Europa

Agroturystyka w Toskanii – sposób na rodzinne wakacje we Włoszech

agroturystyka Toskania

Choć Toskania kojarzy się często jedynie z włoskimi winnicami oraz krętymi dróżkami wijącymi się pomiędzy małymi, spokojnymi miasteczkami i wioskami, to może być również dobrym miejscem na spędzenie wakacji. Może się okazać, że nawet bardziej interesującym od niejednego popularnego, włoskiego miasta. Toskania jest także świetnym miejscem na rodzinne wakacje.

Jak zorganizować wakacje w Toskanii z dziećmi?

Toskania to część Włoch położona w samym ich sercu. Jest niezwykle różnorodnym, pełnym zachwycających miejsc obszarem. Z jednej strony długa linia brzegowa i kilometry plaż, po drugiej malownicze, górskie tereny, a na środku cała masa zabytków, historycznych miast i szlaków turystycznych.

Wybierając się do którejkolwiek z włoskich prowincji na terenie Toskanii, nie sposób zaplanować wycieczki bez uwzględnienia odwiedzin w tutejszych winnicach i nie można pominąć zwiedzania upraw winorośli usytuowanych na malowniczych, wiejskich terenach, często z dala od zgiełku miasta. Mogłoby się wydawać, że wakacje w Toskanii z dziećmi przekreślą większość z tych planów – nic bardziej mylnego. Pomiędzy włoskimi wioskami i miasteczkami, pośród zielonych górskich zboczy i rozległych pół, można znaleźć atrakcje przeznaczone dla całej rodziny oraz spokojne miejsca noclegowe w tutejszych campingach i gospodarstwach agroturystycznych.

Wakacje w Toskanii z dziećmi – najciekawsze plaże zachodniego wybrzeża Włoch

Spacer z dzieckiem

Starsze pociechy z pewnością ucieszy zwiedzanie największych zabytków w tej części Włoch, między innymi popularnej Krzywej Wieży w Pizie, czy Zabytkowej Florencji i Sieny. Niezaprzeczalną atrakcją jest też wybrzeże i tutejsze plaże, zwłaszcza te pokryte miękkim piaskiem, łagodnie wpadające do morza. Połowa obszaru Toskanii to prowincje leżące na wybrzeżu. Na blisko 300 kilometrach linii brzegowej można znaleźć najpiękniejsze włoskie plaże, a sezon plażowy trwa tu od czerwca do końca września.

Północne wybrzeże to między innymi prowincje Massa-Carrara i Lucca oraz Piza. W pierwszej ładne, piaszczyste plaże oferują nadmorskie kurorty Marina di Massa i Marina di Carrara, a na terenie drugiej znajduje się wybrzeże Versilia, z głównym kurortem w miejscowości Viarregio. Przyjemne plaże posiadają też Marina di Pietrasanta i Forte dei Marmi. Obie prowincje umożliwiają wypoczynek nad morzem z górami w tle.

Massa

Na terenie Prowincji Piza również można wypocząć na plaży, a te najpiękniejsze to Marina di Pisa, Marina di Vecchiano oraz plaża w miejscowości Tirrenia, położonej tuż przy sosnowym lesie. Środkową część wybrzeża zajmuje z kolei prowincja Livorno, a nazywa się je Wybrzeżem Etrusków. Duża część tutejszych plaż jest żwirowa lub kamienna, ale można wśród nich znaleźć również te piaszczyste. Jedna z nich mieści się w Rosignano Solvay, kolejna nieopodal miasteczka Vada. Na uwagę zasługują też zatoki, w których można trafić na niewielkie, ale czyste i piaszczyste plaże. Takie miejsca znajdują się między innymi na terenie zatoki Barrati oraz zatok Civette i Violina w pobliżu miasteczka Punta Ala. Plaże w południowej części wybrzeża, na terenie prowincji Grosseto to głównie Marina di Alberese znajdująca się w Parku Przyrody Maremma i należąca do miasta Grosseto Marina di Grosseto.

Jak znaleźć idealne miejsce na rodzinne plażowanie? Włoskie plaże są bardzo dobrze oznaczone, a te nadające się dla dzieci można poznać po obecności Bandiera Verde, czyli zielonej flagi, którą oznacza się bezpieczne, najbardziej przyjazne dla dzieci miejsca na wybrzeżu.

Wakacje w Toskanii z dziećmi – największe atrakcje dla młodych odkrywców

Toskania to nie tylko plaże, pocztówkowe widoki i zabytki. Jest tu też kilka ciekawych miejsc, które powinny zainteresować dzieci w wieku szkolnym. W centrum Florencji znajduje się Leonardo Interactive Museum, gdzie można obejrzeć ponad 50 maszyn, które zbudowano na podstawie prac samego mistrza.

W centrum Sieny stworzono Museo del Cristallo, czyli muzeum szkła, które pozwala poznać historię i metody tworzenia tego kruchego materiału, a na południe od miasta, w dolinie Ombrone, pośród koron drzew zbudowany został park linowy Saltalbero Parco Aventura, z kilkoma poziomami trudności, dostosowany do każdego wieku. Są tu również place zabaw i miejsca na rodzinny piknik. Pasma górskie na terenie Toskanii kryją wiele jaskiń ze stalaktytami i stalagmitami oraz podziemnymi jeziorami i wodospadami, a na północy, w prowincji Pistoia mieści się jeden z największych ogrodów zoologicznych we Włoszech – Pistoia Zoo. Miejsce zamieszkuje ponad 600 różnych zwierząt.

Pistoia

Pomiędzy miastami Siena i Florencja, rzut beretem od zabytkowego miasta San Gimignano mieści się jedna z włoskich lodziarni – Gelateria di Castellina, określana mianem najlepszej w całym rejonie. Poza sprzedażą tradycyjnych, włoskich lodów i sorbetów, właściciele organizują tu warsztaty, na których uczą od podstaw przyrządzania pysznych deserów lodowych. Pomiędzy Florencją a Arezzo znajduje się kolejne miejsce, w którym można podziwiać dzikie zwierzęta, to Europejski Park Fauny Poppi. Kolejną z atrakcji jest położony w prowincji Grosseto kolorowy ogród Il Giardino Dei Tarocchi, w którym znajdują się ogromne rzeźby ozdobione ceramiką, szkłem i lustrami.

Wakacje w Toskanii z dziećmi – miejsca stworzone z myślą o najmłodszych

Przemierzając malownicze zakątki Toskanii, pomiędzy plażami, zabytkami i trasami spacerowymi, można trafić też na kilka miejsc stworzonych z myślą o rodzinach i przeznaczonych szczególnie dla najmłodszych członkach rodziny. Na terenie kilku z prowincji znajdują się parki rozrywki, które sprawią frajdę każdemu dziecku. W Livorno znajdują się Cavallino Matto – największy park rozrywki w Toskanii oraz wodny park Aqua Village Cecina, podobny obiekt można znaleźć w Grosseto, to Acqua Village Follonica. W prowincji Pistoia Pinocchio Park, a w Arezzo Adrenaline Adventure Park Casentino. Niedaleko Pizy mieści się Park rozrywki Piccolo Mondo, z torem gokartowym i dmuchanym placem zabaw.

Poza tymi największymi centrami rozrywki, atrakcje dla dzieci oferują niektóre z campingów. Jeden z nich znajduje się w prowincji Livorno, to Camping Park Albatros z możliwością wynajęcia domków i kilkoma basenami, a podobnymi miejscami są Firenze Camping in Town niedaleko Florencji oraz Camping Village Montescudaio w pobliżu Pizy, z basenami i placami zabaw.

Najlepsze miejsca noclegowe w Toskanii

Gdzie zatrzymać się podczas pobytu w Toskanii z dziećmi? Wszędzie, ale najlepiej tam, gdzie dzieci nie będą się nudzić, a rodzice będą w stanie wypocząć, bez ciągłego biegania za swoimi pociechami. Ogromną zaletą położenia tej malowniczej krainy są liczne, popularne w tej części kraju gospodarstwa agroturystyczne w Toskanii, które idealnie sprawdzą się zwłaszcza podczas wakacyjnego wyjazdu z dziećmi.

Hotel, pensjonat, camping czy agroturystyka?

Najpopularniejszymi miejscami pobytu, nie bez powodu usytuowanymi blisko większości z atrakcji są hotele i pensjonaty. Niestety dostęp do zabytków i okazyjna cena pobytu to często ich jedyne zalety, zwłaszcza jeśli w planach są wakacje w Toskanii z dziećmi. Idealną alternatywą dla zatłoczonych, głośnych obiektów hotelowych są prywatne apartamenty lub campingi, często położone równie blisko, lub oddalone od dużych miast, spokojne gospodarstwa agroturystyczne, oferujące nocleg w otoczeniu przyrody.

Apartamenty często są sporo tańsze od hoteli, ale niestety nie zapewniają wyżywienia ani żadnych dodatkowych udogodnień. Zaletą agroturystyki jest przede wszystkim cena – tygodniowy pobyt u gościnnej, włoskiej rodziny często jest dużo tańszy od noclegu w hotelu. Dodatkowo urlop spędza się tu na łonie przyrody, w ciszy i z możliwością próbowania domowej, regionalnej kuchni. Na korzyść campingów przemawia z kolei niska cena, a poza nią dodatkowe atrakcje oferowane przez tego typu obiekty. Najczęściej poza samym noclegiem udostępniane są rozmaite rozrywki, od placów zabaw, przez baseny i pola golfowe, po bary i restauracje. Aby wycieczka do Toskanii z dziećmi była odpoczynkiem dla całej rodziny, warto zarezerwować komfortowe miejsce pobytu.