piłki nożnej.

3. Latarnia morska

Niechorze może pochwalić się klifem, na którym stoi latarnia morska o wysokości 45 metrów. Jest ona udostępniona dla zwiedzających, na wysokości 35 metrów znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się widok na Morze Bałtyckie, jezioro Liwia Łuża i najbliższą okolicę. Koniecznie trzeba wybrać się na tę atrakcję.

4. Nadmorska Kolejka Wąskotorowa

Niechorze jest jedną ze stacji Nadmorskiej Kolejki Wąskotorowej/ Gryfickiej Kolei Wąskotorowej. Budynek dworca pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.

5. Park Miniatur Latarni Morskich

We wsi znajduje się Park Miniatur Latarni Morskich, w którym zobaczyć można wszystkie latarnie polskiego wybrzeża w skali 1:10. Wstęp jest całoroczny w godzinach 10:00-17:00, obowiązują bilety. Wejście dla turystów indywidualnych, jak również grup zorganizowanych.

6. Kąpielisko morskie

Niechorze posiada kąpielisko morskie i morską przystań.

7. Kamieniczki rybackie

Na terenie wsi przylegającej do jeziora można zobaczyć dawne zagrody oraz kamieniczki rybackie pochodzące z XVIII i XIX wieku. Kamieniczki posiadają ozdobne bramy wjazdowe.

8. Szlaki turystyczne

Przez Niechorze przechodzą znakowane szlaki turystyczne: EuroVelo 10 (EV10) Szlak Rowerowy Morza Bałtyckiego, zielony Szlak Liwiej Łuży (okrężny, rozpoczyna się i kończy przed stacją kolei wąskotorowej Niechorze ), czerwony E9 Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego (Świnoujście→ Dziwnów→ Rewal→ Trzebiatów→ Mrzeżyno→ Kołobrzeg).

9. „Wigilijna przystań”

W Niechorzu rozgrywa się akcja opowieści bożonarodzeniowej „Wigilijna przystań” autorstwa Sylwii Trojanowskiej. Wieś pojawiła się także w rymowance w reklamie telewizyjnej jednej z sieci dyskontów.