Ciekawostki

Skorpucha Sępia – Ciekawostki o Żółwiu Sępim

Skorpucha sępia
źródło: Gary M. Stolz/U.S. Fish and Wildlife Service / Wikipedia

Skorpucha sępia, inaczej żółw sępi, jest to gatunek żółwia z rodziny skorpuchowatych, z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Uznawane są one za gatunek niebezpieczny dla ludzi, który może spowodować poważne uszkodzenia ciała.

Występują one na południowo-wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych, od Niziny Zatokowej, aż po sam Teksas i Florydę. Gatunek związany jest ze środowiskiem wodnym. Zasiedla on jeziora, rzeki, tereny bagienne. Starsze osobniki rzadko wychodzą na ląd, z wyjątkiem samic, które robią to po to, aby złożyć jaja.

1. Skorpucha sępia i jej pożywienie

Osobniki żywią się wszystkim tym, co są w stanie upolować. Mają one silne szczęki, dzięki czemu są w stanie poradzić sobie nawet z muszlami ślimaków oraz małży. Posiadają mięsisty wyrostek na języku, którym wabią ofiarę. Polują w sposób szybki – kiedy ofiara jest w ich zasięgu, rzucają się w jej strone i zaciskają ciało pomiędzy szczękami.

2. Żółw sępi i jego masa

Gatunek ten uważany jest za jeden z największych żółwi, które istnieją na świecie. Najcięższy osobnik ważył ponad 183 kilogramy!

3. Udomowienie skorpuchy

Na terenie USA znajdziemy wielu fanatyków tego gatunku. Są również tacy, który zamiłowali sobie go w ten sposób, iż skorpuchę zabierają ze sobą do domu. Mały osobnik nie będzie przysparzał żadnych problemów, będzie kochającym i wdzięcznym pupilem. Problemy z jego utrzymaniem oraz z opanowaniem go zaczną się wówczas, kiedy żółw osiągnie dojrzałość płciową.

4. Ciekawa charakterystyka gatunku

Żółwie, jak większość wie, są zwierzętami, które mogą żyć naprawdę długo. Niektóre z osobników dożyły nawet ponad stu lat. Skorpucha w niewoli potrafi dożyć nawet lat 70 i nadal trzymać się niezwykle dobrze. Osobniki zazwyczaj dorastają do wagi około 90 kilogramów, co czyni ich naprawdę ogromnymi. Ich karapaks jest barwy jednolicie ciemnobrązowej.

Jest on zazwyczaj wydłużony, posiadający 3 wzdłużne rzędy wysokich, rogowych, bocznie spłaszczonych stożków tworzących kile – zaostrzoną krawędź ciała. Osobniki posiadają dużą głowę, która od góry pokryta jest tarczkami, z boku tak zwanymi guzkami. Ich szczęki są masywne, od góry przypominają dziób sępa, stąd nazwa gatunku

. Siła nacisku szczęki skorpuchy sępiej może dojść nawet do 75 kg na centymetr kwadratowy. Nogi żółwia są słabo przystosowane do pływania, jednak świetnie radzą sobie pod wodą i cecha ta nie przeszkadza im doskonale polować na swoje ofiary. Ofiary, jak wcześniej wspomniano, wabią one dzięki umięśnionemu, jasnoróżowemu wyrostkowi, który znajduje się na ich języku.

5. Skorpucha sępia jako zagrożenie dla człowieka

Skorpuchę łatwo jest zobaczyć, żyje ona w wodach słodkich, w których ludzie często pływają. Najłatwiej zobaczyć jest oczywiście samicę, ponieważ to ona najczęściej wychodzi na ląd, w celu złożenia jaj. Ludzie uważają, że kontakt z żółwiami nie jest niebezpieczny, nie może stać się nic złego.

Każde zwierzę ma jednak swój instynkt obronny, kiedy czuje zagrożenie, a jest nim na pewno zbliżanie się do niego różnego rodzaju osobników. Skorpucha niestety nie jest tak bezpieczna, jak kot, czy pies. Ma ona niepowtarzalną siłę szczęki, którą może użyć przeciwko „atakującemu”. Nacisk na ludzkie palce może prowadzić do ich amputacji.