Europa

20 Największych Lotnisk w Europie

Heathrow / Anglia

Europejskie lotniska odgrywają kluczową rolę w globalnej sieci komunikacyjnej, umożliwiając podróże międzykontynentalne i krajowe. Oto lista 20 największych lotnisk w Europie, które wyróżniają się znacznym ruchem pasażerskim, rozbudowaną infrastrukturą i strategicznym położeniem. Wszystkie te lotniska odgrywają kluczową rolę w europejskiej infrastrukturze transportowej, umożliwiają podróże międzykontynentalne oraz stanowią ważne węzły przesiadkowe, a także dają pasażerom dostęp do setek kierunków, przyczyniając się do mobilności na skalę globalną.

1. Heathrow Airport Wielka Brytania

Londyńskie Heathrow to jedno z największych lotnisk na świecie. Powstało w 1929 roku i rocznie obsługuje ponad 80 milionów pasażerów. Obiekt stanowi jednym z głównych węzłów przesiadkowych w Europie.

2. Charles de Gaulle Airport 

Otwarte w 1974 roku w Paryżu, Charles de Gaulle Airport to największe lotnisko we Francji. Gigant obsługuje rocznie około 76 milionów pasażerów, pełniąc kluczową rolę jako węzeł międzynarodowy.

3. Amsterdam Schiphol Airport 

Amsterdamski kolos Schiphol powstało w 1916 roku i rocznie jest odwiedzane przez ponad 71 milionów pasażerów. Jest znane z doskonałej obsługi i licznych połączeń.

4. Frankfurt am Main Airport

Frankfurt nad Menem, Niemcy jest to jedno z najważniejszych lotnisk w Europie. Powstało w 1936 roku i rocznie obsługuje około 70 milionów pasażerów, odgrywając istotną rolę jako węzeł przesiadkowy pomiędzy kontynentami.

5. Madrid-Barajas Adolfo Suárez Airport

Madrid-Barajas Adolfo Suárez Airport w Madrycie w Hiszpanii rozpoczęło działalność w 1928 roku. Lotnisko obsługuje rocznie około 61 milionów pasażerów, pełniąc funkcję strategicznego miejsca komunikacyjnego w Europie.

6. Adolfo Suárez Madrid-Barajas Airport

Lotnisko Adolfo Suárez Madrid-Barajas Airport w Madrycie powstało w 1928 roku i rocznie obsługuje około 61 milionów pasażerów, co czyni je jednym z największych w Europie. Znajduje się blisko centrum Madrytu i pełni rolę ważnego węzła przesiadkowego, łącząc Europę z Ameryką Łacińską, Afryką i Azją.

7. Munich Airport

Niemieckie Munich Airport, otwarte w 1992 roku, jest jednym z najnowocześniejszych lotnisk na starym kontynencie. Rocznie obsługuje ono ponad 47 milionów pasażerów, oferując liczne połączenia krajowe i międzynarodowe. Jest ważnym centrum dla linii lotniczych Star Alliance.

8. Lisbon Humberto Delgado Airport

Lotnisko Lisbon Humberto Delgado Airport w Lizbonie, otwarte zostało w 1942 roku, rocznie obsługuje około 31 milionów pasażerów. Jest strategicznym punktem komunikacyjnym pomiędzy Europą, Afryką, Ameryką Północną i Ameryką Południową.

9. Zurich Airport w Szwajcarii

Szwajcaria może poszczycić się Zurich Airport, które powstało w 1948 roku i rocznie obsługuje ponad 31 milionów pasażerów. To kluczowe lotnisko dla podróżujących w Szwajcarii i jest jednym z głównych węzłów europejskich linii lotniczych.

10. Vienna International Airport 

Wiedeńskie lotnisko Vienna International Airport  powstało w 1938 roku. Lotnisko to obsługuje rocznie ponad 30 milionów pasażerów. Jest to ważny węzeł przesiadkowy w Europie Środkowej, łączący Europę z Bliskim Wschodem i Azją.

11. Copenhagen Airport

JakKopenhaga i Dania, to Copenhagen Airport. Lotnisko zostało otwarte w 1925 roku. Rocznie obsługuje ponad 30 milionów pasażerów. Jest ważnym węzłem komunikacyjnym w Skandynawii i oferuje liczne połączenia krajowe i międzynarodowe.

12. Manchester Airport

Manchester Airport w Wielkiej Brytanii, uruchomione zostało w 1938 roku, rocznie obsługuje ponad 29 milionów pasażerów. Jest drugim co do wielkości lotniskiem w Wielkiej Brytanii i ważnym węzłem dla podróżujących na terenie Zjednoczonego Królestwa.

13. Barcelona-El Prat Airport

Hiszpańskie lotnisko w Barcelonie nosi nazwę Barcelona-El Prat Airport. Obiekt powstał w 1918 roku, a dziś rocznie obsługuje ponad 28 milionów pasażerów. Jest kluczowym lotniskiem dla podróżujących do Hiszpanii i innych regionów Europy.

14. Aeroporto di Roma-Fiumicino

Rzymskie lotnisko Fiumicino rozpoczęło działalność w 1961 roku i rocznie obsługuje ponad 28 milionów pasażerów. Jest największym lotniskiem we Włoszech i ważnym punktem komunikacyjnym w regionie.

15. Dublin Airport

Dublin Airport, uruchomiony w 1940 roku, rocznie obsługuje ponad 25 milionów pasażerów. Jest największym lotniskiem w Irlandii i kluczowym węzłem komunikacyjnym na trasach międzynarodowych.

16. Malpensa Airport

Lotnisko w Mediolanie Malpensa rozpoczęło działalność w 1909 roku i rocznie obsługuje ponad 24 miliony pasażerów. Jest jednym z głównych portów lotniczych obsługujących region Mediolanu i północne Włochy.

17. Zaventem Brussels Airport

Lotnisko w Brukseli zostało otwarte w 1940 roku. Rocznie obsługuje około 25 milionów pasażerów. Jest ważnym węzłem komunikacyjnym w Europie, łączącym kontynent z innymi częściami świata.

18. Liszt Ferenc International Airport

Budapesztańskie Liszt Ferenc International Airport otwarte zostało w 1950 roku. Lotnisko w Budapeszcie obsługuje rocznie ponad 16 milionów pasażerów. Stanowi główny port lotniczy dla podróżujących do Węgier i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

19. Athena International Airport Eleftherios Venizelos

Ateńskie lotnisko Eleftherios Venizelos, uruchomione jest od 2001 roku, rocznie obsługuje około 21 milionów pasażerów. Jest największym lotniskiem w Grecji i pełni rolę ważnego węzła komunikacyjnego na południowym wschodzie Europy.

20. Oslo Airport Gardermoen

Lotnisko w Oslo zostało otworzyło swoje podwoje w 1998 roku. Rocznie obsługuje około 28 milionów pasażerów. Jest głównym portem lotniczym obsługującym Norwegię i pełni kluczową rolę w skandynawskiej sieci komunikacyjnej.