Ciekawostki

10 Największych Ptaków na Świecie

struś afrykański

Szacuje się, że na świecie istnieje nieco ponad dziesięć tysięcy gatunków ptaków. Ta gromada stałocieplnych zwierząt zamieszkuje właściwie całą kulę ziemską. Najmniejsze gatunki osiągają zaledwie kilka centymetrów i bez problemu mieszczą się w dłoni. Natomiast największe potrafią znacząco przewyższyć wzrostem człowieka.

Jakie ptaki zaliczamy do największych?

1. Strusie

Zdecydowanie największymi ptakami są strusie, które potrafią osiągnąć wysokość sięgającą niespełna trzech metrów. Ich waga również bywa szokująca, ponieważ przeciętny osobnik osiąga nawet do stu kilogramów. Gatunek strusia pospolitego można spotkać przede wszystkich w niektórych częściach Afryki oraz Arabii.

2. Emu

Emu należy do rodziny kazuorowatych i należy do ptaków nielotnych. Dorosły osobnik może ważyć nawet 50 kilogramów, a długość ciała wynosić niespełna dwa metry.

3. Pelikan kędzierzawy

Pelikan kędzierzawy to wędrowny ptak wodny, którego można spotkać przede wszystkim na terenach Azji i w niektórych częściach Europy. Dorosły osobnik może mieć nawet do 170cm długości ciała i ważyć do kilkunastu kilogramów.

4. Albatros wędrowny

Albatrosa wędrownego można spotkać przede wszystkich na południowej półkuli. Te piękne ptaki osiągają nawet do 130cm długości. Dorosły osobnik może ważyć nawet ponad dziesięć kilogramów.

5. Kazuary

Kazuary to czarne ptaki z charakterystyczną czerwono-niebieską szyją. Można je spotkać przede wszystkim w Nowej Gwinei i w niektórych częściach Australii. Dorosły osobnik może ważyć nawet przeszło 50 kilogramów, a długość jego ciała może wynosić nawet do 170 cm.

6. Pingwin cesarski

Pingwin cesarski to gatunek ptaka żyjącego na Antarktydzie. Nie potrafi latać, ale jest doskonałym pływakiem. Dorosły osobnik może osiągnąć nawet do 130cm wysokości i ważyć ponad 40 kilogramów.

7. Nandu szare

Nandu szare to duży nielotny ptak, który na pierwszy rzut oka przypomina strusia. Nie lata, ale potrafi bardzo szybko biegać. Dorosły osobnik może osiągnąć długość ciała w wysokości 140cm. Ich waga waha się między 15-15 kilogramów.

8. Pingwin Królewski

Pingwin Królewski jest nieco mniejszą wersją Pingwina Cesarskiego. Zamieszkuje wybrzeża Antarktydy i Falklandy, choć można go spotkać w innych zakątkach świata. Ciało dorosłego osobnika może osiągnąć do 90cm długości.

9. Nandu plamiste

Nandu plamiste należy do rodziny nandu. Ptaki te zamieszkują przede wszystkim tereny Ameryki Południowej. Osiągają zazwyczaj do 1m wysokości i ważną ok. 20 kilogramów.

10. Kazuar

Kazuar mniejszy występuje przede wszystkim w górskich terenach Nowej Gwinei oraz w Nowej Brytanii. Mogą osiągnąć nawet do 100 cm wysokości.