Polska

Najlepsze miejsca turystycznych w Polsce

Gdańsk

Często bywa tak, że człowiekowi włącza się tak zwany powsinogizm – gdzieś by sobie pojechał, ale nie ma pojęcia gdzie. Poniżej podpowiadamy Wam jakie ciekawe miejsca w Polsce można zwiedzić dysponując tak kilkoma godzinami, jak u dłuższym urlopem.

Gdynia to najmłodsze miasto wchodzące w skład Trójmiasta. Powstało po I Wojnie Światowej jako Miasto z Morza – zbudowane od podstaw by zapewnić Polsce własny, niezależny port morski, czyli okno na świat. Aktualnie największymi atrakcjami jest Akwarium Morskie w Gdyni (dla dzieci warto wziąć ubrania na zmianę, bo można się zmoczyć), zwiedzanie ORP Błyskawicy oraz rejsy na Hel.

Sopot, patrząc na mapę, położony jest na południe od Gdyni i jest środkowym miastem Trójmiasta. Dawniej było letniskiem socjety i inteligencji. To co w nim urzeka najbardziej, to (subiektywnie) malownicze wille i pensjonaty zlokalizowane w historycznej części miasta. Oczywiście nie wypada nie wspomnieć o Operze Leśnej znanej z festiwali, Grand Hotel przy plaży oraz przepiękne molo z licznymi stoiskami, na których można kupić złoto Bałtyku, czyli bursztyn i wyroby z niego.

Gdańsk to ostatnie, najbardziej południowe miasto z Trójmiasta. Jest też największym oraz na najwięcej atrakcji poczynając od żurawia (dawnego spichlerza miejskiego), poprzez Długi Targ i ulicę Długą. Spacerując nimi nie ma szansy, by nie zauważyć kolejnych żelaznych punktów programu – Dworu Artusa, Fontanny Neptuna, czy Ratusz Głównego Miasta. Koniecznie odwiedzić musicie także ulicę Mariacką, fani serialu Pogranicze w Ogniu z pewnością rozpoznają ją z kilku scen w serialu. W trakcie II Wojny Światowej ulica została zburzona, odbudowano ją jednak w taki sposób, żeby wyglądała jak typowa uliczka dawnego Gdańska.

Kotlina Kłodzka swoim bogactwem atrakcji wypełni urlop każdej długości. Poczynając od Gór Stołowych z najbardziej rozpoznawalnymi formacjami jak Szczeliniec, czy Błędne Skały, poprzez Drogę Stu Zakrętów (licząca ponad 23 kilometry, łączącą Kudowę Zdrój z Radkowem), Sama Kudowa z z jej Parkiem Zdrojowym, kopalnia złota w Złotym Stoku, czy samo Kłodzko. To raptem kilka miejsc, które odwiedzić trzeba. W samym Kłodzku największą chyba atrakcją jest twierdza, której zwiedzanie będzie atrakcją także dla tych młodszych. Będąc tam koniecznie także zejść na Podziemną Trasę Turystyczną wytyczoną pod starówką, gdzie zobaczyć można jak dawniej toczyło się tu życie.

Góry Sowie to najstarsza część Sudetów. Szczyty nie są wysokie, Wielka Sowa (najwyższy szczyt) liczy zaledwie 1015 m n. p.m. Góry te jednak znane są nie ze swoich szczytów, a raczej z tego, co skrywają w swoich wnętrzach i pod nimi. To wybudowany przez hitlerowców Kompleks Riese. Do dzisiaj nie odkryto wszystkich korytarzy, a ich przeznaczenie nie zostało jednoznacznie odkryte – hipotezy mówią, że miało to być centrum dowodzenia lub podziemny kompleks fabryk zbrojeniowych.

Biebrza to jedna z największych ostoi ptactwa wodnego w Europie, dzika rzeka nazywana polską Amazonią. Nad brzegami Biebrzy, w Osowcu znajduje się twierdza, która częściowo jest udostępniona do zwiedzania. Niemal cała rzeka (ok. 155 km) znajduje się w granicach Biebrzańskiego Parku Narodowego (największy Park Narodowy w Polsce). Biebrzę najlepiej zwiedzać kajakiem – pozwoli to na poczucie się częścią przyrody.

Zamość nierozerwalnie łączy się z postacią hetmana Jana Zamojskiego – to on wystawił przywilej lokacyjny, to także on postanowił, że planistycznie ma to być miasto idealne, a patrząc z lotu ptaka przypominało sylwetkę człowieka. Najbardziej znanym miejscem Zamościa jest rynek, z przepięknym renesansowym Ratuszem oraz kamienicami. Stare miasto znajduje się wewnątrz obwarowań twierdzy, a historię miasta, twierdzy oraz okolic można prześledzić w dawnym arsenale pełniącym obecnie funkcję muzeum.

Wrocław nazywany jest Miastem Mostów lub Wenecją Północy. Bez przesady można powiedzieć, że nie ma w Polsce drugiego miasta, które miałoby większą ilość przepraw. Najbardziej znanym z nich jest Most Tumski, zwany Mostem Zakochanych – prowadzi na Ostrów Tumski, czyli najstarszą część Wrocławia. Wybierając się na wieczorny spacer może uda się Wam zobaczyć tam latarnika zapalającego latarnie gazowe. Będąc we Wrocławiu obowiązkowo należy odwiedzić ZOO, uznawane za najpiękniejsze w Polsce. Wizyty w tym mieście nie można uznać za zakończoną bez obejrzeniu Panoramy Racławickiej – monumentalne dzieło, nawet na osobach, którym malarstwo jest obojętne musi robić wrażenie. Centralnym miejscem miasta jest Rynek Miejski, wokół którego wznoszą się kamienice z różnych epok (zostały zrekonstruowane). Jeżeli macie szczęście i odwiedzacie to miasto w trakcie Jarmarku Bożonarodzeniowego, to właśnie Rynek tętni wtedy życiem.
Suwalszczyzna nazywana jest polskim biegunem zimna, jest obszarem z najgłębszymi jeziorami w Polsce. Najbardziej znanymi atrakcjami w tym regionie są kanał augustowski, Wigierski Park Narodowy wraz z jeziorem Wigry oraz najpiękniejsza rzeka do spływów kajakowych – Czarna Hańcza. To doskonałe miejsce nie tylko na weekendowy wypad, ale także dłuższy wyjazd.
Zalew Czorsztyński to sztuczny zbiornik wodny, nad brzegami którego znajdują się dwa średniowieczne zamki, pomiędzy którymi pływa prom. O ile zamek czorsztyński to praktycznie same ruiny, to zamek w Nidzicy został odbudowany po zniszczeniach wojennych i aktualnie jest udostępniony do zwiedzania. Co ważniejsze w jego wnętrzu znajdują się meble i inne wyposażenie z przekroju różnych epok – z czasów gdy tętnił on życiem. Niedaleko zamku zlokalizowany jest park miniatur, przedstawiający najbardziej znane budowle z Europy, w tym katedrę Notre Dame przed pożarem.