Polska

Co warto zobaczyć na Mazurach z dziećmi

jeziora na mazurach

Mazury to idealne miejsce wypoczynkowe dla rodzin z dziećmi, a przede wszystkim dla rodziców, którzy będą w stanie zapewnić swoim pociechom moc wrażeń i faktycznie cieszyć się równie udanymi wakacjami.

Ta rozległa kraina ma do zaoferowania znacznie więcej niż można by przypuszczać, choć z całą pewnością to właśnie pojezierze stanowi trzon atrakcji i powoduje, że nie będziemy w stanie sobie wyobrazić lepszego miejsca na rodzinne wakacje. Nie sposób nie wspomnieć o zabytkach, które zachwycą nawet najmłodszych oraz możliwości uprawiania wodnych sportów.

1. Mazurskie Zoo Safari to jedno z tych miejsc, które będziemy musieli odwiedzić, jeżeli tylko wyjazd zakłada obecność najmłodszych członków rodziny. To wyjątkowy sposób na podglądanie zwierząt z wygodnego siedzenia specjalnego samochodu. Przejażdżka trwa niespełna godzinę i gwarantuje ogromu wrażeń związanego z bezpośrednim obcowaniem ze zwierzętami. Miejsce przygotowane jest również na turystów, którzy chętne uświetnią sobie intensywny dzień wspólnym ogniskiem. Na terenie parku stworzono specjalne miejsca z paleniskami. W trakcie samej przejażdżki auto zatrzymuje się kilkukrotnie, umożliwiając dzieciom dokarmianie niektórych zwierząt specjalną karmą. Należy pamiętać jednak, żeby rezerwować miejsca z przynajmniej jednodniowym wyprzedzeniem i wstawić się na spotkanie kilka minut przed odjazdem.

2. Dzieciaki z pewnością zachwycą się niezwykłym Parkiem Miniatur, w którym będzie można podziwiać najważniejsze budowle znajdujące się na terenie Warmii i Mazur. Park prosperuje dopiero od 2009 roku, a już zyskał status ulubionego miejsca najmłodszych turystów i nie tylko, ponieważ grono entuzjastów składa się z osób w każdym wieku. Spacer po parku jest tak de facto niesamowitą historyczną wycieczką, podczas której będzie można oglądać perły architektury należące niegdyś do Prus Wschodnich. Znajdziemy tutaj również oranżerię Kwatery Głównej Adolfa Hitlera oraz słynny i jeden z piękniejszych zamków w Polsce – Zamek w Malborku. Ciekawostką jest, że poza mniej i bardziej znanymi budowlami do dyspozycji zwiedzających oddano również repliki broni. Pod nadzorem można wobec tego postrzelać z unikatowych modeli z okresu II Wojny Światowej. Najmłodsze dzieci na ogół zachwycają się ulokowanym na terenie obiektu Parkiem Zabaw, w którym nie brakuje podstawowego wyposażenia w postaci dmuchanych zamków, karuzel i huśtawek.

3. Mrongoville to kolejne miejsce, które z kolei może zaskoczyć nas nieco innym klimatem, ponieważ wystylizowane zostało na miasteczko rodem z westernu. To wyjątkowe miejsce na mapie Warmii i Mazur, które z pewnością warto odwiedzić razem z dziećmi. Zwłaszcza latem odbywają się tutaj wszelkiej maści eventy, imprezy masowe i koncerty. Na terenie miasteczka znajdują się także miejsca noclegowe oraz doskonała restauracja. Wiele wydarzeń nawiązuje do kultury kresowej, wobec czego istnieje duża szansa na to, że będziemy mieli możliwość zapoznać się nieco z tym obszarem, który obecnie odchodzi nieco w zapomnienie.

4. Brak pogody potrafi skutecznie zniweczyć wakacyjne plany. Przebywając jednak na Mazurach możemy być absolutnie spokojnie, ponieważ niepogoda może okazać się fantastycznym pretekstem do odwiedzenia Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium. To miejsce zachwyca zarówno dorosłych, jak i dzieci, zapewniając wszystkim ogrom wrażeń. Ciekawostką jest, że właśnie w tym mieście przebywał w swoich latach najwybitniejszy w swojej dziedzinie Mikołaj Kopernik. To idealne miejsce, które jest w stanie zaszczepić w młodych ludziach ciekawość do astronomii i spowodować, że zaczną zgłębiać temat na własną rękę. Wspaniałą inicjatywą jest Polska Akademia Dzieci, w której to wykłady są wygłaszane przez najmłodszych. To wyjątkowy pomysł, który nadzorowany jest na ogół przez osobę dorosłą, która posiada odpowiednią wiedzę i jest w stanie wesprzeć merytorycznie młodych naukowców.

5. Rejs statkiem po okolicznych jeziorach to niepowtarzalna okazja, by pokazać dziecku Mazury od tej właściwej i najbardziej znanej strony. Nie sposób wyobrazić sobie dziecka, którego nie ucieszy możliwość żeglowania oraz wzięcia czynnego udziału we wszelkich czynnościach na łodzi. Ceny zależne są od długości trasy, choć wiele firm oferuje solidne zniżki dla rodzin z dziećmi.

6. Konsulat św. Mikołaja to istne spełnienie marzeń każdego dziecka. Tak się składa, że główna siedziba znajduje się na Mazurach. To wyjątkowo klimatyczne i bajeczne miejsce, które jest dostępne bezustannie i bez względu na porę roku. Co ciekawe, nieopodal znajduje się fabryka bombek. To właśnie tutaj mieści się firma Doroszko, której bombki obiegają cały świat i zachwycają ludzi na całym globie.

7. Warto także udać się do Spytkowa w poszukiwaniu indiańskiej wioski, która w rzeczywistości jest częścią prywatnego muzeum. Inicjatorem i założycielem muzeum jest Bogdan Zdanowicz, dzięki któremu można dogłębnie poznać kulturę Indian, przedmioty codziennego użytku czy indiańską broń.

8. Arboretum w Kudybach to miejsce, w którym można nieco odetchnąć po intensywnym dniu pełnym zabaw. Warto udać się tam na rodzinny spacer, podziwiając piękną kolekcję drzew oraz nietuzinkowych roślin.

9. Nie sposób nie wspomnieć również o Parku Linowym Wiewióra, który wiąże się z intensywnym wypoczynkiem, co z pewnością spotka się z aprobatą najmłodszych uczestników wycieczki.

10. Warto również udać do Mazurskiego Zwierzyńca, w którym będziemy mieli możliwość podglądać daniele, świnki wietnamskie czy kangury.