CiekawostkiEuropa

35 Zaskakujących Ciekawostek o Rumunii

góry

Rumunia może nie być tak dobrze znana, jak inne kraje europejskie, ale to nie znaczy, że jest to niewielka część świata. Kraj jest bogaty kulturowo i ma znaczenie historyczne, którego większość ludzi nie jest świadoma. Oto wybrane ciekawostki o Rumuni:

1. Najstarsze rysunki jaskiń w Europie Środkowej i Wschodniej znaleziono niedawno w rumuńskiej jaskini Coliboaia. Odkryte przypadkowo podczas rutynowej wyprawy w bardzo odległej okolicy Apuseni National Park, 13 rysunków, które przedstawiają zwierzęta takie jak nosorożce, bawoły, konie i koty mają około tysięcy lat.

2. W średniowieczu Rumuni znani byli również jako Wołosi, powszechne określenie pochodzenia germańskiego, od słowa Wałęsa, używane przez starożytne narody germańskie w odniesieniu do romantyczno-języcznych i celtyckich sąsiadów.

3. Położona we wschodniej Rumunii, cztery godziny jazdy samochodem od stolicy Bukaresztu, Delta Dunaju jest drugą co do wielkości deltą w Europie i najlepiej zachowaną na kontynencie. Z 300 gatunkami ptaków i 160 gatunkami ryb to prawdziwy raj dla ptaków i wymarzone miejsce dla miłośników przyrody.

4. Rumunia jest siedzibą drugiego co do wielkości podziemnego lodowca w Europie. Jaskinia Scărișoara, znajdująca się na wysokości 1165 metrów w malowniczych Górach Apuseni, chroni lodowiec Scărișoara.

5. Rumuńska gimnastyczka Nadia Elena Comaneci natychmiast stała się sportową ikoną, kiedy zdobyła pierwszy doskonały wynik w gimnastyce. Historia jej działalności sięga 1976 roku, kiedy to na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu zdobyła w sumie 3 złote medale.

6. Rumunia posiada wiele aktywnych wulkanów. Mogą one mieć wysokość zaledwie sześciu metrów i nie mogą rozpalać ognia, ale rumuńskie wulkany są bardzo fotogeniczne.

7. Podczas wojny krymskiej w 1854 r. wojska rosyjskie ostatecznie ewakuowały Wołoszczyznę i Mołdawię, a Kongres Paryski (1856 r.) pod koniec wojny ustanowił je księstwami ponownie pod panowaniem tureckim. Siedmiogrodzie jest nadal częścią Węgier. Wybór Cuzy na księcia obu tych państw przygotował drogę do oficjalnej unii Mołdawii i Wołoszczyzny na Rumunię (1861-62). Pierwszym premierem był Constantin Maruzi.

8. Król Karol I został władcą w 1866 r. po tym, jak w zamachu stanu Cuza została obalona. Za jego panowania kraj założył Siły Powietrzne i pierwszą rafinerię ropy naftowej, a Bram Stoker opublikował „Drakulę” na podstawie Włada Tepesa. Za nim znajduje się bratanek króla Ferdynanda I.

9. Wewnątrz starych Kopalni Soli Turda w Transylwanii, w Rumunii, znajduje się największe na świecie muzeum kopalni soli.

10. Ludność zamieszkująca obszar współczesnej Rumunii została przez Greków nazwana „Getae” (Geti), a przez Rzymian nazywana „Dacianami” (Dacian).

11. Rumuński banknot wyemitowany w 1917 roku jest najmniejszym pieniądzem papierowym, jaki kiedykolwiek wydrukowano.

12. W Karpatach Rumunii odnotowano około 1350 gatunków roślin kwiatowych, w tym mak żółty, kolumbina siedmiogrodzka, saksofrage i szarotka.

13. Z powierzchnią 238 391 km2 Rumunia jest największym krajem Europy Południowo-Wschodniej. Jest on mniej więcej tej samej wielkości co Wielka Brytania.

Peles zamek

14. Po I wojnie światowej Rumunia zdobyła teren Siedmiogrodu, ale zmieniła stronę II wojny światowej, dołączając do hitlerowskich nazistowskich Niemiec. W 1944 r. w zamachu stanu przeprowadzonym przez króla Mihaja obalono rząd. Następnie Rumunia zmieniła strony, aby przyłączyć się do sojuszników przeciwko Niemcom.

15. Rumunia posiada najwyższy drewniany kościół w Europie. W małej wiosce na północ od Rumunii mieszkańcy Maramureșa wyrzeźbili w drewnie szereg starych kościołów

16. W Săpânța-Peri, 78-metrowy kościół jest najwyższym drewnianym kościołem w Europie.

17. Czarny kościół w Brașovie jest największym kościołem gotyckim pomiędzy Wiedniem a Stambułem.

18. Rezerwat botaniczny i geologiczny o powierzchni 60 hektarów, w którym się znajdują, jest wyjątkowy w Europie i podzielony na dwie części: Pâclele Mari i Pâclele Mici. Aby zobaczyć spektakularne wulkany , należy udać się do Berca w powiecie Buzău, 22 kilometry od miasta Buzău i 122 kilometry od stolicy Rumunii, Bukaresztu.

Rumunia

19. Rumunia została osiedlona w 200 roku p.n.e. przez plemię Traków zwane Daducjanami. W 106 roku n.e. Dacjanie zostali podbici przez Rzymian i cesarza Trajana. Region stał się prowincją rzymską. Około 160 lat później Rzymianie opuścili ten obszar, czyniąc z Rumunii pierwszą prowincję, którą Rzymianie opuścili. Przez następne kilkaset lat obszar ten był atakowany m.in. przez Bułgarów.

20. Sieć transportu zbiorowego w Bukareszcie jest czwartą co do wielkości w Europie.

21. Z początkiem I wojny światowej Rumunia dołączyła do Wielkiej Brytanii, Rosji i Francji przeciwko Niemcom i Austro-Węgrom.

22. W 1927 roku zginął król Ferdynand, a jego wnukiem został król Mihaj I. Powstała także grupa faszystowska – żelazna straż. Lata 30. były dekadą zmian politycznych i niepokojów, kiedy naziści doszli do władzy w Niemczech, a bolszewicy zbuntowali się w Rosji. W czasie II wojny światowej Rumunia została zbombardowana przez aliantów i Niemcy.

23. Najbardziej znane powieści, zainspirowane Rumunią, to „Zamek w Karpatach” Jules Verne i „Dracula” Brama Stokera.

24. Rumunia jest dziewiątym co do wielkości producentem wina na świecie.

ciekawostki Rumunia

25. Po wojnie Związek Radziecki okupował Rumunię na kilka lat i przekształcił kraj w komunistyczne państwo pod rządami dyktatora Nicolae Ceausescu. Jednakże w 1996 r. komuniści zostali pozbawieni władzy, co pozwoliło Rumunii przystąpić do Unii Europejskiej w 2007 r.

26. Rumunia jest domem dla nie mniej niż siedmiu obiektów światowego dziedzictwa kulturowego. Wioski z kościołami obronnymi w Transylwanii, stare centrum miasta Sighișoara, ruiny Sarmizegetusa Regia, dawna stolica Dadu w Górach Oraștie, klasztor Horezu, drewniane kościoły w Maramureșie, kościoły malowane w Mołdawii, w tym Voroneț, i, dla jego ogromnej różnorodności, Delta Dunaju.

27. Rumunia szczyci się najcięższym budynkiem na świecie. Pałac Parlamentu, dominujący nad panoramą stolicy Rumunii Bukaresztu, jest najcięższym i najdroższym budynkiem administracyjnym na świecie.

28. W średniowieczu z tego obszaru wyłoniły się dwa główne księstwa: księstwo mołdawskie i księstwo wołoskie. W 1500 roku zostały podbite przez Imperium Osmańskie, aby w 1859 roku ponownie zjednoczyć się pod przywództwem Aleksandra Cuzy. Pełną niepodległość kraj uzyskał w 1878 roku na mocy traktatu berlińskiego.

zamek

29. Rumunia jest krajem urzekających historii, unikalnych miejsc, pięknych krajobrazów i niesamowitych osobowości. Jest zaskakującą krainą. Od najlepiej zachowanej delty w Europie do największego muzeum plenerowego, kraj jest pełen skarbów przyrody, architektury i sztuki.

30. Rumuński Cmentarz Wesołych, położony w Săpânța, w powiecie Maramureş, jest najbardziej kolorowym cmentarzem na świecie. Pewnego dnia utalentowany miejscowy rzemieślnik Stan Ioan Pătraş zaczął wykorzystywać swoją kreatywność do produkcji kolorowych drewnianych krzyżyków, które malował i pisał wiersze o życiu swoich klientów.

31. Język rumuński jest podobny do francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego i portugalskiego, chociaż pod względem słownictwa zawiera wiele słowiańskich słów. Na przykład Rumuni mówią „Da” za „Tak”. Jeśli jednak chodzi o gramatykę, to język rumuński jest w językiem najbliższym łacinie.

32. Rumuński parlament składa się z dwóch izb: Senatu i Izby Deputowanych. Członkowie obu komisji są wybierani w wyborach, które odbywają się co cztery lata.

33. Pod względem etnicznym ludność rumuńska to 90% Rumunów, a węgrów jest 7%. Język rumuński, podobnie jak wiele innych języków na południu Europy, wywodzi się bezpośrednio z łaciny, chociaż Rumunia jest oddzielona od innych krajów romańskich słowiańskojęzycznymi językami.

34. Rumunia posiada znaczne zasoby naturalne – ropę naftową, gaz ziemny, węgiel, żelazo, miedź i boksyt. Przemysł metalowy, petrochemiczny i maszynowy to główne gałęzie przemysłu.

35. Bajka o Drakuli została zainspirowana XV-wiecznym rumuńskim hrabią Władem Draculem.

Szybkie fakty o Rumunii

  • System polityczny: Republika
  • Stolica: Bukareszt
  • Język: Rumuński
  • Dzień Narodowy: 1 grudnia
  • Powierzchnia całkowita: 237 500 km²
  • Ludność: 21,5 mln
  • Waluta: Rumuński lej