Ciekawostki

Wróble – Ciekawostki, Informacje, Waga, Długość Życia

wróbel

Wróbel pochodzi z większej części Europy, regionu śródziemnomorskiego i znacznej części Azji. Hałaśliwe i przezabawne. Te wesołe eksploatatorki ludzkich śmieci i marnotrawstwa zdołały skolonizować większą część świata. Być może to ostateczny ptasi oportunista. Poznaj ciekawe ciekawostki oraz informacje o wróblach.

1. Zazwyczaj latają one z prędkością około 35 kilometrów na godzinę, w nagłych wypadkach mogą przyspieszyć do 70 kilometrów na godzinę.

2. Ich wprowadzenie do Ameryki Północnej nastąpiło w 1851 roku, kiedy to grupa 100 ptaków z Anglii została wypuszczona na Brooklyn w Nowym Jorku.

3. Masa wróbla waha się od 24 do 39,5 gramów.

4. Rodzaj ten ma około 30 gatunków na całym świecie. Najbardziej znany z nich to wróbel zwyczajny, Passer domesticus.

5. Chociaż wróble nie są uważane za ptaki wodne, pływają one w bardzo szybkim tempie aby uciec przed drapieżnikami.

6. Kiedy wróble były najliczniejsze sto lat temu, istniało wiele klubów wróbli, których członkowie rywalizowali o zabicie największej liczby ptaków w ciągu roku.

7. Naturalnie rozprzestrzenia się na północ od Afryki Północnej.

wróble

8. Są to bardzo towarzyskie ptaki, często gnieżdżące się w koloniach.

9. Drapieżnikami wróbli są zazwyczaj psy, koty, lisy i węże. Młode są łatwym celem dla tych mięsożerców.

10. Wróbel ma zwykle około 16 cm długości, od 14 do 18 cm. Wróbel to bardzo mały ptak.

11. Wróbel ma mocne ciało, pokryte brązowymi, czarnymi i białymi piórami. Jego skrzydła są zaokrąglone.

12. Przyczyna nagłego spadku pozostaje tajemnicą, choć wysunięto wiele teorii, od benzyny bezołowiowej po korzystanie z telefonów komórkowych.

13. Wróble nie są zaliczane do zwierząt terytorialnych, ale agresywnie chronią swoje gniazda przed innymi wróblami.

14. Samce i samice wyróżniają się ubarwieniem piór: samce mają czerwonawe grzbiety i , natomiast samice mają brązowe grzbiety z paskami.

mokre ptaszki

15. Wróbelki są bardzo towarzyskie i żyją w koloniach zwanych stadami.

16. Kiedyś jeden z najbardziej pospolitych ptaków w Wielkiej Brytanii, w ostatnich latach liczba ich spadła rozbiły. Londyn stracił trzy czwarte swoich wróbli w latach 1994-2000. W niektórych obszarach miejskich populacja zmniejszyła się o 99%.

17. Mogą być małe, ale nie lekceważcie ich. Wróbelki rozpoznaje się po ich małych rozmiarach, ale także po wielu innych ciekawych cechach. Mają tylko około 15 cm długości. To o połowę mniej niż standardowa linijka.

18. Samce są odpowiedzialne za budowanie gniazd, a w fazie budowy starają się przyciągnąć samice, jeśli są zainteresowane dalszym kryciem.

19. W niewoli mają średnią długość życia od 12 do 14 lat. Najstarszy odnotowany wróbel domowy w niewoli żył 23 lata.

ptak na siatce

20. Wróble są z natury mięsożercami, ale zmieniły swoje nawyki żywieniowe, gdy nauczyły się żyć blisko ludzi. Wróbel je przede wszystkim mole i inne drobne owady, ale może też jeść nasiona, jagody i owoce.

21. Występują one w bardzo zróżnicowanych siedliskach i klimatach, ale nie występują na niezamieszkałych terenach leśnych, pustyniach, lasach i łąkach.

22. Samice składają około 3-5 jaj, dla których okres inkubacji wynosi około 12-15 dni. Oboje rodzice opiekują się jajkami i pisklętami. Młode ptaki opuszczają gniazdo po 15 dniach od urodzenia.

23. Mimo, że są małe, wróble mają olbrzymie łapki. Używają tych łapek do drapania ziemi w poszukiwaniu nasion do jedzenia. Ich stożkowate dzioby pomagają im dziobać nasiona.

24. Niewiele ptaków jest szczęśliwszych w towarzystwie człowieka niż wróbel domowy, a przez większą część roku rzadko można je znaleźć z dala od siedlisk ludzkich.

25. Średnia długość życia dzikiego wróbla wynosi poniżej 10 lat, a zwykle bliżej 4-5 lat. Najstarszy znany dziki wróbel żył przez prawie dwie dekady. Znaleziono go martwego 19 lat i 9 miesięcy po zaobrączkowaniu w Danii.

26. Podczas gdy spadek w Anglii trwa nadal, dane Breeding Bird Survey wskazują na niedawny wzrost populacji w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.